Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 21:47
Reklama prosto i po polsku

Audycje

Tlumacz powinien być niewidzialny
Tlumacz powinien być niewidzialny

Michał Gołkowski w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Wybitny, lepszy od prezydenta, cudowny - takie komentarze pojawiły się w sieci pod adresem Michała Gołkowskiego podczas przemówienia amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, ale jak mówi - nie ma ani zdjęcia, ani autografu Joe Bidena, ponieważ tłumacz powinien być niewidzialny i właśnie się zastanawia, czy nie był zbyt wyrazisty? Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, z zawodu tłumacz kabinowy angielskiego, polskiego i rosyjskiego. Stalker. Czarnobylem zafascynowany, odkąd tylko dowiedział się, po co brał wiosną ’86 ten niedobry proszek w kapsułkach z opłatka. Swoje związki ze Wschodem i stosunek do słowiańskości określa jako typowy love-hate relationship. Od zawsze rozerwany pomiędzy Skansenem w Łowiczu a Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, osiadł w końcu pod lasem niedaleko Sochaczewa.

03.04.2022 13:10
Radiowy RTG - Daniel Janiak 29.03.2022
Radiowy RTG - Daniel Janiak 29.03.2022

Gościem audycji "Radiowy RTG" był Daniel Janiak

30.03.2022 14:11
Justyna Panfilewicz
Justyna Panfilewicz

Justyna Panfilewicz – wokalistka kompozytorka, autorka tekstów. Zadebiutowała na scenie mając zaledwie 12 lat. I od tego momentu ze sceną się nie rozstaje. Brala udział w Bitwie na głosy, w "The Voice of Poland", gdzie udało jej się dotrzeć do ćwierćfinału. Półtora roku była wokalistką grupy Ich troje, kocha rockowe brzmienia, ale kocha też piosenkę poetycką. Wykłada w Muzycznej Owczarni, gdzie prowadzi warsztaty dla młodych artystów i oczywiście koncertuje oraz wydaje nowe piosenki. Dziś z nowym utworem Życie hej, to ja”. To bonus, który został wydany na dwupłytowym albumie z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Tomasza Łosowskiego znakomitego perkusisty. Jest to utwór premierowy, do którego tekst napisał Jacek Cygan. Ten utwór ma wszystko. Świetny tekst, szlagwort, melodyjne zwrotki i refreny, ekspresyjne, gitarowe solo i swingowo-rockowy groove. Co ciekawe – partie instrumentale były nagrane 20 lat temu a świetny wokal Justyna Panfilewicz dograła w lipcu 2021 roku. Tomasz Łosowski został w 2021r. uhonorowany m.in. nagrodą Gloria Artis oraz nagrodą z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej przez Stowarzyszenie SAWP. Przychylne pochylenie się nad utworem (posłuchanie i wrzucenie na radiową play-listę), to również bardzo konkretny dowód uznania dla artysty i dobra okazja, aby ta bardzo melodyjna piosenka dotarła do słuchaczy. W rozmowie z Grażyną Bolimowską- Gajdą mówi nie tylko o dotychczasowych poszukiwaniach artystycznych, ale również o nowym projekcie muzycznym i nawiązaniu współpracy z zespołem Darka Kozakiewicza.

27.03.2022 13:49
Niesprawiedliwy wyrok
Niesprawiedliwy wyrok

Elżbieta Jodko-Kula - sięgnęła po rodzinne opowieści, by prześledzić historię tragicznej pomyłki. Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło. Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami. Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro... "Czas niesprawiedliwych" oparty jest na dokumentach z archiwum obozu w Oświęcimiu, na raportach rotmistrza Pileckiego, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej, Archiwów m.st. W-wy na Krzywym Kole i w Milanówku, Archiwum Akt Nowych oraz licznych opracowań historycznych dotyczących okresu wojny i okupacji. W książce pojawia się wiele postaci historycznych. Są tam między innymi: Ludwik Berger, rotmistrz Witold Pilecki, Kazimierz Jakubowski, Zbigniew Krzysik, Hanna Rotwand, Janina Rotwand-Wrzoskowa, Andrzej Ochlewski, Andrzej Rablin, Eugeniusz Bendera, Kazimierz Piechowski, Józef Lempart, Jan Rodowicz "Anoda", Witold Kieżun, Władysław Leśniewski, Danuta Leśniewska, Wiktor Lewicki czy wreszcie rodzina Jasterów z synem Stanisławem, jednym ze słynnych uciekinierów z Auschwitz, przez niektórych kolegów pomówionym o zdradę i straconym.Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty".

27.03.2022 12:10
Utalentowana,  czuła i wrażliwa na słowo
Utalentowana, czuła i wrażliwa na słowo

Ula Zubek jest zwyciężczynią konkursu piosenki poetyckiej „Zimowe Ogrody”. Konkurs jest organizowany przez SCK Sochaczew. Ula zrobiła ogromne wrażenie na jurorach, zachwyciła liryzmem, wrażliwością, dojrzałością wykonania. W konkursie zaprezentowała piosenkę Wojciecha Młynarskiego z muzyką Jerzego Wasowskiego: „Mam złe lata i dobre dni” . W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą odsłania kulisy swych fascynacji piosenką poetycką.

27.03.2022 11:16
Beatbox i Muzaman contra reszta świata
Beatbox i Muzaman contra reszta świata

Muzaman - beatboxer oraz producent muzyczny rocznik' 92 uwielbiający gatunki takie jak drum'n'bass, techno, dubstep, trap oraz house, które są jego główną inspiracją. Swój styl muzyczny określa jako 'organic electronic', dlatego, że beatbox w jego utworach jest połączony z elektronicznym brzmieniem dając nietuzinkową mieszankę. Po wielu latach brania udziału w bitwach beatboxowych i tworzenia beatboxowych singli podjął się wyprodukowania pełnoprawnego wydawnictwa jakim są "Sztuki audiowizualne". W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajda mówi o swej muzycznej niezależności i beatboxie, który daje niesamowite możliwości artyście.

20.03.2022 13:35
Wszystko, co musisz wiedzieć o survivalu
Wszystko, co musisz wiedzieć o survivalu

Izabela Andryszczyk - instruktor bushcraftu i survivalu, trener etyki outdoorowej, przewodniczka, która mobilizuje i inspiruje do działania, coach. Kobieta wyjątkowa, która mówi o sobie, że jest perfekcjonistką. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą, mówi że survival to nie jest zabawa, takie niegroźne hobby, przeciwnie umiejętności, których uczy potrafią uratować życie, a na pewno u ułatwiają podjęcie decyzji w trudnych i zaskakujących warunkach życiowych.

20.03.2022 13:09    2    3
Radiowy RTG - Andrzej Wach 15.03.2022
Radiowy RTG - Andrzej Wach 15.03.2022

Gościem audycji "Radiowy RTG" był Andrzej Wach, zaopatrzeniowiec, radiowiec, pracownik promocji, samorządowiec, dziennikarz, kabareciarz, rzecznik prasowy i krakus od urodzenia.

15.03.2022 19:16
Mole - Moje obserwacje ludzkich emocji
Mole - Moje obserwacje ludzkich emocji

Grupę MOLE tworzą: Michał Jackowski, Marcin Skipiała i Grzegorz Bednarski. Ich nazwa to skrót od sformułowania “Moje Obserwacje Ludzkich Emocji”. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą Michał Jackowski wprowadza w wyjątkowy klimat utworów zespołu. Jego wokal jest niespotykany, łatwo poddajemy się jego urokowi. W listopadzie 2019 roku światło dzienne ujrzała debiutancka EP-ka grupy pt. “Pierwsze Symptomy”, które promowały takie single jak "Parzysty" i "Senny film". Michał Jackowski - wokalista o najnowszym utworze "Lustro" - odbiega on klimatem od tego, co można było usłyszeć na pierwszej EPce "Pierwsze Symptomy". Brzmienie nowego utworu charakteryzuje się przestrzennym klimatem, tym razem wzbogaconym o syntezatory, choć nadal w towarzystwie gitar. "Lustro" opowiada o szukaniu szczęścia w miejscu, co do którego nie jesteśmy całkowicie pewni, za sprawą głosów, które próbują nas uświadomić, że nie mamy zbyt dużych szans na sukces i spełnienie. Potrzeba wsparcia, bliskości w takich momentach również jest ważnym składnikiem poczucia bezpieczeństwa i sensu. Frustracja zaczyna dominować. Potrzebujemy zmian. Utwór został również wsparty teledyskiem. Jak można zauważyć, klip do utworu odnosi się do sytuacji nieco innej. Oglądamy tam ludzi bezmyślnie wpatrzonych w obraz TV, odseparowanych od rzeczywistości i zamkniętych. Skupienie zostało położone na zmianach, które powinny się dokonać. Jest to poniekąd komentarz do aktualnej sytuacji, gdzie każdy ma swoje, najlepsze źródło czerpania informacji o świecie. Nie dąży się to prawdy, tylko broni własnych przekonań. Z kolei „Czas na mnie” - opowiada o sytuacjach, w których trwamy, mimo iż nie jesteśmy do końca szczęśliwi.

13.03.2022 13:08
Jak płynie wódeczka na wsi i w miasteczkach
Jak płynie wódeczka na wsi i w miasteczkach

Krzysztof Daukszewicz - o tematach tabu dla satyryka, o terapeutycznej roli satyry w trudnych czasach. Od ponad dwudziestu lat zapisuje swoje spotkania ze smakoszami win regionalnych, które nigdy nie zdążą poleżakować. Koneserzy soczyście i bezpardonowo punktują naszą polską rzeczywistość. Czyż spostrzeżenia ludzi, którzy nigdy nie trzeźwieją, nie obnażają czasem w bezlitosny sposób także naszych wad i przyzwyczajeń, do których nawet przed sobą nie chcemy się przyznać? Jak płynie wódeczka we wsi i w miasteczkach oraz Wiersze Wszystkie liryczny zbiór zatytułowany "Nie widziałem jeszcze jak płaczesz".

13.03.2022 11:29
Radiowy RTG - Piotr Zborowski 08.03.2022
Radiowy RTG - Piotr Zborowski 08.03.2022

Gościem audycji Radiowy RTG był Piotr Zborowski, piosenkarz, kompozytor i autor tekstów.

08.03.2022 19:21
Dziękujemy za pomoc
Dziękujemy za pomoc

Alona Zozulia – projektantka, stylistka, z pochodzenia Ukrainka. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mowi o sytuacji swoich najbliższych, którzy z różnych powodów nie mogli opuścić swoich domów i zostali w Ukrainie.

06.03.2022 13:47
My o kobietach kobiety o nas
My o kobietach kobiety o nas

- Już od pięciu lat zapraszamy do spojrzenia z przymrużeniem oka na temat MY O KOBIETACH KOBIETY O NAS. Gościliśmy Jana Krzosa z gitarą, Stanisława Wasilewskiego z piosenką, Teatr „PONADCZASOWI” z Łodzi. Poznaliśmy wiersze wielu autorów z całej Polski. W tym roku, z uwagi na obostrzenia, nasze wydarzenie będzie zarówno w patio jak i transmitowane on-line na naszej stronie na FB – mówi Mirona Miklaszewska ze Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut. Gościem specjalnym będzie zespół TAJM Z SOCHACZEWA Każdy może przyjść i wygłosić swój wiersz. Organizatorzy wymagają, by nie był wcześniej publikowany. Goście Grażyny Bolimowskiej-Gajdy zachęcają do czytania poezji.

06.03.2022 13:32
Kobiety pistolety
Kobiety pistolety

Kobiety pistolety - napisałbym wierutne kłamstwo, gdybym stwierdził, że termin „kobiety pistolety” był mi znany od lat. Nie, tak nie było. Prawda jest inna. Taka mianowicie, że to określenie jeszcze do niedawna nic kompletnie mi nie mówiło. Wprawdzie nie jestem muzycznym ignorantem i kojarzyłem piosenkę Marii Peszek pod tym właśnie tytułem, ale nijak się ona miała do drugiej wojny światowej - mówi Wiktor Krajewski autor książki "Kobiety pistolety". Wiktor Krajewski - dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego". W 2017 roku opublikował "Pocztówki z powstania", w 2019 roku rozmowę z Aliną Dąbrowską "Wiem, jak wygląda piekło", a w 2020 roku "Chciałbym nigdy cię nie poznać" oraz "Taniec na gruzach", rozmowę z Niną Novak, najwybitniejszą polską primabaleriną. W 2021 roku ukazał się zbiór jego rozmów pod tytułem "Seksoholicy". Teraz „Kobiety Pistolety” FOT. MATERIAŁY PRASOWE/ PIOTR LECZKOWSKI, FOTO-GRAMY.PL

06.03.2022 12:11
Radiowy RTG - Robert Małolepszy 22.02.2022
Radiowy RTG - Robert Małolepszy 22.02.2022

Gościem audycji Radiowy RTG był Robert Małolepszy, prezes RC Orkan Sochaczew

28.02.2022 16:11
Młoda, utalentowana o niebanalnej urodzie
Młoda, utalentowana o niebanalnej urodzie

Zuzanna Mikołajczyk - Jest uczennicą trzeciej klasy sochaczewskiego Liceum im. Fryderyka Chopina, ale teraz coraz głośniej o niej w świecie filmu. Zaczynała na sochaczewskich scenach. Uczestniczyła w projekcie” Sochaczew rozśpiewany”, związana jest z Teatrem Maska. Rok temu pojawiła się na planie kilku reklam o zasięgu ogólnopolskim. Teraz zachwyca talentem aktorskim występując w polskich serialach u boku znakomitych aktorów. Rysa, Piątnica, Rojst2, Na Wspólnej, Na dobre i na złe i najnowsza jej rola w serialu „Behawiorysta”. W Behawioryście wystąpiła w 7 odcinku zagrała jedną z głównych bohaterek Brygidę Ledwoń w młodości. To jak do tej pory najważniejsza rola w karierze i jak sama mówi najtrudniejsza. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o współpracy z agencją aktorską, o castingach, które otwierają drogę do filmu i o planie filmowych, na którym odnajduje się znakomicie. To jest mój świat zapewnia.

27.02.2022 13:28    6
Julia Matczak zaśpiewała  w Filharmonii Pomorskiej
Julia Matczak zaśpiewała w Filharmonii Pomorskiej

Orchestra 4Young - to niezwykły projekt muzyczny, w którym ogromny sukces odniosła uczennica Osiemdziesiątki Julia Matczak. Ma 18 lat, jest uczennicą klasy III a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Wygrała casting, dzięki któremu wystąpiła w Filharmonii Pomorskiej z orkiestrą Adama Sztaby. Znalazła się w gronie 10 wokalistów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się na warsztaty wokalne, a następnie wystąpili podczas koncertu finałowego. - Okazało się, że utwór „Tak... tak... to ja” Grzegorza Ciechowskiego rozpoczął cały koncert. Byłam w szoku, że moja partia rozpocznie tak wielkie wydarzenie. Największym zaskoczeniem było to, że utwór „Telefony”, w którym również śpiewałam, został wybrany przez naszego Maestro na bis. To było dla mnie spełnienie marzeń - mówi w rozmowie z Grażyna Bolimowską-Gajdą.

27.02.2022 13:12    1
Kim są Wołyniacy?
Kim są Wołyniacy?

Jan Kuriata - Wołyniacy. Jedno życie. Pisząc tę opowieść rodzinną nie przypuszczał, że świat znowu stanie w obliczu wojny. Jego przodkowie doświadczyli już agresji rosyjskiej we wrześniu 1939 roku. Putin jest jak Stalin i Hitler mówią dziś ludzie, na Ukrainie mamy powtórkę z tego, co wydarzyło się w 1939 roku. Wtedy na wschodzie zaatakowali nas Rosjanie i ich propaganda, tak jak dzisiejsza putinowska, również twierdziła, że to w obronie prześladowanych, wtedy mówiono Ukraińców i Białorusinów i karmiono ludzi tymi samymi kłamstwami, oni budują lepszy świat. Jan Kuriata spisał dzieje swojej rodziny nadając im formę literacką. Na okładce książki czytamy - bohaterowie urodzeni w latach 1918 i 1923, dobrze rozumieli rzeczywistość wołyńskiej wsi, otoczonej większością ukraińską i żydowską. Trzy światy - polski, żydowski i ukraiński - żyły obok siebie, ale jakby rozdzielone niewidoczną granicą, przenikały się bardzo słabo. Biedne wiejskie bytowanie zostało przerwane przez sowiecką agresję we wrześniu 1939 roku. Latem 1942 roku doszło do mordu berezyńskich Żydów - tylko nieliczni ukryli się w rozległych lasach. Czy przerwało to "wiejski antysemityzm"? Rok 1943 przyniósł niemiecką zbrodnię spalenia i zniszczenia Rudni Łęczyńskiej. Zginęło dziewięćdziesięciu siedmiu członków rodziny autora. Wokół szalały już bandy UPA i trwały mordy polskiej ludności. Uratowani z Rudni spędzili dwie zimy w lesie. UPA darowuje im życie, za to tak zwani partyzanci zamordowali kilku kolejnych krewnych. Kiedy w 1945 roku zaczęły się wysiedlenia do Polski, dla nich to były wypędzenia w nieznane. Dopiero w latach pięćdziesiątych zrozumieli, że do siebie na Wołyń już nie wrócą - rozpoczęły się kłótnie i sądy o domy, ziemie, sprzęty. Gehenna w stalinowskiej oprawie. Rudni już nie ma, jest tylko las i pomnik upamiętniający pomordowanych pomocników "radzieckich partyzantów" - kolejna historyczna fałszywka. Ten reportaż to opowieść prawdziwa, o prawdziwych nastrojach Wołyniaków. Jan Kuriata - urodzony w 1958 r. we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Autor trzech tomików wierszy i opowiadań. W 1995 r. wydana została we Francji jego powieść dla młodzieży "Berlin Express" (wyd. Bayard Presse), a w 2019 r. w koszalińskim Teatrze Propozycji "Dialog" można było obejrzeć inscenizację jego opowiadania "Kłamstwo" (w reż. M. Kroma)Książka wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mediów ogólnopolskich.

27.02.2022 11:15
Czy jest ci dobrze ze sobą?
Czy jest ci dobrze ze sobą?

Takie pytanie zadaje Agata Kołakowska w swojej najnowszej powieści: "Ballada i dwóch miastach". City contra Miasto. Nowoczesność czy marazm i zacofanie? autorka powieści obyczajowych i psychologicznych. Debiutowała w 2009 roku. Jej twórczość cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników. Mieszka we Wrocławiu. Od 2021 roku wraz z mężem prowadzi własną oficynę, Wydawnictwo Oblicza. "Lista obecności", "Pokrewne dusze", "Ślepa miłość", "Szczęście na miarę", "Pięć minut Raisy" i najnowsza powieść "Ballada o dwóch miastach" to nietuzinkowa opowieść dla tych wszystkich, którzy pragną żyć w zgodzie ze sobą. Melancholia przeplata się w niej z żartem i ironią, polityka z wątkiem kryminalnym, marzenia z miłością i obawą. Czy bohaterom tej historii urosną skrzydła?

20.02.2022 11:15
Można poskakać i posmucić się
Można poskakać i posmucić się

Zofia Wieczorek i Piotr Jakubowski - członkowie zespołu Ruina Bar To warszawska grupa grająca alternatywnego soft rocka z domieszką wszystkiego, co się da - tak definiują swoją muzykę. Grupa stanowi pokłosie pandemicznej eskalacji mocy twórczych u brawurowego PJ-a (piosenki, gitary, klawisze), który wraz ze zjawiskową Zosią (głosy) tworzy trzon całej tej szajki, a towarzyszą im: tajemniczy Sergii (bas) oraz zadziorny Bartosz (perkusja). Tworzą autorską muzykę, którą na własne potrzeby – jako że nigdy nie mieścili się w gatunkowych szufladach – nazywają smut-jazzem, ew. ścieżką dźwiękową pod wieczorne wino sączone niespiesznie w towarzystwie księżyca. Jak bardzo się uprzeć, to w ich utworach można usłyszeć elementy soft rocka, bluesa, piosenki poetyckiej, rhythm and bluesa, elektroniki i strach pomyśleć czego jeszcze. Gustują w stylistycznych patchworkach, nieoczywistych strukturach harmonicznych i pięknych smutkach ludzkich. Uważają, że teksty to jednak coś więcej niż dołożenie słów do melodii. Wierzą w siłę wrażliwości i z lubością grzebią w emocjach człowieczych. Pomimo pandemicznych okoliczności zdążyli już zagrać kilkanaście koncertów, m.in. zawojować kultową krakowską Alchemię i Balkan Club, poznańską Scenę nad Rusałką, warszawskie BarBazaar oraz PraCoVnię, a także zgarnąć Grand Prix festiwalu Goworowo na Rockowo. 21 stycznia do polskich sklepów muzycznych trafił debiutancki album – intrygująco - zatytułowany „Tango Na Tłuczone Talerze”. Jako alternatywną formę terapii dla par z długoletnim stażem gorąco polecamy tytułową pieśń z naszego długograja, gdzie Janusz Szrom w duecie z Zośką wyśpiewuje całe swoje potłuczone serce, wieńcząc to brawurowym scat-solo – napisali na swoim profilu. Piosenki do kołysania, do refleksji, ale nie tylko, potrafią też obudzić drzemiące w nas moce. Piękne teksty trafiające do duszy, zmysłowy wokal Zosi, a na płycie wysublimowane zdjęcia autorstwa Katarzyny Adamowicz. W rozmowie z Grażyna Bolimowską-Gajdą wyjaśniają m.in.: co to znaczy spalić swoje miasto i jak postrzegają trudne relacje damsko-męskie.

06.02.2022 13:14
Świeżo palona - kawa!
Świeżo palona - kawa!

Kim jest coffee roaster? Co to za profesja, która w Polsce może wydać się zajęciem egzotycznym? Wypalacz kawy. Łukasz Gralak przyznaje, że wybrał taki zawód z miłości do kawy. Co prawda nie ma uczelni kształcących w tej dziedzinie, ale są kursy, na których można zdobyć wymagane umiejętności, a doświadczenie już w firmach, które zawodowo zajmują się wypalaniem kawy. Jest takich zakładów w Polsce 400. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada i o wypalaniu kawy, ale nie tylko. Radzi, jak przygotować dobrą kawę, co to jest kawa speciality, obala też mity dotyczące kawy. Na pewno nie szkodzi zdrowiu, oczywiście pita w rozsądnych ilościach.

06.02.2022 12:14
Reklama
Reklama