Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:55
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Rajdem Szlakami Wielkiej Wojny zainaugurowano sochaczewskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W sobotę 20 stycznia 2018 r., Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie zainaugurowały obchody 100-lecia odzyskania niepodległości na ziemi sochaczewskiej. W tym dniu odbył się VI Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką.
Rajdem Szlakami Wielkiej Wojny zainaugurowano sochaczewskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Autor: Mirosław i Justyna Marek

Rajd rozpoczęto zwiedzaniem wystawy stałej „Nad Bzurą bez zmian. Opowieść o wojnie w okopach 1914-15 r.” w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. Jak w poprzednich latach na uczestników czekało 12 km marszu, zaś jego trasa wiodła przez miejsca walk, które były toczone na terenach gminy Iłów w grudniu 1914 r . Wyjątkowo tej zimy dopisała korzystna pogoda. Podczas pokonywania trasy prószył śnieg i panowała lekko minusowa temperatura.

Na pieszą wędrówkę udało się 140 uczestników, w dwóch patrolach, którym przewodniczyli członkowie Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp oraz grupy turystycznej WTeamTravel.

Trasę tegorocznej edycji rozpoczynał punkt odnoszący się do przyrody w gminie Iłów, który przygotowali pracownicy urzędu gminy w Iłowie. Punkt miał na celu zapoznanie rajdowiczów z walorami przyrodniczymi terenu, przy podkreśleniu ciekawostek nadwiślańskiej flory i fauny oraz lokalnych uwarunkowań środowiskowo-przyrodniczych.

Kolejne lokalizacje dotyczyły miejsca walk i spoczynku żołnierzy pierwszej wojny światowej. Obsługiwali je historycy i archeolodzy z MZSiPnB. Podczas wędrówki przez pole bitwy ukazane zostały pozostałości po rosyjskich oraz niemieckich okopach i innych polowych umocnieniach. Ostatnim punktem na trasie była zbiorowa mogiła żołnierzy rosyjskich i niemieckich w Iłowie. Zaprezentowane obiekty opracowano podczas realizacji projektu naukowego „Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-15. Nieinwazyjne rozpoznanie stanowisk archeologicznych I wojny światowej”. Zadanie to realizuje Muzeum ZSiPBnB w Sochaczewie, współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-15.

Ostatnim punktem rajdu była mini konferencja naukowa. Podczas spotkania wykłady wygłosili Mariusz Samborski, Jakub Wojewoda i Paweł Rozdżestwieński z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.

W przesłaniu wykładowców podkreślano fakt udziału w I wojnie światowej żołnierzy narodowości polskiej, którzy będąc przymusowo wcielani do armii zaborczych walczyli i ginęli w obcych mundurach.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w organizacji wydarzenia Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Iłowie, Urzędowi Gminy Iłów.

Zadanie dofinansowano w ramach programów współpracy Gminy Miasta Sochaczew z organizacjami pozarządowymi.

 

Jakub Wojewoda



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama