Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:02
Reklama

Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z tymczasowym aresztem. Zapraszamy!

Jest najdotkliwszym środkiem zapobiegawczym, jaki stosuje się celem zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. Zgodnie z art. 263 k.p.k. nie powinien trwać dłużej niż 12 miesięcy w toku postępowania sądowego. Tymczasowe aresztowanie – bo o nim mowa – rodzi wiele pytań i wątpliwości. Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Przeczytaj i bądź świadom swoich praw. Nie daj się zaskoczyć w kryzysowych sytuacjach, ponieważ nieznajomość obowiązującego w Polsce prawa nie zwalnia Cię co do jego przestrzegania. Zapraszamy!
Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z tymczasowym aresztem. Zapraszamy!

Najważniejsze informacje o tymczasowym areszcie. Czym jest, ile trwa i kto o nim decyduje?

Instytucja tymczasowego aresztu została powołana do życia w celu prawidłowego zabezpieczenia postępowania karnego. W praktyce, takie zabezpieczenie oznacza odizolowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej, w trakcie toczącego się śledztwa. Co ważne, jest to środek zapobiegawczy, jaki może być stosowany na okres do 3 miesięcy, z możliwością jego kolejnego przedłużenia. Przedłużenie tymczasowego aresztowania najczęściej następuje na wniosek prokuratora, który jest składany do sądu. Ostateczna decyzja pozostaje jednak w rękach sądu – jest to podmiot decyzyjny, zarówno w stosowaniu jak i uchyleniu bądź przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Od orzecznictwa sądowego przysługuje oczywiście zażalenie, które należy złożyć w terminie 7 dni liczonych od wydania decyzji o zastosowaniu bądź przedłużeniu aresztu. Na stronie internetowej adwokat-kunicka.pl znajdziecie Państwo profesjonalne wsparcie oraz pomoc prawną w zakresie tymczasowego aresztowania. Kancelaria Adwokacka Adwokat Lidia Kunicka to grupa doświadczonych specjalistów, którzy są wyspecjalizowani w prawie karnym. Jako eksperci, skutecznie pomagamy osobom podejrzanym i oskarżonym.

Zobacz, w jakich konkretnie przypadkach sąd może zastosować areszt tymczasowy

Stosowanie aresztu tymczasowego nie jest jednak koniecznością, dla zabezpieczenia postępowania. Podjęcie decyzji uzależnione jest od kilku przesłanek, a podstawową będzie chęć prawidłowego zabezpieczenia toku postępowania karnego. Tymczasowe ograniczenie wolności stosuje się także w momencie, kiedy zachodzi realne podejrzenie, że oskarżony popełni kolejne przestępstwo, ucieknie bądź ukryje się, jak i wtedy gdy istnieje uzasadniona obawa, że będzie mataczył w sprawie.  Jednak najczęściej Prokuratorzy występują z wnioskami o tymczasowe aresztowanie, w obawie przed niszczeniem kolejnych materiałów dowodowych lub nakłanianiem innych osób do składania fałszywych zeznań, zmieniających tok postępowania karnego. Istotne jest to, że wszystkie wyżej wymienione podejrzenia  muszą być uzasadnione! Co ważne, z wnioskiem o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego można wystąpić na każdym etapie. Jednak najczęściej jest on skuteczny, gdy dojdzie do zmiany podstaw stosowania tymczasowego aresztu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama