Barszcz Sosnowskiego, nazywany "zemstą Stalina", to roślina, z którą kontakt powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat, w określonych sytuacjach mogąca przyczynić się nawet do śmierci.
Roślinę można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.
Zagrożenie dla zdrowia ludzi stanowią substancje zawarte w soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego. Związki te w obecności światła słonecznego, wiążą się z DNA komórek skóry.
Uczulamy by mnie zbliżać się do tej rośliny. W przypadku podejrzenia styczności z Barszczem Sosnowskiego, należy dokładnie przemyć zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Barszcz Sosnowskiego do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła, jednak niedługo potem zaprzestano jego uprawy.
źródło: poradnikzdrowie.pl
Napisz komentarz
Komentarze