Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:27
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Ból i dyskomfort w jednym – skąd bierze się nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów stanowi reakcję bólową, powstającą w wyniku kontaktu intensywnego bodźca z zakończeniami nerwowymi, które umieszczone są w zębinie. Zębina to bardzo delikatna, szeroko unerwiona tkanka zęba, za której ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych odpowiada szkliwo. Niestety, jej uszkodzenie jest nad wyraz łatwe, a gdy do niego dojdzie, konsekwencją będzie odsłonięcie zębiny i finalna nadwrażliwość zębów. Do objawów zalicza się przede wszystkim dotkliwy ból podczas jedzenia i picia zimnych czy gorących produktów, a także nadmiernego spożywania słodyczy, owoców czy gazowanych napojów. Nieprzyjemne dolegliwości powiązane z nadwrażliwością mogą towarzyszyć również myciu zębów. Istnieje wiele powodów, za którymi stoi owa przypadłość – może być ona związana z wadą zgryzu czy naturalną słabością szkliwa, jednak bardzo często wynika ona z niewłaściwej higieny jamy ustnej czy nieprawidłowych nawyków żywieniowych
Ból i dyskomfort w jednym – skąd bierze się nadwrażliwość zębów?

Czynniki, które mogą znacznie pogorszyć objawy nadwrażliwości zębów

Istnieje wiele przyczyn nadwrażliwości. Zamiast ignorować jej objawy, specjaliści szczerze zalecają konsultację stomatologiczną oraz bliższe przyjrzenie się swojej codziennej rutynie dbania o zęby. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele naszych nawyków przyczynia się do finalnego stanu jamy ustnej. W przypadku takim jak nadwrażliwość zębów musisz wiedzieć, że postępowaniu dolegliwości sprzyja:

  • agresywne szczotkowanie zębów;
  • stosowanie mocno ścierających past oraz szczoteczek z twardym włosiem;
  • nagromadzenie kamienia nazębnego;
  • bruksizm;
  • częste wymioty lub choroba refluksowa żołądka;
  • obgryzanie paznokci.

Warto starać się korygować swoje nawyki, a także zwracać szczególną uwagę na swój sposób żywienia. Częste spożywanie produktów kwaśnych, takich jak soki, cytrusy czy sosy, a także gazowanych napojów, spowodować może stopniową demineralizację szkliwa, zmieniając odczyn śliny na kwaśny. Również jedzenie dużej ilości słodyczy sprawia, że zęby stają się słabsze, a przy tym wrażliwe nawet na dotyk miękkiego włosia szczoteczki do zębów.

Czy nadwrażliwość zębów da się wyleczyć samemu?

Dobra informacja: w większości przypadków nadwrażliwość jest możliwa do wyleczenia samodzielnie, bez pomocy stomatologa. Istotnym elementem w procesie wzmacniania swoich zębów jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, stosując pastę do wrażliwych zębów i używać miękkich szczoteczek. Zęby powinno się myć co najmniej dwa razy dziennie, a sam proces pielęgnacji uzupełnić o używanie nici dentystycznej, dzięki której dotarcie do wszystkich zakamarków i przerw między zębami nie będzie stanowiło większego problemu. Na stronie hellodent.pl, sprzedawca oferuje szereg produktów stomatologicznych dedykowanych nadwrażliwości zębów. Dodatkowo, na blogu firmy HelloDent, wszyscy zainteresowani higieną jamy ustnej mogą przeczytać między innymi o wpływie stanu jamy ustnej na ludzkie samopoczucie czy dowiedzieć się, jakie akcesoria do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych polecają eksperci. Świadomość potrzeby dbania o stan swojej jamy ustnej wciąż rośnie; Polacy coraz chętniej odwiedzają gabinety stomatologiczne. Uśmiech ma się jeden – warto, by był on jak najzdrowszy.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamaprosto i po polsku
Reklama
Reklama