Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 16:36
Reklama
Audycje:

Kultura w niedzielę

Kiedy jest czas na harcerską przygodę?
Kiedy jest czas na harcerską przygodę?

Anna Wasilewska - komendant hufca ZHP Sochaczew i Katarzyna Mosakowska-Sobótka - zastępca komendanta - odbudowujemy harcerstwo po trudach pandemii. Na razie w powiecie jest 300 harcerzy, ale stopniowo ich przybywa. O tym, jak zaczynały swoją harcerską przygodę w rozmowie z Grażyną Bolimowską- Gajdą.

19.11.2023 11:16
Joga, taniec brzucha i medycyna indyjska na jesienną chandrę i nie tylko...
Joga, taniec brzucha i medycyna indyjska na jesienną chandrę i nie tylko...

Marta Krzyżanowska - jest nauczycielką pilatesu, trenerką oraz tancerką tańca brzucha. Ma za sobą wystąpienia zarówno w zespole jak i solo na dużych i małych scenach. Zorganizowała już 3 edycje wyjazdów kobiecych z jogą i tańcem brzucha w polskich górach. Podróżuje - kocham Włochy – mówi, ale lubi też zbierać inspiracje do życia z innych krajów - w ostatnich latach mieszkała kilka miesięcy we Włoszech, w Hiszpanii (na wyspie Fuertaventura), niedawno wróciła z krótkiej podróży z Islandii, a pod koniec roku wybiera się do Maroka na wyjazd surferski. Przez 10 lat mieszkała we Wrocławiu, który również uwielbia za atmosferę i architekturę. Obecnie częściej można ją spotkać na Mazowszu - niedługo w Warszawie. Interesuje się również medycyną indyjską (Ajurweda) oraz medycyną chińską, w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą podpowiada, jak zadbać o zdrowie jesienią.

12.11.2023 12:58
Dlaczego młodzi czytelnicy tak chętnie sięgają po jego książki?
Dlaczego młodzi czytelnicy tak chętnie sięgają po jego książki?

Marcin Kozioł - pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. Jest absolwentem szkockiej szkoły średniej Gordonstoun. Na tej szkole wzorowała się autorka Harry`ego Pottera. Na swojej drodze spotkał wiele osób m.in. występował przed królową Elżbietą II. Jego powieść "Skrzynia Władcy Piorunów" z serii "Detektywi na kółkach" jest lekturą uzupełniającą dla klas 4-6 szkoły podstawowej. w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o tym, skąd czerpie pomysły do swoich książek i o podróżach po Polsce i świecie, chociaż teraz jeżdżąc na spotkania autorskie robi tysiące kilometrów, więcej aniżeli w przyszłości podróżując jako dziennikarz po świecie.

12.11.2023 11:41
Dyrygent słyszy więcej
Dyrygent słyszy więcej

Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyr. Ewy Szałapskiej ma 23 lata. Ewa Szałapsaka kieruje chórem od 2012 roku, przedtem robił to Czesław Cieślak. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą Ewa Szałapska - dyrygent chóru oraz Jerzy Lewandowski członek Zarządu TŚZS i Elżbieta Filipiak prezes TŚZS opowiadają o pracy dyrygentki i jej relacji z zespołem. Każdemu trzeba dać szansę, żeby zadomowił się w chórze, w końcu to "dobrane towarzystwo"!

05.11.2023 12:12
Polka, która odkrywa  przemilczane fakty z historii Irlandii
Polka, która odkrywa przemilczane fakty z historii Irlandii

Agata Bizuk - emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od siedemnastu lat mieszka w Irlandii. jej najnowsza powieść to "Głodni". Wstrząsająca historia Marii O’Brien, która rozgrywa się w okresie Wielkiego Głodu, ukazuje, z jakimi dramatami przyszło wtedy mierzyć się ludziom. Żonom i matkom, mężom i ojcom. A przecież byli tacy jak my. Też głodni życia. Głodni miłości. I głodni naprawdę. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajda opowiada o życiu emigranta, kulturze Irlandii i najnowszej powieści, którą chce podziękować Irlandczykom za ich otwartość na emigrantów.

01.11.2023 11:18
Julia Kuzyka czaruje głosem
Julia Kuzyka czaruje głosem

Julia Kuzyka - urzeka głosem, miłośnicy jazzu poddają się jej urokowi, zanurzają w dźwiękach i słowach. Z wykształcenia jest aktorką teatru muzycznego, z zamiłowania studentką filologii polskiej - piaty rok - ponadto daje lekcje śpiewu. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych i wokalno-aktorskich. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swojej debiutanckiej płycie „blue memories” utkanej z marzeń i wspomnień. W sztuce muzycznej niezwykle wielką wagę przywiązuje do słowa. Sama pisze teksty i komponuje. Jej debiutancka płyta ‘‘blue memories” to połączenie jazzu, bluesa i muzyki alternatywnej. Ta płyta to na pewno spełnienie marzeń nastolatki, jeden z celów, które jako mała dziewczynka kiedyś sobie wyznaczyłam. Teraz z kolei jest dla mnie takim właśnie jednym z „blue memories”. Materiał powstawał dość dawno. Miło mi się wraca do tych utworów po trzech latach. Zastanawiam się co będzie za lat 10…— mówi Julia Kuzyka. Utwory powstawały w momencie, kiedy rozkochałam się w jazzie i bluesie; i chyba to słychać na tej płycie. Inspiracjami były moje ówczesne przeżycia, które z czasem przeradzały się we wspomnienia, tak silnie we mnie rezonujące, że musiałam je przelać na słowa i dźwięki — dodaje Julia Kuzyka. Artystka przyznaje, że długo szukała odpowiedniej osoby, która zajęłaby się warstwą muzyczną płyty. Ostatecznie trafiła na Marcina Nagnajewicza, wybitnego białostockiego instrumentalistę i kompozytora, który doskonale wczuł się w klimat muzyki Julii i oprawił ją w piękne aranżacje. Współpraca z Julią była dla mnie wyjątkowa, ponieważ jej gust muzyczny jest bardzo bliski mojemu. Piosenki, do których skomponowała melodie okazały się wdzięcznym materiałem do pokazania go w kontekście brzmień jazzowych, popowych, rockowych… a to coś, co lubię najbardziej — wielobarwność i fuzja różnych gatunków muzycznych! Mam nadzieję, że swoimi pomysłami pomogłem uwypuklić muzyczny „sznyt” Julii, który znajdzie z pewnością wielu fanów — mówi Marcin Nagnajewicz.

29.10.2023 17:24
Cayra o nowym singlu "Zapomnij"
Cayra o nowym singlu "Zapomnij"

Edyta „Cayra” Przytulska, czyli po prostu Cayra - śpiewa od "zawsze", ponieważ jak mówi, to kocha. Co prawda covid całkowicie odmienił jej życie i chociaż odkryła w sobie nowy talent, ale ze śpiewu nie zrezygnowała. Teraz prezentuje swój najnowszy singiel "Zapomnij". W rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą opowiada o swojej muzycznej pasji, a także o metamorfozie, jaką przeszła.

29.10.2023 13:03
Jola Tubielewicz o współpracy z Grzegorzem Skawińskim i nowej płycie
Jola Tubielewicz o współpracy z Grzegorzem Skawińskim i nowej płycie

Jola Tubielewicz w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o spotkaniu z Grzegorzem Skawińskim, autorem muzyki do jej debiutanckiej płyty "Jola Tubielewicz" oraz o tym, skąd się wzięła "Czarna wdowa". Jola Tubielewicz pochodzi z Białogardu. To wokalistka i kompozytorka, która doświadczenie sceniczne zdobywała w podczas licznych koncertów oraz przeglądów muzycznych. Na dużej scenie po raz pierwszy pojawiła się w koncercie „Debiuty” w 2008 roku, na 45 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wielokrotnie uczestniczyła również w popularnym programie „Szansa na Sukces", emitowanym przez TVP 2. Po wygraniu w 2010 r. odcinka z udziałem Patrycji Markowskiej wystąpiła w finale „Szansy" w Sali Kongresowej. Ma za sobą wieloletnią współprace z zespołami Popcorn i Riders oraz udział w kilku innych, ważnych w jej karierze, projektach muzycznych. W 2013 roku Jola w popularnym show muzycznym Polsatu „Must Be the Music", jako zdobywczyni dzikiej karty przyznanej przez słuchaczy radia RMF Fm, doszła aż do finału. Nagrała także piosenkę do serialu "Na krawędzi 2", emitowanego w Telewizji Polsat. Teraz przed nią koncerty i promocja płyty. Album „Jola Tubielewicz” zawiera 10 całkowicie nowych, premierowych kompozycji. Ta płyta to efekt współpracy Joli z Grzegorzem Skawińskim, który skomponował dla niej 9 utworów. Skawa przejął również rolę producenta a cały materiał został zarejestrowany w studio „Maska”, w Gdańsku. Świetne brzmienie albumu to zasługa doświadczonego realizatora dźwięku Michała Mielnika. Na płycie usłyszymy dużo „żywego” grania w wykonaniu mistrzów w swoim fachu ponieważ o warstwę instrumentalną, oprócz Grzegorza Skawińskiego, zadbali również Waldemar Tkaczyk, Adam Tkaczyk oraz Wojciech Horny. Ktoś, kto lubi oldschoolowe klimaty, soczyste riffy gitarowe oraz melodyjne kompozycje, na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie. Jola Tubielewicz to artystka w której żyłach płynie wyłącznie muzyka. Muzyka pełna autentycznych emocji, energii, refleksji i miłości. Warstwa tekstowa autorstwa Marianny Skorupowskiej traktuje o relacjach międzyludzkich, o marzeniach i tęsknotach oraz nadziejach. Charakterystyczne brzmienie głosu Joli na pewno wyróżnia ją wśród wielu innych wykonawców i nadaje piosenkom indywidualny klimat i koloryt.

22.10.2023 12:04
Modowe kulisy świata arabskiego
Modowe kulisy świata arabskiego

Ewa Minge jedna z najbardziej znanych na świecie polskich projektantek mody, tym razem pisze o o swoich doświadczeniach modowych w świecie arabskim. Po sukcesach w Mediolanie, Rzymie i Paryżu Eva Minge dostaje propozycję zorganizowania prywatnego pokazu dla księcia Zahira w Emiratach Arabskich. To oznacza zaproszenie do życia najbogatszych ludzi świata arabskiego i początek jednej z największych przygód w życiu projektantki. „Ubierałam arabskie księżniczki” to kolejna opowieść – po „Grze w ludzi” i „Furtce do piekła” – ukazująca niewygodną prawdę o świecie haute couture, w którym prawdziwa sztuka miesza się z najpodlejszymi instynktami ludzkimi. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajda opowiada o swojej fascynacji kulturą arabską i tendencyjnych ocenach Europejczyków.

24.09.2023 12:44
Atut zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim
Atut zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim

Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut zapraszają do udziału w konkursie na recytację jednego, dowolnego wiersza Wisławy Szymborskiej. W 2023 roku świętujemy 100. rocznicę jej urodzin. O szczegółach konkursu mówi Janusz Budnik. Konkurs odbędzie się 20 października, zgłoszenia są przyjmowane do 10 października.

24.09.2023 11:14
Żeby odnieść sukces, bez reszty oddałam się siatkówce
Żeby odnieść sukces, bez reszty oddałam się siatkówce

Małgorzata Glinka-Mogentale - dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy w siatkówce. Małgorzata Glinka-Mogentale w wieku 16 lat podpisała kontrakt. Przez 18 lat grała w reprezentacji Polski, będąc jej kluczową zawodniczką. W 2003 roku została najlepszą siatkarką na Starym Kontynencie.

24.09.2023 09:26
Piotr Rozmus o neapolitańskiej mafii z polskimi wątkami
Piotr Rozmus o neapolitańskiej mafii z polskimi wątkami

Próba sił - czyli historia o neapolitańskiej mafii, ale również z polskimi bohaterami, bo jak mówi Piotr Rozmus w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą - macki włoskiej mafii sięgają do Polski. Piotr Rozmus – urodził się w 1983 roku w Koszalinie. Jest absolwentem doradztwa psychospołecznego i socjologii stosowanej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz profilaktyki społecznej i resocjalizacyjnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz pisania czas zajmuje mu uprawianie sportu. Uwielbia dobre książki i filmy. Pasjonuje się boksem. Kocha psy, Zadebiutował w 2014 roku thrillerem Bestia, którego akcja toczy się w malowniczym Szczecinku, rodzinnym mieście autora. Powieść spodobała się czytelnikom do tego stopnia, że zdecydował się stworzyć kontynuację. Teraz zachęca do lektury swojej najnowszej powieści "Próba sił".

17.09.2023 12:53    1
Ania Karwan -Słucham cię w radiu co tydzień
Ania Karwan -Słucham cię w radiu co tydzień

Ania Karwan – wokalistka kompozytorka, autorka tekstów, okazjonalnie aktorka. Finalistka siódmej edycji programu talent show TVP2 The Voice of Poland. Laureatka nagrody „Premiery” na 56. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą o tym, co jest dla niej ważne i o ludziach, z którymi jest blisko, nie tylko jako wokalistka.

17.09.2023 11:09
"Nieopisany raj" Wandy Michalak
"Nieopisany raj" Wandy Michalak

Kazimierz Dolny - mekka artystów, a mimo to, według Wandy Michalak, "Nieopisany raj". Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa (UAM) oraz muzeologii (UJ). W latach 2005-2016 kierowała Domem Kuncewiczów, oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Utworzyła i wydawała czasopismo literackie „Klematis”, pisała miniatury teatralne wystawiane na muzealnej scenie. Ostatnio wydała książkę "Nieopisany raj" W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą nie tylko o Kazimierzu Dolnym, ale również o swoich związkach z Ziemią Sochaczewską.

10.09.2023 12:42
Waldemar Bronicz - kronikarz Chodakowa
Waldemar Bronicz - kronikarz Chodakowa

Waldemar Bronicz - rocznik 1958. W właściciel biura rachunkowego. Pasjonat i hobbysta starej fotografii. Autor licznych publikacji w prasie regionalnej na temat historii starych zakładów fotograficznych Sochaczewa, Skierniewic, Żyrardowa i Łowicza. Właściciel portalu www.starafotografia.pl i strony www.bronic.pl kronikarz chodakowa. Na co dzień księgowy, od święta autor książek „Wspomnienia dawnego Chodakowa”, „Kufer Wspomnień”, „Wszystko jest wspomnieniem”. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o chodakowskiej fabryce, w społecznej świadomości funkcjonującej jako Chemitex, od powstania której minęło właśnie 95 lat. O latach świetności i upadku.

10.09.2023 11:16
Ocali nas miłość
Ocali nas miłość

Wioletta Sawicka urodziła się i mieszka na Warmii. Napisała dwanaście powieści i reportaż historyczny „Wilcze dzieci”. Po bestsellerowej kresowej sadze „Wiek miłości, wiek nienawiści” o ziemiańskiej rodzinie Ostojańskich, w pierwszym tomie serii „Opowieść warmińska” poznajemy losy ubogiej rodziny Joachima Langera, ukochanego Oleńki Ostojańskiej. Drugi tom to „Ocali nas miłość”. Powieść obyczajowa z historią w tle, świetna w swoim gatunku. W rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą o nieznanym obliczu Warmii i swoich pasjach historycznych.

03.09.2023 12:46
Nasze ciało to najwspanialszy instrument
Nasze ciało to najwspanialszy instrument

Julia Skuza - studiuje śpiew solowy w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. w październiku rozpocznie swój trzeci rok śpiewu solowego w klasie prof. dr hab. Bożeny Harasimowicz. Marzę, by występować na scenach operowych, o tym i nauce śpiewu w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

03.09.2023 11:24
Tęsknię za tobą - potrafi wyśpiewać swoją tęsknotę
Tęsknię za tobą - potrafi wyśpiewać swoją tęsknotę

Małgorzata Skrzyniarz - wokalistka, autorka tekstów. Śpiewa w wielu językach – angielskim, włoskim, portugalskim. Poza tworzeniem swoich utworów, fascynuje się produkcją teledysków oraz tańcem. Wydała właśnie singiel "Tęsknię Za Tobą". W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mówi - najważniejsze to zachować dystans. "Tęsknię za Tobą" jest wyrazem błogiego stanu miłości, wolności, uniesień i tęsknoty za drugą osobą. Czasami wdziera się niezdecydowanie w relacji, co doprowadza do poważnych przemyśleń. Mimo, że chcemy kochać i czuć się kochani, to zastanawiamy się, czy nie pójść w inną stronę. Czy nie byłoby łatwiej i wygodniej iść samotnie przez życie? Ta opcja wydaje się być atrakcyjna, ale jedno jest pewne - życie w samotności nie jest dla każdego. Można kochać na swój sposób - może nie tak "jak oczekuje tego świat", o czym śpiewałam w moim poprzednim utworze. Każdy z nas może mieć chwile zwątpienia i to jest okej! Ważne, aby pokonywać trudne chwile i być dla siebie najlepszym przyjacielem. W swoich tekstach łączy różne spojrzenia na relacje obserwując dzisiejszy świat i ubierając swoje myśli w melodie, które w połączeniu z brzmieniem funku i popu tworzą rytmiczny i energetyczny klimat. Ostatnie single artystki: "Idealny stan", "Nowa ja", "Nie potrafię kochać" i najnowszy "Tęsknię za Tobą" zwiastują dojrzały początek muzycznej drogi, dalszego rozwoju artystycznych wyzwań i piękną przygodę z twórczą pasją. Skrzydła rozwija pod okiem najlepszych trenerów wokalnych w Polsce, m. in. w Wild Voices Paulina Mączka. W 2022 roku uczestniczyła w warsztatach wokalnych i artystycznych Agnieszki Hekiert oraz Natalii Niemen. W 2023 roku uczestniczyła w projekcie tworzenia kursoksiążki Trelelele Ukulele, nagrywając w studio ścieżki wokalne do 21 utworów przeznaczonych do edukacji muzycznej dzieci.

27.08.2023 22:26
To może być wakacyjny przebój!
To może być wakacyjny przebój!

Arek Arrk Stępien - kompozytor, aranżer, wokalista z premierową piosenką „Ciągle lubię”. Wakacyjna propozycja, jak twierdzi autor, w trochę sentymentalnym klimacie, ale wakacje to również refleksja i powroty do przeszłości. Utwór melodyjny i ciepły jak lato. Jeśli posłuchacie z pewnością dostrzeżecie dźwięki charakterystyczne dla piosenek Arka, który traktuje muzykę jako bardzo przyjemne hobby. Za to również go cenimy.

27.08.2023 13:19
Noc poezji i muzyki za nami i sochaczewska Lady D
Noc poezji i muzyki za nami i sochaczewska Lady D

O Festiwalu Noc Poezji i Muzyki Wąskotorówka 2023 mówią: Mirona Miklaszewska, Bogumiła Nowak i Aldona Latosik. Oj działo się w Muzeum Kolei Wąskotorowej. Konkursy rozstrzygnięte, Sochaczewska Lady D wybrana!

27.08.2023 13:12
Grażyna Auguścik o polskiej i amerykańskiej scenie jazzowej
Grażyna Auguścik o polskiej i amerykańskiej scenie jazzowej

Piosenkarka, kompozytorka, aranżerka i producentka Grażyna Auguścik zdobyła uznanie i podziw krytyków muzycznych, entuzjastów jazzu, a nawet nie-jazzowej publiczności. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroundowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową. "2 The Light" to nowa autorska płyta Grażyny Auguścik. Nagrana z muzykami amerykańskimi (John Kregor, Rob Clearfield, Howard Levy, Paulinho Garcia), polskimi (Jarek Bester, Mateusz Smoczyński, Krzysztof Pabian) szwedzkimi (Stefan Pettersson, Michael Pettersson, Sebastian Peterson, David Noren, John Emanuelsson). Aranżacjami i produkcją muzyczną zajął się Stefan Pettersson, z którym Grażyna współpracowała przy płytach “To I hola”, “River”, Past Forward”,“The Light”, “Andanca”. “2 The Light”- to dążenie do światła, muzyka niosąca nadzieję, spokój, miłość. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą zauważa, że Ameryka to nie jest kraj, w którym łatwo przychodzi sukces. Trzeba na niego zapracować, nie każdy artysta jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu. Wielu po drodze rezygnuje i porzuca sztukę, ona należy do tych, którzy nie poddawali się i osiągnęła to, czego pragnęła. Śpiewa, czyli robi to, co kocha. Photo by Krystyna Andryszkiewicz

13.08.2023 12:57
KOMENTARZE
Autor komentarza: SebastianTreść komentarza: Cieszę się Olek, że byłem tym kolegą, który namówił twojego tatę;) Wielkie gratulacje, już od pierwszego dnia kiedy Cię zobaczyłem wiedziałem że osiągniesz najwyższe szczyty🙂Data dodania komentarza: 08.05.2024, 18:33Źródło komentarza: Srebrny medal dla sochaczewskiego pięściarzaAutor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024
Reklama
Reklama