Jadźka - śpiewa, gra na pianinie i na saksofonach, pisze teksty i komponuje
Jadwiga Kłapa-Zarecka, zwana Jadźką z zawodu jest lekarzem, ale na razie na pierwszym planie postawiła muzykę. „Punkt Styku” to jej najnowszy album (a zarazem debiutancki od momentu rozpoczęcia solowej kariery). Góralka urodzona w Ustroniu, która przeprowadziła się i zamieszkała na mazowieckiej wsi. Wraz z mężem producentem muzycznym Pawłem Zareckim zamieniła dom w studio nagraniowe, z którego może transmitować swoje koncerty online. Grażynie Bolimowskiej-Gajdzie opowiada o swoich muzycznych korzeniach i tworzeniu, które jest dla niej najważniejsze.
Jej debiutancki album składa się z trzech warstw jej autorstwa: muzycznej, literackiej i graficznej. Wyścielone ręcznie malowaną, kwiecistą wyklejką czarne pudełko zawiera 15 kompozycji określonych przez 15 symboli na kartach, które z kolei wplecione są w wiersze i opowiadania z ukrytej w podwójnym dnie książki. Wszystkie elementy stanowią całość. Źródła inspiracji to osobiste przeżycia Jadźki, jej wspomnienia, historie jej pacjentów (autorka jest lekarzem), wyznania miłości, a także hołd oddany przodkom i utraconym dzieciom.
Paradoksalnie to właśnie czas żałoby stał się bezpośrednim impulsem do stworzenia tego dzieła. Jadźka ma dziwną umiejętność przedstawiania tematów bolesnych i trudnych w sposób lekki. Muzyka jest dla niej drogą do ponownego przejścia przez ciemną dolinę, w poszukiwaniu wyjścia, powrotu do światła, wolności, zachwytu nad ulotnym pięknem. I tym dzieli się ze swoimi słuchaczami.
Warstwa graficzna to jej rysunki, szkice, ozdoby na zdjęciach Bartka Zaranka, to także ilustracje w książce. Opowiadania to absolutny debiut literacki, podróż po miejscach, których dawno już nie ma, opowieść inspirowana pracą lekarską, to szeroki wachlarz emocji, od tęsknoty, przez obrzydzenie, nienawiść, smutek, bezsilność do radości, euforii, to także obserwacja problemów współczesnego świata.
W twórczości Jadźki wszystko dzieje się na punktach styku: muzyki, literatury, sztuk wizualnych; na pograniczu różnorodnych gatunków muzycznych, od jazzu, przez poezję śpiewaną, klasykę, folk, aż po rock; na pograniczu świata muzyki i świata medycyny. Album powstał dzięki współpracy z wieloma cenionymi i znanymi artystami: m.in. Pawlem Bzimem Zareckim, Maćkiem Szczycińskim, Pawłem Dobrowolskim, Krzysztofem Lenczowskim, Mateuszem Smoczyńskim, fotografem Bartkiem Zarankiem.
18.06.2023 12:09
1