Z pewnością większość osób pragnie posiadać pamięć doskonałą; ułatwiłaby ona szybkie zdobywanie wiedzy oraz zapamiętywanie tego, czego właściwie się uczymy. W duecie z wyostrzoną koncentracją, pamięć pozwala na doskonałe przetwarzanie zdobytych informacji oraz wykorzystywanie ich w swoim codziennym życiu. Aby jednak rzeczywiście móc cieszyć się dobrą pamięcią i koncentracją, należy stale pracować nad rozwojem i stymulacją swojego mózgu. Współczesny świat nie do końca nam w tym pomaga; jest bowiem pełen różnego rodzaju bodźców, które nie zawsze są istotne oraz znaczące. Coraz nowsze rozwiązania technologiczne zwalniają ludzi z konieczności myślenia, a także pełnego wykorzystywania swojej pamięci. Zjawiska takie jak chociażby powszechna automatyzacja sprawiają, że ludzie funkcjonują w świecie pełnym chaosu, niejednokrotnie zauważając u siebie trudności w skupieniu uwagi oraz zapamiętaniu prostych informacji. Nic dziwnego, że w świecie wszechobecnego chaosu, bardzo wiele osób zauważa u siebie trudności w skupieniu uwagi oraz zapamiętywaniu z pozoru prostych informacji. Jak temu zaradzić?
Praktyczne metody na wspomaganie pamięci i koncentracji
Mózg to niezwykle plastyczny organ, który zmienia się pod wpływem nowych doświadczeń oraz rozwijania procesów uczenia się oraz pamięci. Niestety, wśród osób dorosłych nie ma tak intensywnej plastyczności, jaka zwykle występuje u dzieci. Mimo tego wciąż istnieje szansa na to, by tworzone były zupełnie nowe połączenia między neuronami, a mózg stale się rozwijał. By zachować dobrą neuroplastyczność swojego mózgu, zaleca się uprawiać sport oraz uczyć języków obcych. Zarówno wysiłek fizyczny, jak i ten intelektualny, doprowadzają do regeneracji komórek nerwowych oraz wzmacniania połączeń pomiędzy neuronami. Oprócz tego, korzystna dla rozwoju mózgu jest nauka gry na instrumencie czy zajęcie się twórczością artystyczną. Każdego dnia możemy przyczyniać się do poprawy naszej pamięci i koncentracji – rozwiązując krzyżówki, grając w sudoku, a także czytając książki. Także dieta ma niebagatelny wpływ na omawiane przez nas funkcje poznawcze. Warto starać się zdrowo odżywiać, jedząc produkty dostarczające mózgowi niezbędnych składników odżywczych. Mowa tu o węglowodanach, białkach oraz tłuszczach (zwłaszcza nienasyconych kwasach omega-3). Nie powinno pomijać się przy tym również witamin i minerałów, które pełnią wiele funkcji w metabolizmie mózgu, takich jak ochrona przed stresem oksydacyjnym, który działa niszcząco na nasz mózg. Eksperci kładą nacisk zwłaszcza na witaminy z grupy B, C oraz E, a także na cynk, żelazo oraz jod. Coraz częściej usłyszeć można także o suplementacji ukierunkowanej na poprawę pamięci i koncentracji. O czym konkretnie mowa?
Ajurwedyjskie sposoby na lepsze funkcjonowanie mózgu
Medycyna ajurwedyjska podchodzi do poprawy pamięci i koncentracji w sposób holistyczny. Ajurweda w dużej mierze skupia się przede wszystkim na kompleksowym dobrostanie człowieka, biorąc pod uwagę nie tylko jego stan fizyczny, lecz również psychiczny oraz duchowy. W celu wsparcia organizmu stosuje się przede wszystkim mieszanki ziołowe zamknięte w tabletkach. Na stronie internetowej devaharmony.com/pl/ziola-na-pamiec-i-koncentracje/, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat ziół ajurwedyjskich, które stosowane są w celu pomocy w funkcjonowaniu pamięci oraz koncentracji. DEVA Harmony to europejski dystrybutor produktów, które od pokoleń stosowane są przez praktykantów medycyny naturalnej. Wśród ziół polecanych na pamięć i koncentrację, największy prym wiedzie Brahmi – zioło głęboko zakorzenione w tradycjach ajurwedyjskich, znane przede wszystkim ze swoim właściwości adaptogennych. To właśnie bakopa drobnolistna zdobyła uznanie w medycynie ajurwedyjskiej, głównie przez fakt wspierania funkcji poznawczych u osób, które stosują ją regularnie. Przed włączeniem suplementów ajurwedyjskich warto uzyskać poradę od wykwalifikowanego specjalisty, który jest w stanie dostarczyć spersonalizowanych, cennych wskazówek dotyczących stosowania konkretnych mieszanek.
Napisz komentarz
Komentarze