Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 21:30
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Audycje

Radiowy RTG - Łukasz Trawiński 1.02.2022
Radiowy RTG - Łukasz Trawiński 1.02.2022

Gościem audycji Radiowy RTG był Łukasz Trawiński, nauczyciel wychowania fizycznego w SP nr 6 w Sochaczewie.

01.02.2022 19:30
Radiowy RTG - Krzysztof Wasilewski 25.01.2022
Radiowy RTG - Krzysztof Wasilewski 25.01.2022

Gościem audycji Radiowy RTG był Krzysztof Wasilewski, szef sztabu WOŚP w Sochaczewie i były komendant hufca ZHP Sochaczew.

25.01.2022 18:26
 Z czego potrafimy zrezygnować, by osiągnąć szczęście?
Z czego potrafimy zrezygnować, by osiągnąć szczęście?

Anna Karpińska - pisarka, właśnie ukazała się jej 18 powieść. Świętuje jubileusz, to już 10 lat odkąd pisze książki. Najnowsza „Bądź blisko”, jest kontynuacją poprzedniej "Kiedy nadejdziesz", która bardzo poruszyła czytelników, a ci z niecierpliwością czekali na kontynuację. Autorka przyznaje, że potrafi komplikować losy bohaterów, ale nasze życie rodzinne często nas zaskakuje, dlaczego więc literatura ma być pozbawiona tych zaskoczeń? Jakie wątki odnajdziemy w powieści "Bądź blisko" Ciąża Marii, która nosi dzieci Aleksandry, przebiega nie bez problemów. Komplikują się również stosunki obu bohaterek z ich mężami. Kiedy wychodzi na jaw tajemnica, nikt nie przypuszcza, że ujawnią się dużo bliższe stosunki pomiędzy paniami, aniżeli te wynikające jedynie z umowy. Dla dobra dzieci zarówno Aleksandra, jak i Maria muszą stawić czoło trudnościom. Czeka je długa droga do osiągnięcia emocjonalnej i finansowej stabilizacji. Obie próbują również zawalczyć o miłość. Czy jednak wystarczy im sił i determinacji? Czy realizując cel, nie zatracą samych siebie? Czy dane im będzie zakosztować szczęścia? W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą autorka przybliża niektóre z tych sytuacji.

23.01.2022 13:20
Maja Ryż - Kobek - terapia sztuką
Maja Ryż - Kobek - terapia sztuką

Ceramika to bardzo specyficzna technika - mówi Maja Ryż-Kobek - wieloetapowa, czasochłonna, "zajmuje" sporo przestrzeni i na każdym etapie trzeba zachować czujność, by to, co wyjdzie z pieca spełniało oczekiwania artysty. A to przecież nie koniec cyklu tworzenia, który trwa wiele tygodni. Maja Ryż-Kobek zajmuje się projektowaniem i wykonaniem ceramiki artystyczno-użytkowej. Jest pedagogiem specjalnym, plastykiem i artystą ceramikiem. Ukończyła pedagogikę specjalną na WSP w Płocku, Niepubliczną Artystyczną Policealną Szkołę Ceramiki w Warszawie oraz Grafikę Artystyczną i ceramikę w FETAC 3, na Whitehall College of Further Education w Dublinie. Brała udział w wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Dublinie, Pradze, Hradec Kralove, Warszawie i Krakowie. Od 2019 roku współpracuje z SCK w Sochaczewie, gdzie prowadzi pracownię ceramiki Majolika. Specjalizuje się w tworzeniu dekorów ściennych, obrazu ceramicznego oraz form przestrzennych, a także przedmiotów codziennego użytku, np. mis i pater. Inspiracją dla niej jest świat roślin, geometrii i abstrakcji. Fascynuje ją różnorodność faktur i struktur, lubi eksperymentować z nowoczesnymi formami. Jej dekory ściennie idealnie wpisują się w przestrzeń nowoczesnych loftów. W swojej pracowni artystycznej prowadzi też zajęcia terapeutyczne, uważa że terapia poprzez tworzenie ceramiki pomaga nam wzmocnić się psychicznie, rozwija wyobraźnię, pozwala znaleźć harmonię w świecie.

23.01.2022 13:12
Ewa Bonecka i Mateusz Mirczyński - najlepsze fragmenty wywiadu!
Ewa Bonecka i Mateusz Mirczyński - najlepsze fragmenty wywiadu!

Ostatnio gośćmi Grażyny Bolimowskiej-Gajdy w Radiu Sochaczew byli Ewa Bonecka - aktorka teatralna i filmowa oraz Mateusz Mirczyński - zajmujący się teatrem, nagrywaniem filmów i malowaniem obrazów, jest też wokalistą, ale przede wszystkim aktorem. Para spotkała się na planie serialu "Rodzinny interes". Oto najlepsze fragmenty tej rozmowy!

19.01.2022 12:20
Szkoła Tańca Pasjonat
Szkoła Tańca Pasjonat

Rafał Karbowiak założyciel Szkoły Tańca Pasjonat, zaczynał tańczyć w wieku 9 lat i tańczy do dziś, chociaż już raczej dla przyjemności. Kolejne pokolenia jego wychowanków odnoszą sukcesy na parkietach polskich i zagranicznych. Marta Stępień, Cezary Walkowski, Patryk Piotrowski - należą do tej grupy. Czy potrafimy tańczyć, czy każdy może się nauczyć tańczyć i dlaczego taniec towarzyski to bardzo trudny sport - o tym w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

16.01.2022 13:11    3
Scena i film - to nie przypadek!
Scena i film - to nie przypadek!

Ewa Bonecka - aktorka teatralna i filmowa i Mateusz Mirczyński zajmuje się teatrem, nagrywa filmy, maluje obrazy, jest wokalistą, ale przede wszystkim aktorem. Spotkali się na planie serialu "Rodzinny interes". Ewę możemy oglądać w serialach: Szadź, Pajęczyna, Kasta, Rodzinny Interes, Cuda, Instrukcja kochania, Na sygnale, Lombard. Życie pod zastaw, Kochane pieniądze, Leśniczówka, Historyczne zagadki Polski. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą nie kryją, że ich pasją życiową jest aktorstwo, a Mateusz - z wykształcenia filozof - kocha również śpiewać.

16.01.2022 12:11    1
Radiowy RTG - Marcin Hugo-Bader 11.01.2022
Radiowy RTG - Marcin Hugo-Bader 11.01.2022

Gościem audycji Radiowy RTG była Marcin Hugo-Bader, artysta - malarz

11.01.2022 15:13    1
Monika Patrowicz dyrektor ECA Sanniki
Monika Patrowicz dyrektor ECA Sanniki

30 kilometrów od Sochaczewa w Sannikach, w pięknym, odnowionym pałacu mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Monika Patrowicz o tym, jak absolwentka Politechniki Warszawskiej trafiła do Sannik i pokierowała remontem zabytkowego pałacu, remontem o wartości ponad 20 milionów złotych. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowie również o atrakcjach, jakie czekają w Sannikach na turystów, miłośników muzyki Chopina a także artystów, ponieważ od lat znajduje się tu dom pracy twórczej. ECA zapewnia wyjątkowe warunki do pracy i odpoczynku.

09.01.2022 12:40    1
Radiowy RTG - Anna Pawłowska 04.01.2022
Radiowy RTG - Anna Pawłowska 04.01.2022

Gościem audycji Radiowy RTG była Anna Pawłowska, dyrektor MOSiR w Sochaczewie

04.01.2022 15:10
Tynsky - śmiało podąża za marzeniami!
Tynsky - śmiało podąża za marzeniami!

„Stop The Party” i „All I need is” to jego premierowe single, dziś prezentuje kolejny “Flowers in pot”. Pisze, komponuje i produkuje muzykę, ma podpisany kontrakt z wytwórnią Magic Records i w planach kolejne piosenki. Ogromna muzykalność i wyjątkowa barwa głosu na pewno mu w tym pomogą.

02.01.2022 13:14
Teleturnieje - wpadki i wielkie wygrane
Teleturnieje - wpadki i wielkie wygrane

Roman Czejarek – dziennikarz, prezenter, autor. Radiowiec, choć z wykształcenia inżynier elektryk. Autor "Kultowych teleturniejów". Co Polacy poprawiali w amerykańskich programach? Czy „Wielka gra” była polskim teleturniejem? Dlaczego kawały Karola Strasburgera zadecydowały o sukcesie „Familiady”, a w „Kole Fortuny” ważniejsze od prowadzącego były asystentki? Czy Krzysztof Ibisz to człowiek instytucja? Dlaczego fragment odcinka „Gilotyny” stał się przebojem internetu i czy to prawda, że „Milionerzy” to najdroższy polski teleturniej, albo jak prysnął czar par? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej książce Romana Czejarka "Kultowe teleturnieje".

02.01.2022 12:06
Radiowy RTG - Mariusz Winnicki 28.12.2021
Radiowy RTG - Mariusz Winnicki 28.12.2021

Gościem audycji Radiowy RTG był Mariusz Winnicki, lider grupy Classic

28.12.2021 15:05
Radiowy RTG - Michał Orliński 21.12.2021
Radiowy RTG - Michał Orliński 21.12.2021

Gościem audycji Radiowy RTG był Michał Orliński, dyrektor biura posła Macieja Małeckiego

21.12.2021 14:59
Radiowy RTG - Marlena Dębicka 14.12.2021
Radiowy RTG - Marlena Dębicka 14.12.2021

Gosciem audycji Radiowy RTG była Marlena Dębicka, dyrektor PUP w Sochaczewie.

14.12.2021 14:55
Książka pod choinkę
Książka pod choinkę

Izabella Frączyk - absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisarstwem zajmuje się od 2009 roku. Dotychczas wydała kilkanaście bestsellerowych powieści obyczajowych, między innymi serie "Stajnia w Pieńkach", "Śnieżna Grań" i "Kobiety z odzysku" oraz dwutomowy cykl "Wszystko nie tak". Wszystkie utwory spotkały się z gorącym przyjęciem czytelników. To literatura obyczajowa z komediowym zacięciem. Dziś zachęca do czytania cyklu "Stajnia w Pieńkach" i "Kobiety z odzysku".

12.12.2021 13:39
Legenda o Sochaczu
Legenda o Sochaczu

Historię o Sochaczu napisała Anna Wolińska oraz twórcy Sochaczewskiego Centrum Kultury. Książka została bardzo starannie wydana, poza legendą są też informacje historyczne dotyczące powstania Sochaczewa, śmierci Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie, do tego słowniczek wyrazów dziwnych i dawnych. W rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą Anna Wolińska opowiada o pracy nad książką, która była rodzinnym projektem, zaangażowała do niego przyjaciół i ich rodziny. Monika Boruta -Sałacińska wraz z córką Julią zajęła się stroną graficzną przedsięwzięcia. I to jeszcze nie wszyscy zaangażowani w powstanie "Legendy o Sochaczu".

12.12.2021 13:12
Radiowy RTG - Piotr Osiecki 07.12.2021
Radiowy RTG - Piotr Osiecki 07.12.2021

Gościem audycji Radiowy RTG był burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki.

07.12.2021 14:50
Bojkowski głos Bieszczadu - unikalny album i równie wyjątkowe wykonanie
Bojkowski głos Bieszczadu - unikalny album i równie wyjątkowe wykonanie

To są więzy krwi – mówi Daria Kosiek - wokalistka sanockiej grupy Wernychora. Jej dziadkowie byli Bojkami, ich muzykę Daria ma w genach. W ostatnich dniach ukazał się debiutancki krążek sanockiej grupy Wernyhora. Zespół ten na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wszedł przebojem na folkową scenę w Polsce. Po sukcesach na XXX Mikołajkach Folkowych w Lublinie oraz trzech nagrodach w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” zespół prezentował swój muzyczny kunszt w ramach wielu koncertów w Polsce, w tym na scenach Ethno Portu w Poznaniu, Etno Kraków/Rozstaje w Krakowie czy Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Wszędzie tam spotykał się z gorącym przyjęciem i słowami uznania. Równolegle z letnimi koncertami zespół pracował nad materiałem na pierwszą płytę, której tytuł brzmi „Bojkowski głos Bieszczadu”. Krążek zawiera 6 pieśni zanotowanych przez etnografów na terenach Bojkowszczyzny, czyli Beskidów Wschodnich określanych w Polsce mianem Bieszczadów. Wśród utworów znalazły się pieśni obrzędowe, w tym utwory notowane przez znakomitego folklorystę i etnografa Oskara Kolberga. Słuchacze znajdą na płycie m.in. pieśń wiosenną, ładkankę – obrzędową pieśń weselną, czy kolędę życzącą. Dopełnieniem utworów muzycznych są nagrania krajobrazu dźwiękowego/ soundscapes zrealizowane latem 2021 r. w Karpatach Wschodnich w miejscowościach leżących w dolinie Użu i Stryja. Utwory składające się na „Bojkowski głos Bieszczadu” mają na celu odtworzenie dawnych pieśni bojkowskich i pokazanie ich w nowych interpretacjach. Przygotowane przez artystów aranżacje nawiązują do tradycji, ale włączają również elementy twórczego do niej podejścia - stąd akompaniament nietradycyjnych dla tego obszaru instrumentów. Bojkowski folklor muzyczny opiera się na unikalnych i często archaicznych pieśniach opowiadających o miłości, codziennym trudzie, mitycznych wierzeniach dawnych mieszkańców Bieszczad – Bojków. Bieszczady – obecnie najbardziej rozpoznawalna marka województwa podkarpackiego, w przeszłości były jednym z najgęściej zasiedlonych obszarów Rzeczpospolitej. W wyniku tragicznego konfliktu rdzenna ludność została przymusowo wysiedlona do ZSSR i na Ziemie Zachodnie i Północne. Po dawnych mieszkańcach pozostały nieliczne ślady: toponimy, ruiny zabudowań i cerkwi oraz cmentarzy, zdziczałe sady. Podejście Wernyhory do muzyki Karpat dobrze opisują słowa jury Festiwalu Nowa Tradycja mówiące iż charakteryzuje je „głębokie wniknięcie w muzykę bojkowską i szlachetność jej wykonania

05.12.2021 13:15
Życie za szczyt - opowieść o granicy między wyzwaniem a ryzykiem
Życie za szczyt - opowieść o granicy między wyzwaniem a ryzykiem

Rachela Berkowska – dziennikarka. „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum.” Książka napisana przez kobietę, która kocha góry i tą miłością dzieli się z czytelnikami. Sama uprawia sporty ekstremalne i pisze o tych, którzy poszli w góry i już nie wrócili. Zawsze w takich sytuacjach pojawia się pytanie: po co oni to robią, dlaczego ryzykują życiem, dlaczego zostawiają żony, dzieci? Czy góry warte są tej najwyższej ceny? Kto zawinił? Dlaczego partnerzy ich nie uratowali? Ruszając na wyprawy w Himalaje i Karakorum godzili się na wyrzeczenia, zimno, głód, chorobę wysokościową, ale przecież nikt z nich nie myślał o ostatecznym. O tym, że zapuszczając się w strefę śmierci, może już z niej nie wróci. Niebosiężne szczyty - wśród nich Lhotse, K2, Annapurna Południowa, Broad Peak… Niezwykli ludzie - jak Stanisław Latałło, Andrzej Bieluń, Barbara Kozłowska czy Łukasz Chrzanowski… Los splótł ich ze sobą - człowieka i górę - na zawsze. Jaka była ta ostatnia wspinaczka? Co sprawiło, że zdobywając szczyt, przekroczyli kruchą granicę między wyzwaniem a ryzykiem? Wysokogórskie wyprawy i próba drobiazgowego odtworzenia tych decydujących chwil. Historie złożone z wielu puzzli, wyczytane z prasy, książek, raportów, wyniesione ze spotkań i rozmów. By je ocalić w pamięci. Nie zapomnieć. Nie tylko o tych, którzy znaleźli się po drugiej stronie grani, ale też o ich partnerach i ratownikach - jakże często narażających własne życie. Opowieść o granicach ryzyka, odwadze i poświęceniu. O emocjach związanych z pasją wspinania będących zapłatą, rozgrzeszeniem i powodem, dla którego zapomina się o trudnościach, by znów wyruszyć w góry, na szczyt. W 2017 roku zadebiutowała biografią maratończyka i ultramaratończyka Ryszarda Kałaczyńskiego, wydaną pod patronatem National Geographic. Pisanie łączy z podróżowaniem i sportami ekstremalnymi. Żegluje - brała udział w rejsie dookoła świata na szkunerze Zawisza Czarny, nurkuje, skakała ze spadochronem, skialpinistycznie jeździ na nartach - w Tatrach, Alpach, na Kaukazie i w Himalajach.

05.12.2021 12:56
Cztery oktawy głosu i potrafi scatować niczym divy amerykańskiego jazzu
Cztery oktawy głosu i potrafi scatować niczym divy amerykańskiego jazzu

Caro Glazer - wokalistka, songwriterka, producentka muzyczna. Kocha podróżować, jak sama przyznaje, jest kosmopolitką, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Kocha też komponować, pisze piosenki nie tylko dla siebie i jak twierdzi w rozmowie z Grażyną Bolimowką-Gajdą - pisania piosenek można się nauczyć, wystarczy mieć narzędzia, z których trzeba umieć korzystać. W październiku cyfrową premierę miał NORMAL - zremasterowany, debiutancki album Karo Glazer, oryginalnie wydany w 2009 r przez niemiecki label JARO medien i do tej pory nie był dostępny w światowych streamingach. Po jego wydaniu, tylko w samych Niemczech sprzedano ponad 11 tysięcy płyt CD. To była wielka niespodzianka dla debiutującej wtedy artystki, która dzięki tej płycie rozwinęła skrzydła i swoją międzynarodową karierę. Po premierze płyty Karo zagrała z zespołem ponad 70 koncertową trasę po całej Europie, grając na takich festiwalach jak m.in.: Jazz Baltica, Schleswig Holstein Musik Festival, Festival du Bout du Monde czy Open’er Festival. Na płycie można usłyszeć plejadę polskich jazzmanów m.in.: Bernarda Maseli, Krzysztofa Ścierańskego i Piotra Schmidta. Lars Danielsson po premierze NORMAL napisał: „Karo Glazer jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych wokalistek, jakie słyszałem od lat!” a Jan Ptaszyn Wróblewski w radiowej Trójce dodał: „Im dłużej słucham płyty Normal, tym bardziej mi się podoba - fenomenalna!” Niemieckie Kulturspiegel pisało o Karo: „Ta atrakcyjna Polka mówi o sobie, że jest białą wokalistką z białym, słowiańskim głosem, a prawda jest taka, iż cztery oktawy głosu, pozwalają jej scatować niczym największym divom amerykańskiego jazzu.” Jeżeli kochacie magiczną atmosferę Bożego Narodzenia, ciepło rodzinnych świąt i romantyczne wieczory przy kominku, “So This Is Xmas” jest dla Was i od pierwszych dźwięków poczujecie iście wigilijny nastrój - zapewnia Caro Glazer. Karo Glazer: “Napisanie nowej, świątecznej piosenki to dla każdego artysty nie lada wyzwanie, ale z “So This Is Xmas” było inaczej. Napisałam ją na nowojorskim lotnisku JFK. Był 22 grudnia i wracałam do Polski na święta. Uwielbiam lotniska tuż przed świętami i często zdarza mi się w tym okresie być właśnie w podróży. Tego dnia obserwowałam jak odlatują kolejne samoloty: Delhi, Paris, Dubai, Warsaw. Nieznajomi sobie ludzie uśmiechali się życzliwie do siebie, składając sobie życzenia w różnych językach. Czuło się duchowość i dobro w powietrzu - prawdziwa magia świąt i nagle melodia “So This Is Xmas” przyszła do mnie sama. Wyciągnęłam telefon, włączyłam dyktafon i pół roku później nagrałam z moim zespołem finalną wersję. To nieprawdopodobne, ale naprawdę mieliśmy w tym roku w lipcu święta i “So This Is Xmas” działało jak zaklęcie.”

28.11.2021 13:47
Reklama
Reklama