Reklama
ECA na Międzynarodowych Targach Turystycznych Warsaw 2015
- 01.12.2015 02:28 (aktualizacja 09.08.2023 22:23)
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach bardzo aktywnie uczestniczyło w tegorocznych, już 23. Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw 2015. W stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna (MROT) zaprezentowała nowe atrakcje Mazowsza.
Projekt pod nazwą Dziedzictwo Mazowsza, to szlaki turystyczne, nawiązujące do naszej historii, pokazującej związane tematycznie miejsca. W jego skład wchodzi między innymi seria trzech przewodników: „Szlak Chopinowski”, „Szlak Książąt Mazowieckich” i „Szlak Bitwy Warszawskiej 1920”. Oznakowane zostały miejsca i drogi do nich prowadzące, a związane ze wspomnianymi trasami, jest aplikacja mobilna i nowa strona internetowa.
To ogromne zgromadzenie touroperatorów i innych firm związanych z branżą turystyczną miało miejsce w dniach 26-28 listopada 2015, w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska, przy ulicy ul. Marsa w Warszawie. Targi podzielone zostały na trzy dni, by jak największa liczba zainteresowanych mogła urządzić swoje stoiska i przyciągnąć zainteresowanych tematyką.
Czwartek, 26 listopada
Pierwszy targowy dzień przeznaczony był dla osób reprezentujących branżę. Umożliwiło to spokojne nawiązywanie kontaktów, wymianę informacji, dotyczących oferty turystycznej i kulturalnej. MROT promował Szlaki Dziedzictwa Mazowieckiego - Chopinowski, Książąt Mazowieckich i Bitwy Warszawskiej 1920. Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach miało zaszczyt przedstawienia jednej z atrakcji Szlaku Chopinowskiego, jaką bez wątpienia jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach. Sanniki leżą przy głównej trasie łączącej Warszawę (80 km) i Płock (35 km). Żelazowa Wola, gdzie Chopin się urodził, czy Brochów, gdzie został ochrzczony, to miejsca tradycyjnie już kojarzone z naszym największym kompozytorem.
Nie zapominajmy jednak o Sannikach, gdzie Fryderyk spędził lato 1828 roku. Zaledwie 18-letni młodzieniec został tu zaproszony przez przyjaciela - Konstantego Pruszaka. Europejskie Centrum, które ma swoją siedzibę w XVIII- wiecznym pałacu promuje twórczość Fryderyka Chopina i dba o to, by historia była wciąż żywa. Tradycyjne koncerty chopinowskie, imprezy plenerowe, ekspozycje w pałacu i wystawy czasowe w parku to tylko część oferty Centrum. O tym wszystkim mówili pracownicy wydziału promocji. Historię Zespołu Pałacowo-Parkowego, ze szczególnym uwzględnieniem wątku związanego z pobytem młodego Fryderyka w Sannikach w 1828 roku, przedstawili Olesia Pruszakówna i sam Fryderyk Chopin, w role których wcielili się pracownicy Centrum. Te historyczne postacie, nie tylko w zaaranżowanych scenkach, ale w ogóle samą swoją już obecnością, były atrakcją stoiska i budziły ogromne zainteresowanie zwiedzających. Wiele osób chciało mieć zdjęcie pamiątkowe z Olesią i Fryderykiem.
Piątek, 27 listopada
Tego dnia miała miejsce oficjalna inauguracja i prezentacja całości projektu. Podczas konferencji zatytułowanej Dziedzictwo Mazowsza – nowe szlaki, unikatowe atrakcje, Renata Konewecka i przedstawiciele poszczególnych szlaków mówili o tym, co warto obejrzeć, jakie miejsca odwiedzić. O Szlaku Chopinowskim, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjnej oferty Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach opowiedziała Monika Patrowicz, dyrektor tej jednostki kultury. Zainteresowanie budziło miejsce związane z młodym Fryderykiem, dbałość o szczegóły zachowania dziedzictwa w postaci jego muzyki, cykliczność koncertów. Istotnym dla roli Sannik na trasie Szlaku Chopinowskiego jest również to, że pałac, który jest siedzibą Centrum, to jedyny na Mazowszu obiekt historyczny, który został zrewaloryzowany, czyli kompleksowo odnowiony, a nie zrekonstruowany.
Organizatorem konferencji była Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.
Piątek był dniem otwartym dla wszystkich zwiedzających i wkrótce okazało się, jak wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko Urzędu Marszałkowskiego i prezentacja nowych szlaków. Każdy szukał oferty godnej jego uwagi, a czworo pracowników Centrum dwoiło się i troiło, zachęcając do poznania Sannik, jako wyjątkowego miejsca Szlaku Chopinowskiego. W tym dniu widoczne było zainteresowanie szkół o profilu turystycznym i hotelarskim. Młodzież miała dość praktyczną lekcję, bardzo konkretnie związaną z przyszłym zawodem i branżą turystyczną, była zainteresowana historią miejsca, chętnie rozwiązywała krzyżówki, a dziewczęta ukradkiem i nieśmiało wzdychały do Fryderyka. Każda chciała mieć zdjęcie z samym Fryderykiem Chopinem. Panowie z kolei spoglądali na Olesię i również wyrażali chęć sfotografowania się z młodą damą.
Ten dzień był wyjątkowo pracowity.
Sobota, 28 listopada
To również był dzień otwarty dla wszystkich zwiedzających. W stoisku Urzędu Marszałkowskiego prezentowane były nadal wszystkie nowe szlaki. Pracownicy Centrum opowiadali o atrakcjach oferowanych przez nie, zachęcali do zwiedzania Zespołu Pałacowo-Parkowego, uczestniczenia w koncertach i innych imprezach. Olesia Pruszakówna i Fryderyk Chopin w dalszym ciągu robili furorę, o czym najlepiej świadczą słowa uznania ze strony gości i zdjęcia z nimi wykonywane.
Każdy, kto chciał więcej dowiedzieć się o szlaku, mógł otrzymać szczegółowe informacje o ofercie Centrum w stoisku wystawienniczym Urzędu Marszałkowskiego. Wiele osób chętnie sięgało po krzyżówki, tematycznie związane z Europejskim Centrum i Fryderykiem Chopinem. Każda kompletna i prawidłowo rozwiązana była nagradzana koszulką Szlaku Chopinowskiego, albumem ze zdjęciami Zespołu Pałacowo-Parkowego lub ściennym kalendarzem na rok 2016.
Z kolei dzieci mogły pomalować obrazki, związane tematycznie z Chopinem i Sannikami. Każdy rysunek był nagrodzony kredkami i książeczką z kolejnymi kolorowankami.
Powodzeniem wśród zwiedzających cieszyła się gorąca czekolada, jeden z przysmaków Fryderyka Chopina. Ten aromatyczny napój przygotowywała mu rankami przyjaciółka, George Sand. W stoisku Europejskiego Centrum chętnie kosztowały go zarówno dzieci, jak i dorośli.
Międzynarodowe Targi Turystyczne to doskonała okazja, by wymienić się doświadczeniami, nawiązać interesujące kontakty, ale też i przedstawić własną ofertę szerokiemu gremium. Konferencja, podczas której dyrektor Monika Patrowicz mówiła o atrakcjach Szlaku Chopinowskiego i wielu interesujących propozycjach Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, to także świetna promocja.
Przy okazji przypominamy, że Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach czeka na turystów zarówno zorganizowanych, jak indywidualnych. Cały czas można zwiedzać pałacowe wnętrza i spacerować po parku. Od października do kwietnia obiekt jest dostępny od godziny 8.00 do 17.00 (pod opieką przewodnika do 15.30), w soboty po wcześniejszej rezerwacji.
W lutym 2016 rozpoczyna się tu kolejny sezon koncertowy. Szczegółowy program wszystkich imprez już wkrótce na stronie www.ecasanniki.pl
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze