Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:19
Reklama

Audycje

Warszawa Singera
Warszawa Singera

Hanna Pałuba wicedyrektor Teatru Żydowskiego o Festiwalu Warszawa Singera. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazuje kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. Festiwal ma za zadanie promować kulturę żydowską. Hanna Pałuba - zaprasza na finał Festiwalu Warszawa Singera i na koncert finałowy w Teatrze Wielkim koncert, na którym wystąpi ROBY LAKATOS, znakomity węgierski wirtuoz skrzypiec.

29.08.2021 10:28
Powrót milionera na finał
Powrót milionera na finał

Są jak ogień i woda: Izabella Frączyk i Jagna Rolska autorki trzech powieści. Właśnie ukazał się „Powrót milionera” - to kontynuacja „Kaprysu milionera” i wcześniejszego „Upadku milionera”. Nawet jeśli ma się całkiem różne temperamenty, różne osobowości i spojrzenie na świat, można napisać wspólnie książkę. To niezwykłe doświadczenie i o tym opowiada w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Duet Frączyk i Rolskiej stworzył historię, która ma szansę zawładnąć sercami Czytelników i trafić na listę bestsellerów 2020 roku. W świecie miłości nic nie jest oczywiste - często za rogiem czyhają pułapki, a intencje uczestników gry nie zawsze są szczere. Emil Kastner jest młodym mężczyzną, który bardzo szybko osiągnął zawodowy sukces i nie musi się martwić o dostatnie życie. Choć żyje wśród luksusów, ma uciążliwą skazę: jest niezwykle rozkapryszony, a jego celem jest posiadanie wszystkiego, co tylko może mu sprawić przyjemność. Życie bogacza nudzi go - zaczyna więc szukać nowych rozrywek, najchętniej kosztem innych ludzi. Za namową przyjaciół z dzieciństwa, Emil przyjmuje zakład - ma udowodnić, że dzięki mocy pieniądza nawet z najbiedniejszej i najmniej atrakcyjnej osoby da się zrobić obiekt westchnień. Na jego celowniku pojawia się Danka Popiołek. Ekspedientka sklepu sieci Bonus nie jest zbyt przebojową i towarzyską osobą. Ledwo wiąże koniec z końcem, cały czas nie mogąc sobie poradzić z długami. Przez to ma kilka kilogramów więcej i nie potrafi o siebie zadbać. Ich przypadkowe spotkanie może odmienić życie obojga - jak potoczy się historia? Kto wygra zakład, a kto zdobędzie największą nagrodę? To początek. Finał w Powrocie milionera.

22.08.2021 14:35
Czekam na ten wiatr
Czekam na ten wiatr

Arek Stępień (ARRK) - kompozytor, aranżer, wokalista. Pisze, komponuje i kręci teledyski. Płonę, Siódme niebo, Bóg, Twoja kasa lepsza jest niż mój ból, a teraz najnowszy singiel Czekam na ten wiatr. Wiatr to czas, ruch, prędkość, zmienność, niepokój, aktywność, ma w sobie siłę. Wiatr może też dać nadzieję na nowe, na odrodzenie sił witalnych i na bliskość i o tym jest ta piosenka. A w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mówi nie tylko o swojej muzyce.

22.08.2021 14:23
Chciałem być jak Jimi Hendrix, ale to już przeszłość
Chciałem być jak Jimi Hendrix, ale to już przeszłość

Paweł Tur - wokalista, multiinstrumentalista, autor tekstów. Jego najnowsza piosenka "Dla ciebie" promuje serial Polsatu "Tatuśkowie". W czasach licealnych założył swój pierwszy zespół Centrala 57, z którym nagrał 9 płyt. Ponadto działał także jako gitarzysta. Występował między innymi z Tymonem Tymańskim oraz Gienkiem Loską. Teraz realizuje się jako solista. Oprócz szkoły muzycznej ukończył studia dziennikarskie. Pochodzi z Bystrzycy Kłodzkiej. Pod koniec 2020 roku na rynku ukazała się jego debiutancka, solowa płyta "Wilk". To z niej pochodzą takie hity jak m.in.: "Pożegnanie", "Wilk", "Sen na jawie" czy "Tanki". W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o koncertach i marzeniach nie tylko muzycznych - koncerty, ale i stare samochody, jak przyznaje. jest miłośnikiem motoryzacji.

08.08.2021 13:44
Wierszotorówka - piąta odsłona
Wierszotorówka - piąta odsłona

Grażyna Grobelska wiceprezes Sochaczewskich Wieczorów literackich Atut. V Festiwal Noc Poezji i Muzyki WIERSZOTORÓWKA odbędzie się 20 i 21 sierpnia w Sochaczewie. Miłośnicy poezji, a może nie tylko, będą mogli spotkać się z tymi, dla których słowo jest tak bardzo ważne. W programie Wierszotorówki potrójny wieczór autorski wystąpią: Joanna Chachuła, Stanisława Podgórska i Wojciech Maciej Hübner i dwa konkursy Jednego Wiersza. Zachęcamy do udziału. Wstęp wolny. Każdy może zaprezentować swój wiersz- będą dwie kategorie, w pierwszej tematyka nie została narzucona, jeśli chodzi o drugą ma dotyczyć uzależnień. Drugiego dnia przejazd koleją wąskotorową do osady puszczańskiej w Tułowicach oraz Narodowe Czytanie – w tym roku „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

08.08.2021 12:21
Anna Byaaz - aksamitny wokal i elektronika
Anna Byaaz - aksamitny wokal i elektronika

Anna Byaaz (Anna Hebda) to półfinalistka International Songwriting Competition (Nashville, USA), finalistka Coke Live Music Polska oraz Grolsch Independece Award w kategorii Muzyka. Brała udział w różnorodnych projektach muzycznych od muzyki elektronicznej przez lounge, soul, nu-jazz, czy synth-pop. Na swoim koncie ma projekty takie jak Byanca&Funktomas, Polly Wants To Be A Hero, Lu Night Moves, Ed Turner feat Sir Michu, Spisek Piszę do Ciebie, Wojtek ef i OSTR. Część z Was zna Anię z wrocławskiej sceny muzycznej, gdzie niegdyś występowała pod pseudonimem artystycznym byanca. Miłośniczka soulu, na przestrzeni lat odeszła od konwencji live bandów i rozwijała swoją działalność artystyczną w kierunku elektroniki. Tak oto po Polly Wants to Be a Hero, czyli synthpopowych szaleństwach, przyszedł czas na Anna Byaaz Project. Anna Byaaz ‘Universe’ powstał przy współpracy z Pawłem Konikiewiczem i jest to ciekawy projekt w konwencji low-key electronica, inspirowany wszechświatem. Wokal traktowany jest tu nie tylko klasycznie, ale także jako instrument. Niekonwencjonalne kompozycje, synthy i moog nadają całości niepowtarzalnego charakteru brzmienia. W utworach przemycone są również dyskretnie frekwencje solfeżowe, a całość albumu to lekka, klubowa nuta. W muzyce Ani jedno pozostaje niezmienne – jej charakterystyczny, aksamitny alt. w rozmowie z Grażyna Bolimowską-Gajdą opowiada o swoich artystycznych projektach, które umieszcza na różnych muzycznych półkach, o muzycznej niszy w której funkcjonuje i która jest jej świadomym wyborem, a także o muzycznym Wrocławiu, w którym tak silnie był obecny jazz a teraz znalazło się tu miejsce dla muzyki nowoczesnej.

01.08.2021 13:26
Pocztówki z powstania
Pocztówki z powstania

Wiktor Krajewski - dziennikarz, w 2015 roku zadebiutował bestsellerową książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" napisaną wraz z Marią Fredro-Boniecką. Dwa lata później, w 2017 ukazała się jego kolejna książka - "Pocztówki z powstania warszawskiego". W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mówi, że jego książka nie powstała po to, żeby oceniać, czy powstanie warszawskie miało sens. Opowiada też historię swojej babci, a także Zofii Czerwińskiej, aktorki, która w czasie wojny była w Sochaczewie, ponieważ tu jako lekarz pracował jej ojciec. Właśnie zastanawia się, czyją historię opisać w swojej kolejnej książce.

01.08.2021 12:40
Wymyśliłem się - Dildo Baggins
Wymyśliłem się - Dildo Baggins

"Dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców" to pierwszy album Dildo Bagginsa - tajemniczego artysty w masce. Na płycie znajduje się 13 utworów, z których każdy jeden opowiada inną historię, a wszystkie razem tworzą spójną, pełną nostalgii, całość. Pod pseudonimem i maską Dildo Bagginsa ukrywa swą twarz Bartosz „Administratorr” Marmol, który znany jest na rodzimym rynku muzyki alternatywnej z takich zespołów jak Administratorr, Administratorr Electro, Lesław i Administratorr. Dildo Baggins to najnowsza odsłona jego bogatej twórczości jako wokalisty, tekściarza i autora muzyki, w której prezentował będzie bardziej przestrzenne i akustyczne utwory. Za produkcję i realizację muzyki Dildo Bagginsa odpowiadają Robert i Magda Srzedniccy ze studia Serakos. Tak naprawdę to Dildo powstał w pewną listopadową noc gdy zdałem sobie sprawę, iż napisałem kilka piosenek, których nie chciałbym zagrać z zespołem, ale po prostu wziąć do ręki gitarę i samemu wykonać je na scenie. Wraz z tymi kilkoma piosenkami pojawiła się we mnie takie „songwriterskie” pragnienie wolności i prostego przekazu. Z tą właśnie myślą zacząłem tworzyć i pisać utwory dla Dildo Bagginsa, który jest dla mnie pewnego rodzaju podróżą do momentu, gdy zaczynałem pisać swoje pierwsze piosenki. Do czasu gdy myślałem głównie o brzmieniu gitary akustycznej, gdy teksty zapisywałem w wysłużonym zeszycie, a scena była wszędzie tam, gdzie zaczynałem grać i śpiewać. - opowiada o narodzinach Dildo Bagginsa Bartosz Marmol. Dildo Baggins to postać związana przede wszystkim z muzyką, ale nie tylko. Istotnym elementem postaci są maski stworzone przez Luizę Kwiatkowską. Za oprawę graficzną albumu odpowiada Grzegorz Szyma, znany jako dj Hiro Szyma oraz członek zespołu Das Moon. Utworom promującym album towarzyszą zaś teledyski nakręcone we współpracy z zespołem Bardzo Spoko Produkcja. Dildo Baggins jest podróżą w jedną stronę, w stronę przeszłości. Czasami ta podróż rozpoczyna się w teraźniejszości, jednak to tylko chwilowe złudzenie bo wszystko co usłyszycie u Dildo Bagginsa ma swój punkt odniesienia osadzony bezpośrednio w przeszłości. Podróż ta podoba mi się najbardziej kiedy kończy się gdzieś na pograniczu sentymentu i smutku - tylko tam. W rozmowie z Grażyna Bolimowska-Gajdą mówi kim jest i dlaczego tak ważna w jego życiu jest muzyka, z której nie zamierza żyć. Tylko w ten sposób będzie wolny i niezależny. Fot.: FB Dildo Baggins

18.07.2021 13:27
Gra w Teatrze Buffo
Gra w Teatrze Buffo

Julia Kołodziejak - ma dopiero 11 lat, chodzi do piątej klasy Szkoły Podstawowej w Teresinie, a na koncie występy na scenie "Teatru Buffo", "Rampa", występy z zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze i sukcesy w konkursach ogólnopolskich. Zaczynała w zespole Oreganki, potem był casting ogłoszony przez Polską Operę Królewską do Małego Kominiarczyka i kolejne. Jakie są dalsze plany Julki o tym w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

11.07.2021 13:32
Moda na Mazowsze
Moda na Mazowsze

O akcji „Kamperem po Mazowszu” opowiada Dorota Zbińkowska dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Organizatorzy tej akcji w ciągu kilku tygodni odwiedzą swoim kamperem ponad 40 miejsc na Mazowszu - będą to atrakcje turystyczne tego regionu, przemierzą kilka tysięcy kilometrów, by sprawdzić, czy nasza baza turystyczna spełnia oczekiwania miłośników caravaningu. Relacje z każdej wizyty pojawiać się będą w mediach społecznościowych strony Moda Na Mazowsze na Facebooku i Instagramie. Na wakacyjne trasie campera znajdują się m.in. Sanniki, Żelazowa Wola i Brochów.

11.07.2021 12:55
Premiera - Telescope prowadzi do gwiazd
Premiera - Telescope prowadzi do gwiazd

Telescope to ludzie z pasją i poczuciem humoru. Nie chcą określać swojego stylu, dlatego, że tworzą dla ludzi i to, co gra im aktualnie w duszach. Skład zespołu to istna mieszanka, ale tworząca spójną całość. W swojej twórczości skupiają się na emocjach i melodii. Wspólnie decydują o finalnej formie każdego utworu. Latem 2020 roku ukształtował się skład, który świetnie rozumie się tak muzycznie, jak i prywatnie. Skład zespołu: Ola Sobota - wokal, Agata Dymińska - bas, Łukasz Kamionka - gitara, Jakub Kamiński - gitara, Miłosz Aliszewski - instrumenty klawiszowe, Jarosław Jankowski - perkusja. "Bajka" to nawiązująca do "Małego Księcia" opowieść o godzeniu się ze złamanym sercem. Wspólnie nadaliśmy muzyczny kształt napisanej przez Olę historii starając się, aby warstwa instrumentalna pasowała do lirycznego charakteru opowieści o rozczarowaniu, wątpliwościach i złudnej nadziei.

04.07.2021 13:46
Słowa, które ranią
Słowa, które ranią

Marta Reich - rocznik 1985. Z wykształcenia politolog, romanistka i ekonomistka, z zawodu marketingowiec, z zamiłowania – pisarka. Szkołę średnią i studia ukończyła w Wielkiej Brytanii. Jest też absolwentką stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas. warszawianka z urodzenia i wyboru, pomimo częstych podróży traktuje stolicę jako swoje miejsce na ziemi. Tu dokonuje też licznych społecznych obserwacji, gdy w wolnym czasie odwiedza warszawskie teatry, galerie i nowo otwarte bary. To właśnie te spostrzeżenia dotyczące ludzkiej natury i społecznych zachowań, a także potrzeba podzielenia się nimi z innymi, przyczyniły się do powstania jej pierwszej książki. Poza tym, Marta jest najzwyklejszą dziewczyną, która w wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom – pisaniu, gotowaniu, modzie, odwiedzaniu wystaw, czytaniu światowej literatury, rozwiązywaniu łamigłówek i oczywiście – zakupom. W październiku 2015 nakładem Wydawnictwa Oficynka ukazała się debiutancka powieść Marty: kryminał Morderstwo i cała reszta, pisany na przestrzeni wielu miesięcy w Paryżu i Warszawie. „Każde twoje słowo” to trzymająca w napięciu, choć niespieszna opowieść o marzeniach, miłości, przyjaźni i życiowych obietnicach. To historia o potędze słów, tych wypowiedzianych i tych przemilczanych, w której każdy i każda z nas znajdzie cząstkę siebie. Zanurz się w losy Karoliny i Nelsona, dwójki młodych ludzi zagubionych w świecie wielkich szans i szalonych aspiracji. Odkrywaj razem z nimi Warszawę lat 90., towarzysz im w rozterkach i życiowych wyborach, a wreszcie - popatrz ich oczami na współczesny świat, ten, w którym obudzili się jako trzydziestokilkulatkowie. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swoim pobycie w angielskiej szkole, o tęsknocie za domem rodzinnym i książce, w której pisze o sile uczuć zdolnych do pokonania wszystkich przeciwności.

04.07.2021 13:27
Danuta Awolusi na wakacje
Danuta Awolusi na wakacje

Jej najnowsza książka „Zgodnie z prawdą”. Bohaterem tej powieści jest cudowny ojciec. Historia zabawna, wzruszająca, a jednocześnie skłaniająca do głębszej refleksji. Ta historia nie wzięła się "znikąd", wszystko zaczęło się od maila czytelniczki i pewnej dramatycznej historii, ale potem wkroczyła wyobraźnia autorki i historia została "przefiltrowana". Co z tego wyniknie, sprawdźcie sami. Jaki powinien być tata? Ten prawdziwy! O tym w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Kiedy Patrycja dowiaduje się, że jest w ciąży, ma powód do zmartwień. Wie doskonale, że jej mąż nie jest ojcem dziecka, ale nie ma zamiaru go o tym informować. W obawie przed konsekwencjami pozwala, by Miłosz wychowywał nie swoją córkę, pozostając w niewiedzy. Nie ma jednak pojęcia, że mąż również ma swój mały sekret. Czy prawda wyjdzie na jaw? I kto w tym związku ma najwięcej do ukrycia? "Zgodnie z prawdą" to opowieść o wielkim poczuciu winy i o budowaniu relacji na kłamstwie. To także historia o tym, jak późno dojrzewamy i jak wiele musimy się w życiu nauczyć, zanim zyskamy pewność siebie. To jednak przede wszystkim piękne ukazanie miłości ojca do dziecka, która jest w stanie znieść niemal wszystko i której nic nie jest w stanie zatrzymać.

27.06.2021 13:22
Dziewczyny z pasją
Dziewczyny z pasją

Daria Dziedzic, Maria Biernacka uczennice oraz Ewa Głuszek i Bogusława Górnicka polonistki - Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Zauważone, docenione, nagrodzone. Daria Dziedzic z kl. 2 d, zajęła 1. miejsce (ex aequo) w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na reportaż „IDĘ W MIASTO” zorganizowanego przez Kutnowski Dom Kultury w ramach III edycji Festiwalu na Faktach. To ogromne osiągnięcie – konkurs miał charakter ogólnopolski, wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z Poznania, Wałbrzycha, Opola, Chorzowa, a w jury oceniającym prace uczniów zasiadła, m.in. znana i ceniona dziennikarka i reporterka, Olga Gitkiewicz - Nie zdążę Reportaż, który zdobył nagrodę GRAND PRESS w kategorii Książka reporterska roku! . W uzasadnieniu jury czytamy: za reporterskie ucho i oko, za strukturę i styl, a przede wszystkim za pełen ciepła i szacunku, ale wyważony opis bohatera. Daria odnosi sukcesy nie tylko w dziennikarstwie. Jest także uzdolnioną fotografką. W styczniu 2021 r. wzięła udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Geografia – proces, forma, obiekt”. Jej fotografia zatytułowana „Mgła” zdobyła wyróżnienie w kategorii procesów naturalnych. Maria Biernacka – uczennica klasy 2b Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina jest finalistką LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W związku z pandemią COVID-19 po raz pierwszy w historii zawody przeprowadzono zdalnie. Pomimo dość niesprzyjających okoliczności konkurs przebiegł zgodnie z planem, a Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie może poszczycić się tym, że finalistką konkursu została Maria Biernacka, uczennica klasy 2b. Olimpiada jest organizowana corocznie przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i biorą w niej udział tysiące uczniów szkół średnich z całej Polski, a także ze środowisk polskich w kilku innych krajach. Składa się z trzech etapów – szkolnego, okręgowego i ogólnopolskiego. Zawody na pierwszym etapie polegają na napisaniu pracy na jeden z opublikowanych wcześniej tematów. Drugi etap składa się z części pisemnej, w której skład wchodzą rozprawka lub interpretacja i test językowy, oraz ustnej, mającej formę obrony pracy napisanej w etapie szkolnym. Ogólnopolskie zawody pisemne polegają na napisaniu kolejnej pracy, natomiast ustne – na rozmowie z jurorami odnośnie dwóch wybranych wcześniej tematów, jednego językoznawczego i jednego z historii literatury. Warto dodać, że aby zakwalifikować się do części ustnej również trzeba zdobyć wystarczającą liczbę punktów. Nagrodzone uczennice w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiadają o tekstach, nad którymi pracowały wiele tygodni, a nawet miesięcy, o nagrodach i planach, nie tylko literackich.

20.06.2021 12:29
Stany Zjednoczone - tam będzie rozwijać swoje wokalne umiejętności
Stany Zjednoczone - tam będzie rozwijać swoje wokalne umiejętności

Caroline Jop to rozpoczynająca karierę 20-letnia wokalistka z Warszawy. Ma na koncie już pięć autorskich utworów, z czego cztery ostatnie są częścią i zapowiedzią jej debiutanckiego albumu pt.: „Ventrem”. 20 kwietnia została opublikowana piosenka pt.: „na pierwszym planie”, 4 maja drugi utwór – „kwiaty”, a 17 maja trzeci utwór „couldn’t get enough”. Karolina ma już ponad 2000 słuchaczy miesięcznie na Spotify i 100 000 wyświetleń swoich piosenek na YouTube. – Album ”Ventrem” jest przelaniem wszystkich moich emocji, całego mojego wnętrza (stąd tytuł). W utworach jestem obnażona, opowiadam o smutku i samotności, które towarzyszą mi na co dzień. Zbiór tych piosenek to opowieść o moim życiu wewnętrznym, które pełne jest niezrozumienia, zagubienia, tęsknoty i strachu przed nieznanym. – pisze Caroline Jop. Karolina nie tylko śpiewa, ale także jest aktywną działaczką na rzecz kotów. Na co dzień wspiera adopcję tych zwierząt współpracując m.in. ze schroniskiem w Korabiewicach i Fundacją Viva. Utwór „My Dear M” miał premierę na antenie Radia Sochaczew. Miejmy nadzieję, że marzenie Karoliny, by tak śpiewać, żeby jej piosenki dawały radość ludziom spełni się, a pobyt w Ameryce będzie wyjątkowo udany i wyzwoli tylko dobre emocje. Na Pierwszym Planie: Tekst: Monika Wydrzyńska / Caroline Jop ; muzyka: Monika Wydrzyńska / Łukasz Bzowski / Caroline Jop - http://cantaramusic.biuroprasowe.pl/157336/caroline-jop-jest-na-pierwszym-planie Strach: Tekst: Monika Wydrzyńska, Karolina Jop; muzyka: Monika Wydrzyńska, Michał Zachariasz, Karolina Jop – info: http://cantaramusic.biuroprasowe.pl/161251/strach-od-caroline-jop My Dear M: Tekst: Karolina Jop, Zuzanna Ossowska, Aleksandra Warchoł; muzyka: Zuzanna Ossowska, Michał Zachariasz, Karolina Jop – do tego utworu jeszcze nie mam info prasowego

13.06.2021 13:48
Mistrzowie w tańcu
Mistrzowie w tańcu

Błonie - najlepsi tancerze z całej Polski uczestniczą w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego - mówi Krystian Krzemiński organizator Turnieju. Wczoraj w Błoniu odbyło się Grand Prix Polski Seniorów w tańcu towarzyskim, a dziś Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. Wszystko w Centrum Sportu i Rekreacji. Obiekt jest przepiękny, hala ogromna. Trybuny pomieszczą 500 osób, ale z uwagi na obostrzenia sanitarne, tylko 50 procent miejsc może być zajętych. Chętni będą mogli obejrzeć turniej na kanale Youtube na żywo, z trzech kamer po wpisaniu hasła: Polskie Towarzystwo Taneczne. Transmisja jest dostępna na fanpejdżu Krystiana Krzemińskiego oraz fanpejdżu okręgu mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Za sprawą obydwu turniejów rangi ogólnopolskiej do Błonia przyjadą licencjonowani tancerze z całego kraju, to świadczy o randze wydarzenia. Zaraz po Mistrzostwach Polski Grand Prix Polski Seniorów to najważniejszy turniej w kraju, w którym biorą udział tancerze z wieloletnim doświadczeniem. Drugiego dnia parkiet zostaje oddany we władanie młodym.

13.06.2021 13:32
Muzyka i aktorstwo uzupełniają się - nie muszę wybierać
Muzyka i aktorstwo uzupełniają się - nie muszę wybierać

Michał Szczerbiec – gitarzysta, wokalista, kompozytor, tekściarz, aktor. Doceniany przez krytyków oraz publiczność, wyróżniany w konkursie gitarowym „Solo Życia” organizowanym przez Mieczysława Jureckiego (ex-Budka Suflera). Znany z seriali: Zakręcone. Barwy szczęścia, Na dobre i na złe, Ojciec Mateusz, Miłość na zakręcie, W rytmie serca, Na sygnale, Klan, Na Wspólnej, Leśniczówka. "Przyjdzie na ciebie czas" to czwarta płyta w dorobku gitarzysty, kompozytora i aktora Michała Szczerbca. Nowe wydawnictwo zawiera 14 oryginalnych kompozycji utrzymanych w stylistyce pop - rockowej z polskimi tekstami. Na płycie można znaleźć dużo gitarowego brzmienia, wpadających w ucho melodii granych na saksofonie (Arek Osenkowski). Gitarę basową do części utworów nagrał Tomek Zawadzki. Michał zajął się produkcją płyty oraz aranżowaniem instrumentów klawiszowych oraz perkusji. Nowe kompozycje to kolejne oblicze oraz poszukiwania nowych brzmień w twórczości gitarzysty. Po poprzednim melancholijnym albumie "The Last Scavenger" wraca z mocniejszymi brzmieniami oraz dynamiczną sekcją rytmiczną. Utwór Przyjdzie na ciebie czas opisuje sytuację gdy wydarzenia, sytuacje mówią nam o tym, że niewiele można już zrobić w danej materii. Oczywiście jest to tylko iluzja, ponieważ możemy osiągnąć swój cel pod warunkiem, że zrozumiemy jedną oczywistą prawdę. Mianowicie - to czego pragniemy przyjdzie do nas w najmniej spodziewanym momencie oraz w formie jakiej się nie spodziewaliśmy. Warto zachować czujność i mieć otwartą głowę, aby nie przegapić tych rzeczy. Na saksofonie zagrał Arek Osenkowski, na gitarze basowej Tomek Zawadzki. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą Michał Szczerbiec opowiada o swoich muzycznych fascynacjach, byciu artystą niszowym, koncertowaniu, które jest żywiołem każdego muzyka. Refleksyjne teksty, ciepły głos wokalisty z lekką chrypką, która tak dobrze się nam kojarzy, i nie tylko gitarowe brzmienia to balsam i ukojenie dla duszy. Jeśli akurat podróżujecie samochodem piosenki Michała to idealny towarzysz podróży. Jeśli chodzi o jego aktorskie peregrynacje, to zobaczycie go chociażby w serialu "Leśniczówka".

06.06.2021 14:14
Zuzanna Malec i Rok Malec - to była miłość na odległość
Zuzanna Malec i Rok Malec - to była miłość na odległość

Małżeństwo muzyczne - szczęśliwe, łączą ich muzyczna pasje Zuzanna jest wielką pasjonatką języków obcych: zna język angielski, niemiecki oraz słoweński, a od niedawna uczy się też języka holenderskiego. Muzyka jest dla niej odskocznią od pracy oraz okazją do podróży i poznawania nowych ludzi. Nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego: często wykonuje piosenkę literacką, jak i bardziej wyszukane utwory popularne, czasem sięga też do tradycji ludowych, szczególnie żydowskiej. Do tej pory śpiewała jedynie covery, ale w kwietniu tego roku skomponowała swój pierwszy utwór pt. Face the Challenge specjalnie na okoliczność International Low-Vision Song-Contest. Miała okazję zaśpiewać u boku czołowych Polskich artystów, takich jak Irena Santor, Grzegorz Markowski czy Grzegorz Turnau. Występowała także na międzynarodowych wydarzeniach w Turcji, Hiszpanii i na Węgrzech. Od niedawna gra też na cajonie, co otwiera nowe możliwości. Mój mąż Rok pisze o sobie tak: "Pochodzę ze Słowenii, ale od pięciu lat mieszkam w Polsce. Muzyka towarzyszy mi od dziecka: przez cztery lata uczyłem się grać na fortepianie w szkole muzycznej, a tajniki gry na gitarze, akordeonie i harmonijce ustnej opanowałem prawie samodzielnie. Poza tym od małego śpiewałem w chórach: najpierw w szkole, potem w parafii, aż wreszcie w znanym słoweńskim zespole wokalnym Bee Geesus, z którym uczestniczyliśmy w bitwie chórów w austriackiej telewizji ORF i śpiewaliśmy razem ze słynnymi słoweńskimi piosenkarzami, takimi jak Oto Pestner i Aleksander Mežek. Grałem również na gitarze w zespole uwielbieniowym Skromni Band. Często uczestniczyliśmy w oprawie mszy świętych i adoracji, a w roku 2015 nagraliśmy płytę. Lubię grać bluesa, rock’n’roll, country i pop. Moja pasja to akompaniowanie, ponieważ uwielbiam szukać takich harmonii, żeby jak najlepiej dopasować akompaniament do wykonawcy. Poza tym interesuję się radiem, motoryzacją oraz ornitologią." W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mówią o tym, dlaczego wybrali Polskę jako miejsce do życia, jak radzą sobie ze swoją niepełnosprawnością, z którą są pogodzeni, i dlaczego, daje im energię i siłę do walki.

06.06.2021 12:18
Taki niesamowity scenariusz, który nadal pisze życie
Taki niesamowity scenariusz, który nadal pisze życie

Krzysztof Najman - basista zespołu Jezabel Jazz - o muzycznym albumie, który zespół wydał dzięki dobrej energii ludzi wokół. Niemożliwe okazało się możliwe. Zespół powstał wiosną 1990 roku w Łodzi. Zaczynali jak rasowe power trio, zdobywając uznanie na bardzo prężnie działającej, lokalnej scenie muzycznej. Cała trójka nie była zresztą debiutantami. Gitarzysta i wokalista Tomek „Mechu” Wojciechowski występował już w zespole Blitzkrieg, Krzysztof Najman grał metal, a Gerard Klawe miał za sobą m.in. pracę z zespołem Rezerwat. Po występie na festiwalu jarocińskim latem 1990 roku o Jezabel Jazz zaczęło być głośniej także poza Łodzią. Szybko zachwycili swoim ekspresyjnym, gitarowym graniem publiczność w całej Polsce. Jeździli w trasy koncertowe z Voo Voo czy Apteką, brali udział w festiwalach w Jarocinie czy w warszawskim koncertowym maratonie „50 Rock’n’Rolli Na 1 Maja”. Nagrali dwa materiały płytowe, które ukazały się wówczas wyłącznie na kasetach magnetofonowych. W 1993 roku zakończyli działalność (odradzając się na krótko w 2006 roku). Dziś ich muzyka wciąż brzmi świeżo – gitarowym wycieczkom towarzyszy doskonale naoliwiona sekcja rytmiczna, a melodie „Skorpiona”, „Afryki” czy „Shame” na długo zostają w pamięci. Muzyka Jezabel Jazz brzmiała psychodelicznie, kolorowo i idealnie wpisywała się w rozwijającą się wówczas scenę polskiego rocka. „Euforia” zbiera komplet nagrań studyjnych zespołu, zrealizowanych pod kątem wydawnictw płytowych. Oba ukazują się po raz pierwszy na płycie CD, „Prąd” w pełnej, pierwotnej formie, która została skrócona o jeden utwór na oryginalnym, kasetowym wydaniu. Antologii towarzyszy obszerna książeczka z historią zespołu i zdjęciami. fot. Wojciech Markos Markiewicz

30.05.2021 13:31
Kasia Bulicz Kasprzak
Kasia Bulicz Kasprzak

"Gościniec" Kasia Bulicz-Kasprzak - pisarka, matka, gospodyni. W Sulejówku, zajmuje się wychowaniem syna, ale nie tylko, biega też w maratonach, chociaż w czasie pandemii musiała rozstać się ze swoim ulubionym sportem i skupić na pisaniu. Jej książki czyta się jednym tchem. Pewnego dnia zapragnęła spisać rodzinne historie i na ich podstawie stworzyć powieść. Kiedy z takim pomysłem pojawiła się w wydawnictwie usłyszała - Reymont już napisał „Chłopów” i kolejna powieść nie przyjmie się. Ale dla niej to, co spotkało jej rodzinę, znajomych było ciekawe i bliskie. Nie złożyła broni. Osiągnęła cel. Tak powstała Saga Wiejska. Tom pierwszy "Skrawek pola", teraz ukazał się tom drugi "Gościniec". Skrawek pola" przedstawia prawdziwe, inspirowane opowieściami i wspomnieniami rodzinnymi autorki, portrety wiejskich rodzin Lipczewskich i Połajów. To wyjątkowa opowieść o życiu na wsi w niepewnych czasach, kiedy nad Polską i Europą zawisło widmo wojny. Pokazuje, że istnieją rzeczy, które wtedy i teraz liczyły się równie mocno, zaprzątały myśli ludzi, niezależnie od ich pochodzenia i statusu. Teraz oddaje nam część drugą swojej sagi "Gościniec" - praca, śluby, zdrady, ucieczki. Starzy ustępują miejsca młodym, a ci, obiecując sobie, że będzie inaczej, popełniają te same błędy, co ich matki i ojcowie. Pisze, a w rozmowie z Grażyna Bolimowską-Gajdą opowiada o wsi, której już nie ma.

30.05.2021 13:17
Bajka w prezencie na Dzień Dziecka
Bajka w prezencie na Dzień Dziecka

Agnieszka Musiał - autorka bajki dla dzieci „Zielony kapturek”. Tak, nie Czerwony ale Zielony Kapturek, a ponieważ jesteśmy w przededniu Dnia Dziecka, to mamy taki prezent dla dzieci. Agnieszka Musiał jest nauczycielką, pracuje z najmłodszymi dziećmi w Szkole Podstawowej w Rybnie - już 40 lat. Jak to się stało, że napisała bajkę dla dzieci, co ją zainspirowało, jak jej bajka została odebrana przez najmłodszych czytelników, o tym opowiada w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

30.05.2021 11:24    2
Reklama
Reklama