Reklama
10 lat Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach
- 16.10.2015 07:12 (aktualizacja 14.08.2023 22:38)
Z okazji 10-lecia powstania sannickiej instytucji kultury w programie obchodów rocznicy, które już w ten weekend (17-18.2015), miedzy innymi zwiedzanie nowych ekspozycji w pałacowych wnętrzach oraz koncert zespołu Krzysztof Kiljański Trio, którego nie trzeba rekomendować. Kolejnego dnia, w niedzielę 18 października, o godzinie 14.00 ostatni w tym sezonie koncert chopinowski, promocja książki Piotra Witta i nowa wystawa.
Co?:
10-lecie powstania instytucji kultury
Nowa wystawa pod tytułem „Ożywić historię, czyli Sanniki za czasów Natansonów i Dziewulskich”
Koncert zespołu Krzysztof Kiljański Trio – godzina 19.00, wstęp wolny
Kiedy?:
Sobota, 17 października 2015 roku
Gdzie?:
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Sanniki, ul. Warszawska 142
Droga do ECA
22 listopada 2005 roku, uchwałą Rady Gminy Sanniki powołana została jednostka kultury pod nazwą Pałac w Sannikach. Nazwa wiązała się z cennym sannickim zabytkiem z połowy XVIII wieku.
31 maja 2010 uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego zmieniła nazwę instytucji Pałac w Sannikach na Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.
Celem i podstawą działania Centrum jest ochrona i zachowanie narodowego dziedzictwa kulturowego poprzez promocję twórczości Fryderyka Chopina.
Budynek wraz z otaczającym go parkiem noszą nazwę Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, a cały kompleks został przekazany Centrum w wieczyste użytkowanie przez gminę Sanniki.
Chronologicznie pierwszą pamiątką po pobycie kompozytora w Sannikach jest tablica wmurowana nad wejściem do wieży w 1925 r. przez Antoninę i Stefana Dziewulskich – ostatnich prywatnych właścicieli pałacu.
Historia powstania
W latach 70. XX wieku pojawiła się idea, by sannicki pałac uczynić miejscem kultywującym pamięć o Fryderyku Chopinie. W 1976 roku zorganizowano tutaj pierwszy koncert muzyki Fryderyka Chopina, który miał być przyczynkiem do powstania w tym miejscu ośrodka chopinowskiego. Przeprowadzony został remont i w lewym skrzydle pałacu urządzona została sala koncertowa.
Pięć lat później, dokładnie 9 lutego 1981 r., otworzono w pałacu Ośrodek Pamięci Fryderyka Chopina. Z tej okazji odbył się koncert z udziałem wybitnej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej i recytującego aktora Wojciecha Siemiona.
Od tej pory, nieprzerwanie, raz w miesiącu odbywają się koncerty chopinowskie połączone recytacja poezji. Towarzyszą im kolejne wystawy malarstwa i fotografii.
Powstało też lokalne koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, które przejęło schedę po istniejącym wcześniej Sannickim Towarzystwie Miłośników Chopina.
Inicjatorami i ojcami powstania w pałacu ośrodka chopinowskiego było wielu ludzi, w tym między innymi:
Jerzy Waldorff
Wiktor Zinn
Ryszard Mąka - dyrektor sannickiego PGR-u
Włodzimierz Chećko - redaktor naczelny „Gromady - Rolnik Polski”
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach jest instytucją kultury współfinansowaną przez samorząd województwa mazowieckiego i gminę Sanniki.
NOWA WYSTAWA od 17.10.2015 roku
„Ożywić historię, czyli Sanniki za czasów Natansonów i Dziewulskich” to nowa ekspozycja, która pokazuje kolejnych właścicieli dóbr sannickich.
ZAPRASZAMY!
NIEDZIELA 18 PAŹDZIERNIKA 2015
pałac w Sannikach, godzina 14.00
WARIACJE Z CHOPINEM
To niecodzienny program, w którym w postać Fryderyka Chopina wcieli się Michał Drewnowski. Wywiad z nim przeprowadzi Magdalena Drewnowska, która pokaże kompozytora z nieo mniej znanej strony. Kanwę spektaklu stanowią autentyczne zdarzenia, o których mowa w wielu listach, dokumentach, notatkach. Życie i twórczość Frydryka Chopina opowiedziane słowem splotą się z dźwiękami jego muzyki w mistrzowskim wykonaniu Michała Drewnowskiego.
MICHAŁ DREWNOWSKI
Pierwsze lekcje fortepianu brał już w wieku 8 lat we Włoszech, gdzie mieszkał z rodziną. Edukację muzyczną rozpoczął po powrocie do Polski w wieku 14 lat w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2001 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a w 2005 Konserwatorium Muzyczne w Genewie.
Jest laureatem wielu konkursów, między innymi: nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi, I nagrody na XIII Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. Bacewicz w Łodzi, XXXII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Masin w Sangemini (Włochy), II Nagrody na Konkursie Pianistycznym A.GI.MUS. w Rzymie.
Michał Drewnowski jest współzałożycielem Radiowej Filharmonii New Art i od 2009 roku jej dyrektorem artystycznym. Obecnie również adiunktem w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Magdalena Drewnowska
Już jako mała dziewczynka brała udział w wielu konkursach recytatorskich i piosenki. Scena stanowiła zawsze dla niej wyzwanie, więc zdecydowała się na studia kierunkowe. Ukończyła je w 2006 roku na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Była stypendystką Ministra Kultury za wyróżniające osiągnięcia, laureatką II Nagrody Aktorskiej za spektakl „Gąska” Nikołaja Kolady, a także laureatką VI Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy. Współpracowała z Teatrem Polskim w Szczecinie, a w latach 2007-2012 była aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi. Prowadzi działalność artystyczną polegającą głównie na edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.
Piotr Witt „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie"
Dzieje jednej z największych mistyfikacji w historii muzyki. Koncert paryski, który wprowadził Chopina na drogę sławy odbył się nie tam, gdzie go sytuowali biografowie. Bohaterami tej, precyzyjnie udokumentowanej książki, są wielki kompozytor i Paryż romantyczny.
Doskonałe recenzje książki świadczą najlepiej o jej klasie. Przytaczamy dla przykłądu jedna z nich:
« Studium biograficzne Piotra Witta o pierwszym paryskim roku Chopina czyta się jak świetny kryminał, który, otwierając wieczorem, kończymy rano, z trudem powracając do otaczającej nas codzienności. . Ożyły przed naszymi oczami barwne postacie arystokratów, bankierów, słynnych artystów, a także anonimowego tłumu wypełniającego paryskie bulwary. Lektura prozy Piotra Witta niejeden raz przywodzi na myśl kadry przepięknego filmu „Les Enfants du paradis” Marcela Carne i Jacquesa Preverta »Krzysztof Rogulski
Piotr Witt - publicysta, historyk, eseista. W latach 70. był redaktorem działu sztuki dawnej w wydawanym w Warszawie czasopiśmie artystycznym „Sztuka”. Po likwidacji tego periodyku przed trzydziestu laty zamieszkał w Paryżu. Był komentatorem politycznym w redakcji polskiej Radia Wolna Europa. Jest autorem monografii Vierge de Czestochowa, en tant q’une idée politique (Université de Lille, 1989), Ambassade de Pologne - Hôtel de Monaco (Flammarion, Paryż 2005).
WYSTAWA
Elżbieta Kaniecka –Siegoczyńska ,, Barwy natury”
Wystawa gobelinów i rysunków 17.10.2015 - 30.11.2015
Ukończyła studia na ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni Tadeusza Dominika i Aleksandra Kobzdeja. W 1970 r. Otrzymałą dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkactwa Artystycznego pod kierunkiem Wojciecha Sadleya.
Zajmuje się głównie tkaniną artystyczną, a także rysunkiem i gwaszem. Bierze udział w licznych pokazach zbiorowych i indywidualnych. Ważniejsze wystawy: 1971 - Stara Kordegarda - Łazienki Królewskie "Debiuty ASP"; 1978 - Galeria ZPAP Warszawa - Wystawa indywidualna tkaniny art; 1979 - WAREXPO - Prezentacje sztuki Młodych; 1980 - Galeria ZPAP Warszawa - Tkanina Polska w 35-lecie; 1981 - Zachęta Warszawa - VIII Festiwal Sztuk Plastycznych; 1990 - Warszawa ZPAP - Tkanina artystyczna - wystawa indywidualna; 2000 - ZPAP Warszawa " Sztuka włókna"; 2001 - Galeria ZPAP Warszawa "Jesteśmy w czerni i bieli" - sekcja grafiki; 2001 - I Biennale malarstwa i tkaniny Trójmiasta; 2002 - Tkanina inspirowana twórczością Moniuszki; 2003 - Limoges Francja - Tkanina Polska.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze