Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:13
Reklama dotacje rpo

Audycje

Radiowy RTG - Zbigniew Kaliński 18.10.2022
Radiowy RTG - Zbigniew Kaliński 18.10.2022

Gościem audycji Radiowy RTG był Zbigniew "Kali" Kaliński.

18.10.2022 19:32
Moje zapatrzenie
Moje zapatrzenie

Nela Bryłowska jest grafikiem, malarką i autorką ilustracji do tekstów. Jej najnowszą wystawę można oglądać w Kramnicach Miejskich w Sochaczewie. Maluje i rysuje całe życie. Na wystawie prezentuje swoje najnowsze obrazy, bardzo różne, najbardziej jest dumna z tych, które powstały podczas pleneru malarskiego w Ciechocinku. To zupełnie inny styl. Szarość, biel i czerń przyniosły taki efekt, który ją zadziwił i zachwycił. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swoim zapatrzeniu, które przeżyła obserwując tężnie w Ciechocinku. Jest również wątek chodakowski, całe życie związana jest z Chodakowem.

09.10.2022 13:36
Marianna Fijewska
Marianna Fijewska

Marianna Fijewska - dziennikarka i reportażystka, jej najnowsza książka: "Neurochirurdzy. Sekrety polskich wszechmogących". A w niej historia Marcina Bosaka aktora, u którego wykryto guza w rdzeniu kręgowym. Uratowała go operacja za granicą. To również historia Ewy, którą lekarze uratowali przed nią samą, a także opowieść lekarza, który wyjechał do Anglii, ponieważ nie akceptował polskiego systemu zdrowia. Neurochirurdzy. Mówi się o nich, że są bogami, wszechmogącymi, dla których ludzki mózg nie jest tajemnicą. Ich zawód uznaje się za jedną z najtrudniejszych specjalizacji medycznych, pracę na styku nauki i wiary. Kim są ludzie wykonujący jeden z najtrudniejszych i najbardziej elitarnych zawodów w Polsce? Dlaczego decydują na to, że do końca życia będą trzymać w dłoniach odpowiedzialność za ludzkie życia? Co ich motywuje, jakimi są ludźmi, czy chorują na znieczulicę? Jak zmieniają życie swoich pacjentów? Najdłuższa operacja – trzynaście godzin. Tyle zajęło usuwanie glejaka u młodej kobiety. Dr Zębala pamięta, że od ósmej rano do dziewiątej wieczorem nikt z zespołu ani razu nie skorzystał z toalety. Historia dr Zębali to fragment książki Marianny Fijewskiej "Neurochirurdzy. Sekrety polskich wszechmogących", książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

09.10.2022 13:14
Jestem wobec siebie wymagająca
Jestem wobec siebie wymagająca

Beata Błaszczyk-Rześna - Miss Wdzięku 2022, ten tytuł otrzymała podczas Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”. Mieszka „od zawsze” w Rybnie, ma dwójkę dzieci, starszy syn w tym roku będzie zdawał maturę, uczy się w sochaczewskim Liceum im. Chopina, córka jest jeszcze w podstawówce. Dzieci, jak mówi, ”są odchowane”, może więc pozwolić sobie na działalność w Kole Gospodyń Wiejskich w Rybnie, a poza tym zawsze wspiera ją mąż. Krucha, delikatna, z uśmiechem, którym potrafi wzbudzić sympatię otoczenia, patrząc na nią rozumiemy, dlaczego otrzymała tytuł Miss Wdzięku. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o konkursie, o swojej rodzinie, domu i oczekiwaniach wobec siebie i innych.

09.10.2022 12:52    2
Radiowy RTG - Julian Tasiecki 04.10.2022
Radiowy RTG - Julian Tasiecki 04.10.2022

Gościem audycji "Radiowy RTG" był Julian Tasiecki, od 55 lat związany z harcerstwem, gdzie 30 lat był zastepcą komendanta hufca ZHP w Sochaczewie.

04.10.2022 19:07
Szalona historia z mężem w tle
Szalona historia z mężem w tle

Kasia Bulicz-Kasprzak o swojej najnowszej powieści "Cała prawda", czyli historia miłosna z mężem w tle, ale nie tylko. To historia dziewczyny, która dla miłości do... ziemi, rodzinnego gospodarstwa gotowa jest poświęcić bardzo wiele. Zdecyduje się nawet na małżeństwo ze znienawidzonym sąsiadem. To komedia romantyczna, więc wszystko musi oczywiście zmierzać ku szczęśliwemu zakończeniu. Kasia Bulicz-Kasprzak - W swojej sadze wiejskiej pisze: Wieś to nie miejsce, gdzie człowiek wstaje o wschodzie słońca, a chodzi spać z kurami. Tak jak w mieście, tamtejsi ludzie kochają i nienawidzą, bogacą się i ubożeją, różnica polega na tym, że na wsi nikt nie jest anonimowy. Wszyscy znają ciebie, twoją matkę, babkę i prababkę. Nie możesz liczyć, że zachowasz swój sekret, zawsze będą jakieś oczy, które coś widziały. W rozmowie z Grażyną Bolimowską -Gajdą opowiada o swoim zakorzenienie w świecie wsi, małych miasteczek i miejscowości podmiejskich.

02.10.2022 13:28
Łódź na światowej mapie festiwalowej
Łódź na światowej mapie festiwalowej

Agnieszka Pakoca o Festiwalu Kamera Akcja - 72 pokazy kinowe, 40 filmów pełnometrażowych, aż 20 przedpremier. Tak prezentuje się program stacjonarnej części 13. FKA. Agnieszka Pakoca - jedna z producentek FKA - opowiada o swoich fascynacjach filmowych, które przywiodły ją na wydział produkcji filmowej i telewizyjnej w słynnej łódzkiej filmówce. Żeby być bliżej tego niezwykłego, fantastycznego świata najpierw pracowała jako wolontariuszka, teraz jest już producentką. Festiwal na stałe zagościł na mapie kulturalnej Łodzi, to już 13 jego edycja, potrwa od 13 do 16 października i będzie co oglądać!

02.10.2022 12:57
Radiowy RTG - Maciej Misiak 27.09.2022
Radiowy RTG - Maciej Misiak 27.09.2022

Gościem audycji Radiowy RTG był Maciej Misiak, nauczyciel wychowania fizycznego w "80-tce" i trener młodzieżowych drużyn w RC Orkan Sochaczew.

27.09.2022 19:16    1
Teren C - Reaktywacja
Teren C - Reaktywacja

Kasia Bednarek - wokalistka i Tomasz Połeć - muzyk, tekściarz, słowem spiritus movens grupy Teren C. Zespół istnieje od 1983, to już 39 lat. W roku 1983 Tomasz Połeć postanowił założyć zespół, który wykonywałby muzykę country. W tamtych latach, gdy królował rock, zadanie nie było proste. Po kilku tygodniach poszukiwań nawiązał kontakt z sochaczewskimi muzykami: Robertem Gorbergiem, Zbyszkiem Zajączkowskim, Jolantą Wróbel, Pawłem Łażewskim i Wojtkiem Kononowiczem. Jak wspomina, mieli mnóstwo chęci, za to niewiele umiejętności, ale po kilku miesiącach prób zaczęli grać. Graja do dziś, chociaż mieli ponad dwudziestoletnią przerwę. Teraz postanowili reaktywować zespół i koncertują. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiadają o początkach grupy, piosenkach - jak mówi Tomek -z tekstem - ponieważ nie chodzi tylko o muzykę, ale i tekst, przekaż skierowany do słuchaczy. a okoliczności powstania niektórych utworów to samo życie, ze wszystkimi zawirowaniami. Grupa wykonuje przede wszystkim własne utwory, czasem korzystając ze standardów. W czerwcu 2017 roku Teren C wydał swój debiutancki album pt. „Tak myślę sobie”. Na płycie, oprócz gwiazd muzyki country takich jak Tomasz Szwed czy Lonstar, wśród gości znalazł się również jeden z pierwszych basistów zespołu, czyli Wojtek Pilichowski.

25.09.2022 13:26
Na skrzydłach wiary i rozumu, czyli o nawróceniu artysty
Na skrzydłach wiary i rozumu, czyli o nawróceniu artysty

Grzegorz Andrzej Kłeczek - muzyk - w latach 1995 - 2000 był basistą zespołu Sztywny Pal Azji-, on gitarzysta grał na basie. - To była szkoła gry i myślenia basowego, a także zawodowego obycia na topowej polskiej rockowej scenie estradowej - wspomina. To nie jedyne jego doświadczenia muzyczne. Był również liderem zespołu Apetyt Architekta. Jeśli nawet miał przerwy w graniu, to z muzyką się nie rozstawał i dojrzał, by wydać własną płytę „Na skrzydłach wiary i rozumu”. - Tak to zebrałem piosenki z czasów Apetytu Architekta, które były ostatnie, a nie zamieszczone nigdzie i dodałem nowe, które powstawały w czasach mego nawracania się do Pana Boga aż do dziś. W ten sposób powstał pomysł nagrania całej płyty pt. "Na skrzydłach wiary i rozumu", która to mówi o tej ludzkiej i o tej Bożej miłości – opowiada w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

25.09.2022 13:11    1
Radiowy RTG - Dariusz Dobrowolski 20.09.2022
Radiowy RTG - Dariusz Dobrowolski 20.09.2022

Gościem audycji "Radiowy RTG" był Dariusz Dobrowolski, wiceburmistrz miasta Sochaczewa.

20.09.2022 18:57
Quantum - muzyka może być wyjątkowa
Quantum - muzyka może być wyjątkowa

Michał Szczerbiec - gitarzysta, wokalista, kompozytor, tekściarz, aktor. Ma na swoim koncie 5 solowych płyt. Ta piąta to Quantum. Wydawnictwo „Quantum” zawiera 10 instrumentalnych utworów utrzymanych w stylistyce country and western. O tym jak powstawały utwory, o miłości do gitary w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Klip "Quantum": https://youtu.be/E5EN6xUivks Ideą powstania całego albumu było przyjrzenie się naturze otaczającego nas świata. Najmniejsze cząstki - kwanty czy atomy tworzą naszą rzeczywistość. Odbieramy ją taką jaką jest za pomocą naszego umysłu. Jesteśmy poniekąd ograniczeni poprzez naszą ludzką percepcję. Chciałoby się wyjrzeć poza horyzont naszej rzeczywistości i zobaczyć świat takim jakim jest naprawdę. Utwory są utrzymane w stylistyce mocno gitarowej, brzmienia akustyczne mieszają się z surf-rockową gitarą przypominającą dokonania takich grup jak The Ventures czy The Shadows. Tematy instrumentalne zaproponowane przez Michała z powodzeniem mogłyby stanowić muzyczne tło do filmu. Michał Szczerbiec - gitarzysta, wokalista, kompozytor, tekściarz, aktor. Doceniany przez krytyków oraz publiczność, kilkukrotnie wyróżniany w konkursie gitarowym „Solo Życia” organizowanym przez Mieczysława Jureckiego (ex-Budka Suflera). Michał ma za sobą występy jako headliner na: VIII Ochota Blues Festival, XIII Praski Blues, Warsaw Guitar Night. Na przestrzeni lat dzielił scenę z takimi artystami jak: Leszek Cichoński, Krzysztof Ścierański, Janek Pentz czy Najlepszy Przekaz w Mieście. Jest autorem wielu kompozycji instrumentalnych publikowanych m.in. w książce z płytą CD – „Wojny Gitarowe” 2009 i 2011 wydawnictwa Absonic. Zafascynowany klimatem lat 60. kreuje własne około bluesowe brzmienia. Ma na koncie cztery płyty sygnowane swoim imieniem i nazwiskiem. Ta zatytułowana "Przyjdzie na ciebie czas" ukazała się w 2021 roku. Na początki 2022 roku wydał wraz z Caroline Brazzavsky płytę pod szyldem Zima W Środku Lata. Teraz przyszła pora na Quantum.

18.09.2022 13:23
Dyplomację zamienił na pisanie książek
Dyplomację zamienił na pisanie książek

Igor Kaczmarczyk o dyplomacji w krajach muzułmańskich i najnowszej powieści "Islamskie fatum" w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. - absolwent arabistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i stosunków międzynarodowych i współczesnej dyplomacji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako tłumacz języka arabskiego w firmach eksportowych w Libii, a następnie dyplomata w polskich placówkach w Trypolisie, Rijadzie i Dżakarcie w funkcji konsula RP oraz radcy politycznego i radcy ekonomicznego. Długoletni zastępca szefów placówek. Mieszkał ponad dwadzieścia pięć lat w krajach muzułmańskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. W 2018 roku zakończył dyplomatyczną karierę i wrócił do Polski. Jego pasją są tłumaczenia z arabskiego, angielskiego i rosyjskiego oraz nauka egzotycznych języków obcych, w tym na przykład japońskiego. Kulisy "zakazanych związków" to nowa seria powieści autorstwa Igora Kaczmarczyka, której pierwsza część to "Islamskie fatum". Autor przenosi czytelnika w świat Orientu i ukazuje życie w krajach muzułmańskich oczami polskiego konsula. Oprócz polsko-afgańskiego romansu czytelnik, którego przewodnikiem po świecie orientu jest konsul, pozna codzienne życie polskiej ambasady, smak dyplomacji oraz jej ciemne i jasne strony, o których mało kto wie. Autor dobitnie ukazuje nie tylko polskie, ale międzynarodowe dyplomatyczne bagno. Powieść "Islamskie fatum" jest oparta na osobistych przeżyciach autora.

18.09.2022 11:28    1
Radiowy RTG - Dariusz Dzięgielewski 13.09.2022
Radiowy RTG - Dariusz Dzięgielewski 13.09.2022

Gościem audycji "Radiowy RTG" był Dariusz Dzięgielewski, trener drużyn młodzieżowych w Orkanie Sochaczew i Orle Kampinos.

13.09.2022 19:26
Jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy - pyta Szymon Falaciński
Jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy - pyta Szymon Falaciński

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie. Książka w formie wywiadu. Szymon Falaciński - dziennikarz pyta, Halszka Witkowska, znana polska specjalistka w dziedzinie suicydologii, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oraz garść statystyk, wyjaśnia, co kryje się za słowem „samobójstwo”. W "Życiu mimo wszystko" odpowiada na wiele pytań dotyczących tego niezwykle trudnego, od lat uznawanego za społeczne tabu tematu. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą wyjaśnia, jak powstał ten duet, który zdecydował się zmierzyć z tematem, wokół którego narost wiele nieporozumień. • …czy to prawda, że co roku więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstwa niż w wypadkach drogowych, • …co zawierają listy pożegnalne samobójców, • …dlaczego jedną z największych grup ryzyka są weterynarze, • …jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy, Halszka Witkowska - suicydolog, a także pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich "Życie Warte Jest Rozmowy". Za swoją misję uważa upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom, co czyni zarówno jako badaczka i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, jak i aktywistka społeczna. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i ekspertem Ministerstwa Zdrowia. Dotąd opublikowała między innymi dobrze przyjętą pracę naukową "Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy" (2021) oraz była jednym z redaktorów naukowych publikacji "Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze" (2020) i "Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej" (2022). Trenuje jeździectwo, uczestniczy w zawodach. Szymon Falaciński - dziennikarz freelancer, od niedawna związany z "Newsweek Polska". Aktywny harcmistrz oraz pracownik planów teatralnych i filmowych. Wierzy w możliwość interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń. Mieszka w Warszawie z psem Chałką, a wolne chwile stara się spędzać z dala od zgiełku miasta.

11.09.2022 17:34
Skradzione lato
Skradzione lato

Grażyna Jeromin-Gałuszka - o serii "Dwieście wiosen", której poświęciła dwa lata i o najnowszej powieści "Skradzione lato". Znana i ceniona autorka powieści obyczajowych,. Od wielu lat zafascynowana jest powieściami Gabriela Garcii Marqueza. mieszka i tworzy pośród przepięknych krajobrazów podradomskiej wsi. Absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w PWSFTViT w Łodzi. Co musi się zdarzyć, by przeszłość spotkała się z teraźniejszością i dalej poszły jedną drogą? Gdy pewnej zimy we wsi Rogoże rodzice Rajki i Weronki topią się pod lodem, opiekę nad sierotami przejmuje babka Klotylda. Surowa, nieprzystępna, nieznosząca ludzi (w tym również dzieci) kobieta zaczyna rządzić twardą ręką, wywracając do góry nogami dotychczasowe beztroskie życie wnuczek. Zmuszone przez babkę do ciężkiej pracy, wiecznie głodne, zahukane, próbują jakoś przetrwać w nowej rzeczywistości. Siedmioletnia Rajka ucieka w świat nieposkromionej wyobraźni, trzynastoletnia Weronka natomiast rozgląda się za kandydatem na męża, który wyrwie ją i jej młodszą siostrę z tego koszmaru. Pół wieku później młoda dziennikarka, szukając materiałów do nowego tekstu, znajduje w starej gazecie notatkę o zaginionych przed laty w Rogożach dwóch dziewczynkach, które przepadły bez wieści tej samej nocy. Pod wpływem impulsu młoda kobieta, zbuntowana i skłócona ze światem, jednego dnia pozbawiona miłości, pracy i dachu nad głową, kupuje za ostatnie pieniądze starego kampera i jedzie do Rogożów, postanawiając wyjaśnić zagadkę sprzed pół wieku.

11.09.2022 12:12
Radowy RTG - Adam Banasik 06.09.2022
Radowy RTG - Adam Banasik 06.09.2022

Gościem audycji "Radiowy RTG" był Adam Banasik, właściciel sklepu "1001 Drobiazgów".

06.09.2022 19:00
Dlaczego ludzie ukrywają fakt, że mają dziecko z innego związku?
Dlaczego ludzie ukrywają fakt, że mają dziecko z innego związku?

Anna Karpińska i jej najnowsza powieść "Jestem twoją córką". Czy jesteśmy gotowi na to, że zatajona prawda odmieni nasze życie? Testament Sambora Jaremy wywołuje rodzinne trzęsienie ziemi. Zmarły - oprócz trojga dorosłych dzieci z legalną żoną - miał córkę, którą postanowił uwzględnić w ostatniej woli. Niełatwo ją odnaleźć, a kiedy rodzeństwo trafia na jej trop, powiązania rodzinne okazują się bardziej skomplikowane, niż mogło się wydawać. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice, które mogą poróżnić bohaterów. Nic nie jest oczywiste… Czy Weronika, córka z prawego łoża, i Dobrosława, ta druga, nieoczekiwanie powołana do spadku, odnajdą się w tej sytuacji? Czy zaakceptują przeszłość i odkryją drogę do porozumienia? Anna Karpińska - jak zawsze w swoich książkach - prowadzi obie bohaterki przez gąszcz wątpliwości, emocji i zdarzeń, które wpływają na ich życie. I trzyma czytelnika w napięciu do ostatniego rozdziału. Anna Karpińska - autorka poczytnych książek obyczajowych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, uczyła studentów, była dziennikarką, wydawała książki, prowadziła firmę. Dziesięć lat temu porzuciła dotychczasowe życie zawodowe, całkowicie oddając się pisaniu powieści. Ma męża, trójkę dorosłych dzieci i troje wnucząt. Mieszka w Toruniu, weekendy spędza na wsi, przynajmniej raz w roku podróżuje gdzieś dalej, by naładować akumulatory. "Nie wyobrażam sobie życia bez moich bohaterów, ale tworzę dla czytelników. To ich zainteresowanie stanowi dla mnie źródło satysfakcji i motywuje do pracy”.

04.09.2022 13:11
Piszą o kobietach, które przeszły piekło rozwodu
Piszą o kobietach, które przeszły piekło rozwodu

Danuta Awolusi i Joanna Warpas o swojej pierwszej wspólnej książce "Mam już dość". Historie bohaterek tej książki to tak naprawdę opowieści wielu kobiet, które postanowiły odejść od mężów. Ta książka niczego Wam nie doradzi, ale być może zawarte w niej przykłady okażą się wsparciem, zmotywują do działania czy po prostu dodadzą siły. "Mam już dość" opowiada o tym, co spotyka rocznie ponad sześćdziesiąt tysięcy par małżeńskich w Polsce – o piekle rozwodu. O tym, jak to jest walczyć na sali sądowej i co dzieje się później, kiedy zapada wyrok, a rzeczywistość przypomina zgliszcza. Trudne emocje, paraliżujący stres, potężna zmiana, a w oczach społeczeństwa – porażka. Cena, jaką przychodzi kobietom zapłacić za wolność, jest często zbyt wysoka, by od razu zacząć nowe, lepsze życie. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mówią o tym, dlaczego kobiety chcą opowiadać o toksycznych związkach, z których udało im się uwolnić.

04.09.2022 12:41
T-Rip, czyli postapokaliptyczne klimaty
T-Rip, czyli postapokaliptyczne klimaty

DJ i producent muzyczny Kamil Tomczak o nowym albumie grupy T-Rip "Gołym okiem w słońce". Wakacyjne kawałki, ale z głębszym przesłaniem. „Gołym okiem w Słońce” to poza tekstami przede wszystkim bardzo żywa muzycznie płyta. Wywodzący się z Wrocławia T-Rip wziął sobie za cel stworzenie płyty zarówno do posłuchania jak i do poskakania – pasującej do trwających wakacji. Album jest dostępny w największych serwisach streamingowych. Więcej informacji o zespole T-Rip na ich profilach na Facebooku, Instagramie i Youtube.T-Rip to wrocławski zespół tworzący muzykę w klimatach trip-hop, elektroniki i alternatywnego rapu. W zróżnicowanych klimatycznie piosenkach zespół miesza nieoczywiste teksty z dawką żywej perkusji i basu, okraszonych przyjemną dawką syntezatorów, sampli i oldschoolowych scratchów. Za brzmienie zespołu odpowiedzialni są: DJ i producent Kamil Tomczak, wokalista i tekściarz Michał Pilecki oraz multiinstrumentalista Paweł Kozioł (działający w kapeli w latach 2019-2022). W dotychczasowym dorobku T-Rip posiada wydany w 2019 roku debiutancki mini album pt. „v. 1.0b”, trzy samodzielne single, a także garść niepublikowanych utworów, które umieścił w swojej koncertowej setliście. Rok 2022 to rok premiery drugiego mini-albumu T-Rip pt. „Gołym okiem w Słońce”. Sześcioutworowy album, niezwykle zróżnicowany muzycznie, z przemyconą w tle ironiczną opowiastką o przyszłości, zabawie i katastrofach wynikających z ludzkiej natury stanowi wydawnicze podsumowanie ostatnich dwóch lat działalności zespołu.

28.08.2022 13:27
Mickiewicz wróci na Plac Kościuszki
Mickiewicz wróci na Plac Kościuszki

Barbara Bronicz, Jolanta Kawczyńska, Anna Wolińska zapraszają na 11 Narodowe Czytanie, tym razem będą to "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Sochaczewski Plac Kościuszki 3 września zamieni się w miejsce magiczne, to nie będzie "tylko czytanie", to będzie spektakl poetycko-muzyczny. Miejska Biblioteka Publiczna i Sochaczewskie Centrum Kultury połączyły siły po raz kolejny, by pokazać, jak można odczytać na nowo poezję romantyczną. Spektakl nosi tytuł "Dudarz" i odsłania, różne warstwy poezji Mickiewicza: etyczne, magiczne, a nawet kryminalne. Balladę "Lilije" można czytać śledząc jej wątek sensacyjny. W spektaklu wystąpią: Barbara Bronicz Magdalena Franaszek-Niewiadomska Joanna Niewiadomska-Kocik Jolanta Kawczyńska Katarzyna Orlińska Hanna Jażdżyk Barbara Sobkowicz Justyna Kośka Justyna Kwiatkowska-Kornatko Anna Wolińska Małgorzata Pałuba-Burzyńska Jadwiga Bajurska Arkadiusz Mamcarz Sebastian Stępień Piotr Stojowski Artur Jeziorski Całość zamknie pieśń w wykonaniu Katarzyny Proch i Kingi Przybylskiej.

28.08.2022 13:10
Reklama
Reklama