Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 14:55
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Jak wykorzystać swoje umiejętności w pracy zdalnej — wskazówki od Jooble

Dowiedz się, jakie umiejętności są niezbędne do produktywnej pracy zdalnej. Sprawdź oferty pracy zdalnej na Jooble i zacznij zarabiać bez wychodzenia z domu.
Jak wykorzystać swoje umiejętności w pracy zdalnej — wskazówki od Jooble

Autor: https://www.pexels.com/photo/woman-in-white-button-up-shirt-while-using-laptop-4458424/

A więc, mamy XXI wiek i chodzenie do biura od wielu lat jest już „niemodne”. Wszyscy szukają możliwości pracy z domu. I nic dziwnego, ponieważ wtedy twój dzień pracy może odbywać się zarówno w twojej własnej kuchni, jak i w kawiarni nad morzem. Pracując zdalnie, znacznie trudniej się wypalić. Poniżej omówimy, jakie umiejętności wykorzystać, aby praca zdalna była tak samo efektywna jak w biurze. 

Różne umiejętności

Praca zdalna ma wiele zalet. Możesz samodzielnie planować harmonogram, mniej się stresować, łączyć pracę z nauką, uzyskać dostęp do międzynarodowego rynku pracy, co oznacza więcej zarabiać. I to nawet nie jest pełna lista zalet, tylko najważniejsze. Ale co trzeba umieć? Opowiadamy:

Hard skills

Hard skills — techniczne, specjalistyczne umiejętności, które można łatwo określić za pomocą zadania testowego. Zwykle wymagają specjalnego wykształcenia, kursów lub praktyki. Na przykład:

Umiejętności techniczne: web development, programowanie, praca z bazami danych, cyberbezpieczeństwo. Zostać programistą jest trudno, ale zdecydowanie warto.

Design i zawody kreatywne: grafika komputerowa, web design, UX/UI design, tworzenie treści. Jeśli lubisz tworzyć, to design jest zdecydowanie dla ciebie.

Marketing i sprzedaż: marketing internetowy, zarządzanie mediami społecznościowymi, SEO, content marketing. Jeśli czujesz, że to jest coś dla Ciebie, to warto sprawdzić oferty pracy zdalnej w social media na Jooble.

Pisanie i tłumaczenie tekstów: copywriting, rewriting, tłumaczenie, redagowanie. Niski próg wejścia i duża liczba zleceń na platformach freelancingowych to zdecydowane zalety.

Soft skills

Soft skills — umiejętności interpersonalne i cechy osobiste. Zachowanie, cechy i taktyki, które wykorzystujemy każdego dnia do interakcji z innymi ludźmi — zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie. Trudniej je zmierzyć, ale są tak samo ważne dla sukcesu, jak hard skills. Na przykład:

Komunikacja: W pracy zdalnej szczególnie ważne jest umiejętne komunikowanie się z kolegami i klientami. Sposobów jest wiele — czaty, rozmowy, konferencje w Zoom... Ale o czym mówić, jeśli nie wszyscy opanowali nawet e-mail?

Organizacja czasu: Trzeba pamiętać, że zadania muszą być wykonywane na czas.

Samodyscyplina: Szefowie mają wystarczająco dużo innych spraw, niż ciągłe motywowanie swoich pracowników. Oczywiście czasami to robią, ale zwykle jest to ostateczność.

Elastyczność i adaptacyjność: W dobie technologii cyfrowych wszystko bardzo szybko się zmienia: dziś posty na Instagramie, a jutro filmy na TikToku.

Hard skills w pracy zdalnej

Copywriting: Copywriter pisze teksty, artykuły i posty do publikacji w mediach społecznościowych. Mogą to być teksty reklamowe produktów lub usług albo po prostu artykuły tematyczne: podróże, kulinaria, sport, uroda, zdrowie i inne.

Rada: Stwórz portfolio swoich projektów i dodaj do niego swoje najlepsze teksty. Wyślij link potencjalnemu pracodawcy razem z zadaniem testowym.

Design i grafika

Chcesz przekształcać swoje pomysły w piękne wizualizacje, dodawać kreatywny akcent do każdego piksela? Taka osoba jest potrzebna w każdej drużynie promującej produkt szerokiej publiczności. 

Rada: Stwórz online portfolio z przykładami prac, aby klienci mogli ocenić styl i jakość. Twórz prace do portfolio i dodawaj zamówienia. Tylko nie zapomnij o znaku wodnym.

Języki obce

Umiejętność posługiwania się kilkoma językami otwiera drzwi do zdalnej pracy jako tłumacz, redaktor lub twórca treści dla zagranicznych firm. Bez względu na to, jak bardzo programiści rozwijają możliwości Google Translatora, wciąż ustępuje on profesjonalnym tłumaczom. 

Rada: Dołącz do platform, gdzie można znaleźć wiele ofert pracy dla zdalnych tłumaczy. Na przykład, tutaj możesz sprawdzić opcje zatrudnienie jako tłumacz tekstów na Jooble.

Soft Skills w pracy zdalnej

Komunikatywność

Komunikacja jest niezbędna dla udanego środowiska pracy. Jeśli wstydziłbyś się publicznych wystąpień, uśmiechów innych osób i nie potrafiłbyś delikatnie przekonywać ludzi do swojej racji, to jakim byłbyś menedżerem ds. sprzedaży? 

Rada: Stań się dobrym rozmówcą i czerp przyjemność z komunikacji z kolegami i klientami. Naucz się umiejętności "small talk" i ćwicz ją regularnie.

Zarządzanie 

Czasem strukturalny harmonogram pracy może utrudniać koncentrację i osiąganie wyników. Umiejętności zarządzania czasem pomogą ci zorganizować dzień pracy i zdążyć ze wszystkim na czas. 

Rada: Używaj oprogramowania do planowania, takiego jak Google Calendar czy Trello, aby śledzić swoje zadania i czas ich realizacji.

Samomotywacja 

Wyobraź sobie sytuację: budzisz się, idziesz na kawę do kawiarni obok domu, bo nie musisz się spieszyć do biura, a na zewnątrz jest piękna pogoda, która zachęca do spaceru... Praca zdalna jest niemożliwa bez samodyscypliny. Jeśli nie masz kontroli ze strony szefa, to jest szczególnie ważne. 

Rada: Ustal jasne godziny pracy i trzymaj się ich. Znajdź ciche miejsce do pracy, wolne od rozpraszających czynników. 

Praktyczne porady dotyczące pracy zdalnej

  1. Stwórz home-office. Twoje miejsce pracy wpływa na twoją motywację. Czy idziesz do swojego twardego krzesła jak na katownię, czy z przyjemnością zapalasz aromatyczne świece i siadasz w ergonomicznym fotelu? Różnica jest oczywista. Upewnij się, że masz wygodne krzesło i biurko, dobre oświetlenie i wszystkie niezbędne narzędzia pod ręką. 
  2. Zapewnij niezawodny internet. Konieczne jest niezawodne połączenie z Internetem. Sprawdź u swojego dostawcy internetowego, czy jest w stanie zapewnić szybki i niezawodny dostęp do sieci. W przeciwnym razie mogą cię nawet zwolnić.
  3. Nieustannie rozwijaj swoje umiejętności. Tak, nawet jeśli wydaje ci się, że już wszystko potrafisz. Technologia ciągle się zmienia, więc nie możesz zostać w tyle. Kontynuuj naukę, uczestnicząc w kursach, webinarach, konferencjach, rozmawiając z kolegami, czytając książki.
  4. Znajdź równowagę między pracą a życiem osobistym. Pracując w domu, łatwo zapomnieć, że to nie biuro. Kończ pracę na czas, aby spędzać czas z rodziną. Zarządzanie czasem, pamiętasz? To ważne również w kontekście odpoczynku. Wydziel czas na hobby, aby uniknąć wypalenia zawodowego. W końcu może to prowadzić do komplikacji: nerwic, uzależnień, zaostrzenia chorób przewlekłych, depresji.
  5. Aktywnie szukaj możliwości. Nie bój się aplikować na stanowiska, które nie do końca odpowiadają twoim umiejętnościom. Jeśli jesteś pewien, że możesz szybko opanować potrzebne narzędzie, aplikuj i przekonaj do tego potencjalnego pracodawcę! Wykorzystaj platformy takie jak Jooble, aby znaleźć odpowiednie oferty pracy.

 

Dla tych, którzy są gotowi wykorzystać swoje umiejętności i pracować w nowym formacie, praca zdalna oferuje wiele możliwości. Aby być pożądanym i udanym specjalistą, musisz dobrze posługiwać się zarówno Hard Skills, jak i Soft Skills. A platforma Jooble pomoże znaleźć pracę. Spróbuj, warto!

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama