Oprocentowanie kredytu – jaki jest wybór?
Oprocentowanie kredytu na samochód to ważna składowa zaciągniętego zobowiązania finansowego, która obejmuje odsetki doliczane do kapitałowej części raty. Wiele osób zachęconych możliwością zmniejszenia wysokości raty, sięga po kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Tymczasem w przypadku podwyżki stóp procentowych muszą mierzyć się ze wzrostem miesięcznych rat. Dlatego też coraz częściej klienci banków sięgają po kredyt na samochód ze stałym oprocentowaniem.
Stała stopa procentowa kredytu samochodowego – co to takiego?
Oprocentowanie kredytu samochodowego może bazować na stałej lub zmiennej stopie procentowej. Oprocentowanie stanowi jeden z podstawowych elementów, na podstawie których obliczana jest rata kredytu. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które wybiorą kredyt na samochód ze stałą stopą procentową, zyskują pewność, że będzie ona niezmienna przez cały okres spłaty. Inaczej mówiąc, miesięczna rata będzie taka sama, niezależnie od wzrostu lub spadku stóp procentowych. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego ze zmienną stopą procentową, nie będzie podlegać rynkowym wahaniom przez cały okres spłaty finansowania.
Kredyt na samochód ze stałą stopą procentową – kiedy warto go wybrać?
Zakup auta na kredyt ze stałą stopą procentową to dobre rozwiązanie dla osób, które:
- liczą na większą kontrolę firmowych finansów – przewidywalna wysokość raty umożliwia ustalenie, na jakie wydatki można sobie pozwolić,
- chcą utrzymać płynność finansową firmy – jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza w perspektywie długoterminowej, bo decyzja Rady Polityki Pieniężnej o wzroście stóp procentowych nie wpłynie na wysokość rat,
- chcą mieć poczucie stabilności i uniknąć konsekwencji finansowych w przyszłości.
Kupując samochód na raty dla firmy w ramach kredytu ze stałym oprocentowaniem, zyskujesz pewność, że wysokość miesięcznych rat do spłaty nie ulegnie zmianie. Dlatego jeśli zależy Ci na zachowaniu finansowej płynności, warto wybrać właśnie ten rodzaj kredytu.
Kredyt samochodowy ze stałym oprocentowaniem – na co zwrócić uwagę?
Wybór kredytu na samochód ze stałym oprocentowaniem jest korzystny dla osób, które nie chcą się martwić wzrostem stóp procentowych. Muszą one jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych szczegółów. Przeglądając dostępne oferty, trzeba porównać parametry, takie jak:
- RRSO (wysokość rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania), do której wliczają się odsetki i koszty pozaodsetkowe;
- miesięczna rata, która powinna być realna do spłaty i nie może mocno obciążać dostępnego budżetu;
- dodatkowe udogodnienia, na przykład obniżona prowizja banku za udzielenie kredytu, niewymagana wpłata własna lub różne opcje zakończenia kredytu, w tym pozostawienie samochodu w ramach rozliczenia u dilera.
Samochód na raty – jakie finansowanie dla firmy wybrać?
Jeśli zależy Ci utrzymaniu stałej wysokości raty przy spłacie kredytu samochodowego przez cały okres finansowania, zdecyduj się na ten ze stałą stopą procentową. Taki kredyt znajdziesz m.in. w ofercie Toyota Bank. Kredytu samochodowego - KTE GR (RRSO 13,65%, kalkulacja dokonana na 31.01.2024 r. dla reprezentatywnego przykładu) gwarantuje stałe oprocentowanie przez cały okres spłaty. Nawet wtedy, gdy nastąpi niespodziewana podwyżka oprocentowania, rata twojego kredyt nie ulegnie zmianie. Zaletą tego produktu jest obniżona prowizja i niskie oprocentowanie stałe. Co więcej, co 3-4 lata możesz wymieniać samochód na nowy, pozostawiając auto w rozliczeniu dilerowi. Możesz też je zatrzymać i rozłożyć płatność na raty lub spłacić ostatnią ratę w całości i dalej korzystać z obecnego pojazdu.
Czy warto brać w firmie kredyt na samochód?
Zakup samochodu na raty gwarantuje wiele korzyści ekonomicznych i operacyjnych, które pomogą rozwinąć biznes.
- To ty wybierasz preferowany model samochodu, organizujesz potrzebne dokumenty, a resztą zajmuje się diler. To pozwala zaoszczędzić czas na załatwianie formalności.
- Stała miesięczna rata w trakcie trwania umowy gwarantuje lepszą kontrolę finansów i przewidywalność kosztów.
- Kredyt na samochód pozwala wzbogacić lub uaktualnić flotę o nowe modele i jednocześnie zachować większą sumę pieniędzy na inne wydatki, lub inwestycje dla firmy.
- Kupując samochód na raty, możesz częściej wymieniać firmowe auta, zwłaszcza jeśli skorzystasz z kredytu z możliwością wymiany samochodu na inny model po 3-4 latach spłaty.
- Wybierając odpowiedni rodzaj finansowania, możesz zaciągnąć kredyt na samochód bez konieczności uiszczania wpłaty własnej.
Zakup samochodu na kredyt ze stałą stopą procentową to rozwiązanie dla osób, które chcą uzupełnić firmową flotę o nowy pojazd i jednocześnie zachować płynność finansową. Dobrze dobrane produkty bankowe, takie jak kredyty bazujące na spłacie utraty wartości pojazdu, pozwalają skorzystać na elastycznej wpłacie własnej oraz niższych ratach.