Rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie
Zadawania pytań na rozmowie kwalifikacyjnej szczególnie boją się osoby, którym znalezienie interesującej oferty pracy zajęło dużo czasu. Z obawy o utratę szansy na zatrudnienie, odpowiadają rekruterowi z nastawieniem, że swoje wątpliwości rozwieją przy kolejnej okazji.
Ogłoszenia publikowane np. w serwisie internetowym Pracuj.pl nie zdradzają zbyt wielu szczegółów dotyczących warunków współpracy oferowanych przez pracodawcę. Dobrze jest więc na spotkaniu z rekruterem wykazać zainteresowanie i zapytać, co przyniesie nowa praca. Prawo do zadawania pytania i rozwiewania wątpliwości mają obie strony.
Na czym się skupić?
Zapytaj o to, jakie możliwości awansu będziesz mieć pracując dla danej firmy. Zainteresuj się, czy objęcie danego stanowiska wiąże się np. z wyjazdami na delegację, pracą zmianową lub dyżurami weekendowymi – w ten sposób unikniesz już na starcie przykrej niespodzianki.
Nie ukrywaj chęci rozwoju zawodowego i zapytaj, jakie szkolenia zorganizuje pracodawca, czy będzie skłonny dofinansować Twoje studia lub specjalistyczne kursy, na których zechce podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać nowe kompetencje.
W niemal każdej firmie obowiązują przyjęte wcześniej wartości i Regulamin. Każda ma swój styl zarządzania i w wielu pracownicy muszą przestrzegać zasad dyktowanych przez dress code. Zapytaj rekrutera o to, jak te kwestie wyglądają w miejscu, w którym planujesz pracować.
Jeśli rekruter o tym nie wspomni, zapytaj o rodzaj umowy, którą dostaniesz do podpisania.