Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 maja 2025 20:42
Reklama

Rajdem Szlakami Wielkiej Wojny zainaugurowano sochaczewskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W sobotę 20 stycznia 2018 r., Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie zainaugurowały obchody 100-lecia odzyskania niepodległości na ziemi sochaczewskiej. W tym dniu odbył się VI Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką.
Rajdem Szlakami Wielkiej Wojny zainaugurowano sochaczewskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Autor: Mirosław i Justyna Marek

Rajd rozpoczęto zwiedzaniem wystawy stałej „Nad Bzurą bez zmian. Opowieść o wojnie w okopach 1914-15 r.” w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. Jak w poprzednich latach na uczestników czekało 12 km marszu, zaś jego trasa wiodła przez miejsca walk, które były toczone na terenach gminy Iłów w grudniu 1914 r . Wyjątkowo tej zimy dopisała korzystna pogoda. Podczas pokonywania trasy prószył śnieg i panowała lekko minusowa temperatura.

Reklama

Na pieszą wędrówkę udało się 140 uczestników, w dwóch patrolach, którym przewodniczyli członkowie Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp oraz grupy turystycznej WTeamTravel.

Trasę tegorocznej edycji rozpoczynał punkt odnoszący się do przyrody w gminie Iłów, który przygotowali pracownicy urzędu gminy w Iłowie. Punkt miał na celu zapoznanie rajdowiczów z walorami przyrodniczymi terenu, przy podkreśleniu ciekawostek nadwiślańskiej flory i fauny oraz lokalnych uwarunkowań środowiskowo-przyrodniczych.

Kolejne lokalizacje dotyczyły miejsca walk i spoczynku żołnierzy pierwszej wojny światowej. Obsługiwali je historycy i archeolodzy z MZSiPnB. Podczas wędrówki przez pole bitwy ukazane zostały pozostałości po rosyjskich oraz niemieckich okopach i innych polowych umocnieniach. Ostatnim punktem na trasie była zbiorowa mogiła żołnierzy rosyjskich i niemieckich w Iłowie. Zaprezentowane obiekty opracowano podczas realizacji projektu naukowego „Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-15. Nieinwazyjne rozpoznanie stanowisk archeologicznych I wojny światowej”. Zadanie to realizuje Muzeum ZSiPBnB w Sochaczewie, współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-15.

Ostatnim punktem rajdu była mini konferencja naukowa. Podczas spotkania wykłady wygłosili Mariusz Samborski, Jakub Wojewoda i Paweł Rozdżestwieński z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.

W przesłaniu wykładowców podkreślano fakt udziału w I wojnie światowej żołnierzy narodowości polskiej, którzy będąc przymusowo wcielani do armii zaborczych walczyli i ginęli w obcych mundurach.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w organizacji wydarzenia Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Iłowie, Urzędowi Gminy Iłów.

Zadanie dofinansowano w ramach programów współpracy Gminy Miasta Sochaczew z organizacjami pozarządowymi.

 

Jakub Wojewoda



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Może morze?  Wakacyjny singiel Patrycji Dudy Może morze? Wakacyjny singiel Patrycji Dudy Patrycja Duda powraca z letnim singlem "Może morze". Wakacyjna propozycja muzyczna? Jak najbardziej. Młoda wokalistka dzieli się swoimi przeżyciami, odczuciami, a przede wszystkim emocjami. One są najważniejsze przy tworzeniu. Nie ma żadnego przepisu na dobra piosenkę. Musi być przede wszystkim prawdziwa. To wiosenny powiew wolności i beztroski, zamknięty w gitarowo-popowej kompozycji. Krakowska artystka zadebiutowała w zeszłym roku EP-ką Oddychaj. To rasowy dojrzały pop, dopełniony partiami soczystych gitarowych brzmień, do tego emocjonalne teksty i nietuzinkowa wrażliwość. Z tych połączeń powstaje twórczość Patrycji Dudy — krakowskiej artystki, która w swojej muzyce postawiła przede wszystkim na szczerość. Idąc za tą ideą, wokalistka stworzyła wyjątkowy mini album, który jest zbiorem sześciu piosenek opowiadających o skrajnych emocjach. Po udanym debiucie czas na otwarcie kolejnego rozdziału w twórczości Patrycji Dudy, a jest nim najnowszy singiel artystki — "Może morze". Piosenka powstawała oczywiście nad wodą. Utwór opowiada o uczuciu beztroski, wspomnieniach o wolności, którą czujemy, siedząc na piasku i wsłuchując się w fale. To tekst o momencie, kiedy jesteśmy sami ze sobą i skupiamy się tylko na tym, co czujemy. Może morze opowiada również o powrotach do miejsc, w których czujemy się kompletni. Kocham morze, kocham wodę, chociaż pływak ze mnie marny. Uwielbiam dźwięk fal i drobinki piasku — nad morzem czuje się wolna. Tworząc ten utwór, uświadomiłam sobie, że zawsze będę wracać do miejsc, w których czuję się bezpiecznie i czuję się z nimi spójna, Kiedy dzieje się w moim życiu dużo lub górę bierze nostalgia, często myślę o tym, żeby uciec nad morze — dodaje Patrycja Duda. W tworzeniu piosenki dużą rolę odegrał Adam Bieranowski, producent i multiinstrumentalista, który na co dzień gra w zespole Mroza. Miałam już tekst i melodię, ale chciałam, żeby ktoś to ubrał, ożywił. Będąc w na imprezie firmowej, poznałam Adama Bieranowskiego — słyszałam jego produkcje, widziałam jak gra na scenie i zapytałam, czy jest możliwość współpracy. Opowiedziałam Adamowi o morzu, o tym, jaką mam wizję, podesłałam mu melodie, którą wymyśliłam i kilka chwil później pojechałam do Warszawy tworzyć z nim w studio. Niesamowicie dużo się nauczyłam i dalej uczę, a jak usłyszałam produkcję “Może morze” to zaniemówiłam. Siedzieliśmy, nagrywaliśmy, dodawaliśmy, odejmowaliśmy, jedliśmy pekany, a ja czułam, że ta piosenka żyje — opowiada Patrycja Duda. Miksami i masterem utworu zajął się Mikołaj Żewierżejew. Przy pracy nad singlem Patrycję wspierała także nauczycielka śpiewu, Katarzyna Blat.Data dodania artykułu: 18.05.2025 12:35
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DJ KittyTreść komentarza: Super!Data dodania komentarza: 14.05.2025, 12:41Źródło komentarza: Gość radia Sochaczew - Skolim 29.08.2024Autor komentarza: WiktoriaTreść komentarza: Słychać że to płynie prosto z serca! Trzymam kciuki i wspieram z całych sił! 😊♥️Data dodania komentarza: 29.04.2025, 15:47Źródło komentarza: Olej czyli Mateusz Olejnik zadebiutuje na scenie podczas Motoserca 2025Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Fajny wywiad, autentyczna nie ustawiona wypowiedź, cieszę się że mamy takich ludzi w naszym mieście którzy spełniają swoje marzenia i realizują pasje, tak trzymaj!Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:05Źródło komentarza: Olej czyli Mateusz Olejnik zadebiutuje na scenie podczas Motoserca 2025Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Super że mamy w swoim mieście takiego artystę. Muzyka na topie. Miło się Ciebie słucha. Pozdrawiam i do zobaczenia 10 maja.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Olej czyli Mateusz Olejnik zadebiutuje na scenie podczas Motoserca 2025Autor komentarza: JanekTreść komentarza: Wy zróbcie najważniejszą przeprawę tj. kładkę / wiadukt nad torami która projektowana jest ponad 30 lat. W Teresiinie udało się w parę lat to zrobić.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 06:26Źródło komentarza: Zenon Reszka 9.04.2025Autor komentarza: RunnerTreść komentarza: Zróbcie wywiad z Tomaszem Mikulskim - dominatorem sochaczewskich biegów. Pobiegł dzisiaj maraton w Sevilli później 2 godzin i 25 min.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 16:12Źródło komentarza: Zdobyła Koronę Maratonów Polskich
Reklama
Reklama