Reklama
Smaki muzyki w Sannikach - Gdzie mieszka miłość?
- 20.08.2015 06:51 (aktualizacja 08.08.2023 09:28)
W najbliższą niedzielę, 23 sierpnia, odbędzie się kolejne wydarzenie kulturalne w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach. Zaprasza dyrektor ECA Monika Patrowicz
W programie koncertu:
Krzysztof Marciniak
Tenor obdarzony wspaniałym tembrem głosu, już w roku 1982 zdobył pierwsze miejsce w konkursie wokalnym organizowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Sześć lat później ukończył z bardzo dobrym wynikiem Wydział Wokalno-Aktorski tej uczelni w klasie prof. Adama Dulińskiego. Podczas studiów występował w przedstawieniach premierowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, a tuż po ich ukończeniu został głównym solistą szczecińskiej opery i operetki. W roku 1992 powrócił do Łodzi, gdzie się urodził i studiował, by w Teatrze Muzycznym występować jako pierwszy tenor.
Nie sposób wymienić wszystkich ról operetkowych i operowych Krzysztofa Marciniaka. Każdy jednak, kto usłyszy wykonywane przez niego arie, zapamięta je na zawsze. Ten wspaniały tenor znany jest nie tylko w Polsce, ale i największych scenach światowych w Berlinie, Frankfurcie, Stuttgarcie, Monachium, Zurichu, Salzburgu, Brukseli i Amsterdamie. Główne festiwale muzyczne, między innymi w Krynicy, Leżajsku, Kudowie czy Ciechocinku nie mogą się obejść bez tego artysty.
Współpracuje z Operą Krakowską, Gdańską, Bydgoską, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmonią Łódzką, Rzeszowską, Zielonogórską, Lubelską i Dolnośląską.
Aleksandra Wiwała
Młoda, świetna sopranistka, w 2009 roku ukończyła Wydział Wokalno - Aktorski Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Nie poprzestała na tym i dalsze kształcenie głosu prowadziła w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Zadbała też, by ukończyć wiele kursów mistrzowskich w Polsce, ale też Grecji i Austrii.
Arie operowe i operetkowe w wykonaniu tej pełnej energii wokalistki przyciągają publiczność wszędzie, gdzie tylko się pojawi. Swoje umiejętności przekazuje podczas warsztatów techniki wokalnej, prowadzonych w wielu miejscach Polski.
Pracę i talent Aleksandry Wiwały doceniło jury wielu konkursów. W roku 2013 znalazła się wśród 87 młodych artystów uhonorowanych Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.
Aleksandra Wiwała to młoda, bardzo utalentowana artystka. Z równą swobodą śpiewa tak trudne partie, jak aria Butterfly z opery Giacomo Pucciniego „Madame Butterfly", czy lżejszą repertuarowo, ale równie wymagającą arię Rosalindy z operetki Johanna Straussa „Zemsta nietoperza".
Aleksandra Wiwała oraz Krzysztof Marciniak zaśpiewają dla sannickiej publiczności największe przeboje operetkowe. Wystąpią, by radować uszy i serca widzów. Towarzyszyć im będzie mistrzyni akompaniamentu – Bogna Dulińska.
Bogna Dulińska
Znawcom muzyki klasycznej nie trzeba jej rekomendować. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Już podczas studiów zdobyła wiele nagród. Mistrzowskie Kursy Pianistyczne w Dusznikach Zdroju oraz w Weimarze, to kolejne miejsca doskonalenia warsztatu.
Zaprocentowało to zatrudnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi w charakterze pianisty akompaniatora Katedry Wokalistyki. Od 1998 r. współpracuje jako pianista akompaniator z Katedrą Instrumentów Dętych Drewnianych, Perkusji i Akordeonu. W grudniu 2005 r., z okazji 60-lecia Polskiego Instytutu Muzycznego nagrana została płyta „Arie i pieśni”, na której zarejestrowano sopran Danuty Dudzińskiej–Wieczorek i fortepianowy akompaniament Bogny Dulińskiej.
Kolejny sukces artystki to dyplom uznania za szczególny akompaniament podczas II Międzynarodowego Konkursu Fagotowo-Obojowego w Łodzi.
Podobnie, jak Krzysztof Marciniak współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi. Wiele koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Niemczech, Japonii czy Kanadzie.
Repertuar
E. Kalman – duet „Co się dzieje” z operetki „Księżniczka czardasza”
E. Kalman – czardasz Sylwii z operetki „Księżniczka czardasza”
E. Kalman – aria Tasilla „Graj cyganie” z operetki „Hrabina Marica”
E. Kalman – duet „Jakże mam ci wytłumaczyć” z operetki „Księżniczka czardasza”
Z. Fibich – „Poemat” opracowanie na fortepian
F. Lehar – pieśń Giuditty „Kto me usta całuje” z operetki „Giuditta”
C. Zeller – pieśń Adama „Lat dwadzieścia”z operetki „Ptasznik z Tyrolu”
E. Kalman – duet „Ach jedź do Warażdin” z operetki „Hrabina Marica”
N. Dostal – pieśń „Bo w Barcelonie” z operetki „Clivia”
J. Strauss – aria Barinkaya z operetki „Baron cygański”
R. Stolz – pieśń „Brunetki blondynki”
F. Loewe – pieśń Elizy „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My fair lady”
F. Sartori – „Time to say goodbye”
F. Lehar – duet „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka”
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze