Postaw na dobry sprzęt – najlepsze będą magnesy neodymowe
Może się wydawać, że magnes to magnes i nie ma żadnej filozofii co do wyboru tego najodpowiedniejszego. Elementy te różnią się jednak materiałem wykonania. Do niedawna najczęściej spotykało się te ferrytowe, o klasycznej, ciemnoszarej barwie. Wykonane głównie z tlenków baru i żelaza charakteryzują się dużą odpornością na korozję, jednak są stosunkowo kruche i mało odporne na obróbkę. Znacznie trwalsze, ponieważ łączone z domieszkami wielu metali, magnesy neodymowe wykonuje się z boru, żelaza i, jak nazwa wskazuje, neodymu. Pokrywa się je dodatkowo osłoną antykorozyjną, dzięki czemu są najczęściej używane do podwodnych poszukiwań.
Jaki powinien być udźwig magnesu neodymowego do poszukiwań?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z przeszukiwaniem wodnych głębin, nie musisz decydować się na magnes z dużym udźwigiem. Aby sprawdzić, czy to hobby rzeczywiście sprawia Ci radość, najlepiej wybierz przedmiot, który utrzyma kilkadziesiąt kilogramów. Gdy zapragniesz udać się na dłuższe zbiory i będziesz potrzebować porządniejszego sprzętu, wybierz ten o udźwigu sięgającym nawet 800 kilogramów. Pozwoli on na wyciągnięcie naprawdę dużych zdobyczy, ale warto też pamiętać, że będzie większy i cięższy.
Co zabrać ze sobą oprócz samego magnesu neodymowego?
Wiele magnesów neodymowych sprzedaje się w zestawach służących do prowadzenia eksploracji dna, ale jeśli kupujesz wszystkie elementy samodzielnie, pamiętaj przede wszystkim o mocnej i odpowiednio długiej linie. Najczęściej spotkasz te polipropylenowe, nieprzyjmujące wody i mierzące od 10 do 30 m długości. Oprócz tego koniecznie wybierz mocny karabińczyk, aby zaczepić sznur do magnesu. Aby uniknąć podrażnień wywołanych wyciąganiem ciężkich skarbów, powinno się także każdorazowo ubierać rękawice wzmocnione lateksem lub nitrylem. Opcjonalnie zabierz ze sobą torbę lub wiadro na skarby oraz nożyczki do przecinania linek lub siatek.
Gdzie najlepiej wykorzystać magnes neodymowy do poszukiwań?
Podstawowe miejsce, gdzie kieruje się większość poszukiwaczy to rzeki, a zwłaszcza rejony mostów i wszelkiego rodzaju kładek, ponieważ gęsty ruch ludzi powoduje częste gubienie wielu przedmiotów. Nieco gorsze miejsce to jeziora, ponieważ woda tam stoi, a więc prawdopodobieństwo znalezienia czegokolwiek jest niższe niż w płynącym potoku. Warto zajrzeć także na plaże, szczególnie w okolice mola, jeśli takowe oczywiście w danym miejscu istnieje.
Artykuł powstał we współpracy z https://senseipro.pl/magnesy-neodymowe/