Zrosty wewnątrzotrzewnowe – czym są?
Zrosty brzuszne, zwane również adhezjami, to pasma tkanek, które powstając, łączą narządy wewnętrzne z tkanką brzuszną. Połączenia te sprawiają, że ruchy ciała przestają być płynne i mogą powodować ostry ból. Ważna jest tutaj profilaktyka, choć istnieją również możliwości leczenia, gdy zrosty zostaną już wytworzone. Szukając sprawnego sposobu na ich uniknięcie, możesz zamówić np. adept w płynie w aptekach online.
Co powoduje ich powstanie? Najczęściej wiążą się one z przejściem operacji z zakresu chirurgii jamy brzusznej – szczególnie okolic podbrzusza i miednicy. Samych powodów powstania jest wiele, jednak zwykle dochodzi do jakiegoś rodzaju urazu tkanki – tutaj może to być uraz mechaniczny, termiczny lub ostry. Zrosty powstają również w przypadku niedokrwienia, promieniowania oraz infekcji.
Jak objawiają się zrosty?
Warto wiedzieć, że większość zrostów przedstawia się całkowicie bezobjawowo. Jeśli jednak są one wystarczająco zaawansowane, sytuacja ta się zmienia. Jednym z pierwszych objawów, które mogą się pojawić, jest przewlekły ból brzucha lub miednicy. Niestety, objaw ten jest bardzo niespecyficzny, przez co bardzo często nie łączy się go z powikłaniami pooperacyjnymi – szczególnie jeśli operacja miała miejsce wiele miesięcy wcześniej. Sprawia to, że zrosty stają się trudne do zdiagnozowania.
Rozpoznanie staje się łatwiejsze, jeśli do bólu brzucha dojdą inne objawy, a w tym:
- niedrożność jelit,
- niemożność przepuszczenia gazów,
- problemy z pracą pęcherza moczowego,
- ból podczas wypróżniania,
- ból podczas danej pozycji lub jej zmiany,
- bezpłodność.
Jednym z najczęstszych objawów jest wspomniana niedrożność jelit, która sama w sobie przejawia się wymiotami, wzdęciami i zaparciami. Warto zwracać uwagę na te objawy po każdej operacji jamy brzusznej.
Profilaktyka i leczenie zrostów
Zapobieganie zrostom jest zdecydowanie lepszą opcją niż ich leczenie. Niedoskonałe metody chirurgiczne nie pozwalają jednak na gwarancję braku wystąpienia tej dotkliwej dolegliwości. Właśnie dlatego profilaktyka obejmuje w dużej mierze doskonalenie tych metod, dzięki czemu dochodzić będzie do mniejszej liczby uszkodzeń narządów jamy brzusznej.
Kluczem są tutaj również działania, które znalazły swoje potwierdzenie w zmniejszaniu prawdopodobieństwa wystąpienia zrostów – zalicza się do nich:
- ciągłe mycie tkanek solą fizjologiczną podczas zabiegów,
- użycie odpowiednich szwów i protezy,
- unikanie infekcji i niedotlenienia,
- stosowanie technik nieinwazyjnych.
Jeśli chodzi o leczenie zrostów wewnątrzotrzewnowych, najlepszym z zabiegów jest adhezjoliza laparoskopowa, która potrafi znacząco poprawić jakość życia chorych. Do mniej inwazyjnych metod zalicza się ćwiczenia i fizjoterapię, które jednak nie są tak skuteczne.