Jak mówi Agata Kalińska, naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych w UM, Sochaczew przystępując do ogólnopolskiego biegu chce oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963, tzw. Żołnierzom Wyklętym. Impreza ta wchodzi w skład ogólnopolskiego projektu biegowo - edukacyjnego "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", którego organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja.
- Bieg odbędzie się 4 marca niezależnie od warunków atmosferycznych. Przygotujemy dwie trasy biegu głównego i rodzinnego. Dłuższa liczy 1963 metry i w ten symboliczny sposób wskazuje na datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek". Bieg rodzinny to tylko 196,3 metra, zatem mogą w nim wystartować nawet siedmiolatki. Tu jednak, ze względów organizacyjnych, musimy ograniczyć liczbę uczestników do pięćdziesięciu. Wszyscy mali zawodnicy otrzymają na mecie pamiątkowe medale - zachęca Agata Kalińska.
Bieg główny wystartuje z placu Kościuszki o godz. 14.00. Jego trasa wyznaczona zostanie ulicami Warszawską, 600-lecia, Senatorską, Żeromskiego, Pokoju, Staszica, Farną i Wyszyńskiego, z metą na placu Kościuszki. Biuro biegu będzie czynne w dniu startu od godz.11.30 do godz.13.00. na placu Kościuszki i tam też będzie można odebrać pakiety startowe.
- W dniu biegu uczestnicy oraz kibice będą mogli bezpłatnie zwiedzić przygotowaną przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wystawę poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych. Drzwi muzeum będą dla nich otwarte - zachęca Agata Kalińska.
Udział w biegu jest bezpłatny, a wystartować mogą osoby, które ukończyły 16 lat, przy czym niepełnoletni muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców. Pakiety startowe wraz z medalem pamiątkowym otrzyma pierwsze 90 osób zarejestrowanych przez portal tropemwilczym.pl. Po wyczerpaniu zapisów i pakietów na portalu tropemwilczym.pl dalsza rejestracja możliwa będzie poprzez wysłanie zgłoszenia na adres mailowy [email protected] oraz w dniu zawodów w godz. 11.30-13.00 (w biurze zawodów na placu Kościuszki). Osoby zgłoszone na adres mailowy MOSiR otrzymują koszulki przygotowane przez Urząd Miasta Sochaczew.
- Pierwszych 90 osób zgłoszonych za pośrednictwem portalu tropemwilczym.pl będzie miało na sobie koszulki przedstawiające jednego z bohaterów tegorocznego biegu. Pozostali pobiegną w koszulkach "Sochaczew bądź w centrum Sportu" - informuje Agata Kalińska.
PROGRAM BIEGU
- 11.30 - otwarcie biura zawodów
- 13.30 - otwarcie imprezy
- 13.35 - prelekcja dotycząca życia Łukasza Cieplińskiego
- 13.40 - start Biegu Rodzinnego na dystansie 196,3 m
- 14.00 - start biegu głównego - plac Kościuszki
- 14.20- przewidywany pierwszy zawodnik na mecie
- 15.00 - 15.30 - zakończenie
Regulamin imprezy jest dostępny na tropemwilczym.pl i stronie internetowej MOSiR. Jej organizatorami są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie i Burmistrz Miasta Sochaczew, w partnerstwie z Sochaczewskim Centrum Kultury oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Napisz komentarz
Komentarze