Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 14:51
Reklama dotacje rpo

Czy da się odzyskać prawa rodzicielskie?

Władza rodzicielska otrzymywana jest od razu z narodzinami dziecka i jest ściśle powiązana z prawem oraz obowiązkiem jego wychowania. Zdarzają się jednak sytuacje, podczas których władza rodzicielska podlega różnym perturbacjom, przez co może ona być ograniczona, zawieszona, a nawet odebrana w całości. Rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej z wielu powodów – sąd orzekający decyzję zawsze bierze pod uwagę to, co najważniejsze, czyli dobro dziecka. W sytuacjach spornych, jest to fundamentalne założenie, które ma bezpośredni wpływ na decyzję sądu. Odzyskanie władzy rodzicielskiej to złożony proces, który nierzadko wymaga czasu, cierpliwości oraz determinacji. Nie oznacza to jednak, że odzyskanie praw rodzicielskich jest niemożliwe; na pozytywny wynik sprawy jest w stanie wpłynąć szereg czynników, które warto przyswoić przed rozpoczęciem swoich starań.
Czy da się odzyskać prawa rodzicielskie?

Jakie okoliczności uzasadniają przywrócenie władzy rodzicielskiej?

Odzyskanie praw rodzicielskich, w przepisach prawnych określane przywróceniem władzy rodzicielskiej, powoduje, że rodzic ponownie dysonuje pełnią praw rodzicielskich względem swojego dziecka. Oznacza tom że wykonywanie władzy rodzicielskiej przestaje podlegać nadzorowi kuratora, zaś rodzic nie musi uzyskiwać już zgody sądu na dokonanie określonych czynności, na które wcześniej musiałby uzyskać tego typu zgodę. Każdą sytuację powinno się rozpatrywać indywidualnie, ponieważ przyczyny ograniczenia czy też pozbawienia władzy rodzicielskiej mogą być naprawdę różne. Ogólna zasada wydaje się jednak prosta: rodzic musi zmienić to, co wcześniej spowodowało ograniczenie lub odebranie praw. Oznacza to, że:

jeżeli przyczynę stanowiło uzależnienie od substancji psychoaktywnych, powinien natychmiast poddać się leczeniu odwykowemu oraz zachować trzeźwość;

w przypadku wyjazdu za granicę, wystarczyć będzie powrót na stałe do kraju oraz zainteresowanie się dzieckiem;

w momencie gdy władza rodzicielska została ograniczona bądź odebrana z powodu nadużywania czy zaniedbywania obowiązków, rodzic powinien podnieść swoje kompetencje wychowawcze przez kursy, a także terapię rodzinną lub rodzicielską;

gdy przyczyną było pozbawienie wolności, rodzic powinien odbyć karę (lub starać się doprowadzić do warunkowego, przedterminowego zwolnienia), zaś po wyjściu z więzienia rozpocząć prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, przestrzegając przy tym prawa.

Istnieją jednak sytuacje, w których przyczyna ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich jest trwała, a rodzic nie ma możliwości ich odzyskania. Najczęściej jest to choroba uniemożliwiająca zajmowanie się dzieckiem, która nie ustępuje. W takich momentach nie ma podstaw by starać się o przywrócenie władzy rodzicielskiej.

W jaki sposób wnioskować o przywrócenie praw rodzicielskich?

By odzyskać ograniczone lub całkowicie odebrane prawa rodzicielskie, konieczne jest wniesienie do sądu wniosku ku temu, by przywrócić władzę rodzicielską; wniosek wszczyna specjalne postępowanie, w toku którego to właśnie sąd podejmuje decyzję, czy zasadne jest odzyskanie władzy rodzicielskiej przez wnioskującego rodzica. Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej powinno się złożyć do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Na stronie www.rozwodznia.pl, zainteresowani mogą zaczerpnąć eksperckiej porady z zakresu prawa rodzinnego od specjalistów z tej dziedziny. Kancelaria Adwokacka Chojka niesie pomoc wszystkim, którzy chcą wnioskować o przywrócenie praw rodzicielskich. Warto powierzyć adwokatowi sporządzenie wniosku, gdyż to właśnie on sformułuje go w odpowiedni sposób, tym samym wskazując, jakie dowody należy zebrać. Pozwoli to na uniknięcie błędów formalnych, w efekcie czego mogąc nawet przyspieszyć całą procedurę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama
Reklama