Inwestować, nie inwestować?
Zasadniczą rolą inwestycji jest przynoszenie oczekiwanych zysków (przy danym poziomie akceptowalnego ryzyka). Unikamy więc produktów inwestycyjnych, które owych zysków praktycznie nie przynoszą. Mowa tutaj przede wszystkim o lokatach, których opłacalność maleje wraz ze spadkiem stóp procentowych na rynku. Niestety, na dzień dzisiejszy stopy procentowe są bliskie zeru, a to oznacza, że zyski z lokat - również. Inwestorzy niechętnie lokują pieniądze w obligacjach skarbowych, które również są nisko oprocentowane. Warto zauważyć, że dużą popularnością cieszą się za to inwestycje w nieruchomości, jednak do tego potrzeba sporo kapitału, zatem nie jest to produkt inwestycyjny dla każdego.
Zamiast tego możemy więc pójść na giełdy kryptowalut i spróbować zainwestować właśnie w kryptowaluty. Obecnie giełda kryptowalut nie ogranicza się jedynie do bitcoinów - mamy do wyboru o wiele więcej, różnego rodzaju walut wirtualnych. Inwestowanie w nie może przynieść znaczne zyski, a co więcej jest w pełni bezpieczne pod kątem legalności czy opodatkowania. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszy się również złoto, które stanowi, można powiedzieć, ostoję na rynku. Złoto nie traci bowiem na wartości, zatem jest bezpieczną, lecz zarazem długoletnią inwestycją. Alternatywą może być ulokowanie kapitału w funduszach inwestycyjnych, które same decydują, w co dokładnie zainwestują zebrany kapitał. Inwestor może jednak wybrać fundusz, który prowadzi mniej lub bardziej agresywną politykę, zgodnie ze swoimi preferencjami. Fundusze nie ukrywają bowiem przed swoimi klientami, w co dokładnie inwestują.
Jak wybrać właściwy produkt inwestycyjny?
Wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego nie jest łatwy. Ich duża ilość i dostępność nie ułatwia wyboru, a wręcz przeciwnie - może powodować przepływ sprzecznych, niewartościowych dla inwestora informacji. Warto więc na bieżąco śledzić informacje finansowe, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Co więcej, inwestor musi jasno określić, jakim kapitałem dysponuje oraz jaki jest poziom ryzyka inwestycyjnego, które jest w stanie zaakceptować. Są to dwa, niezmiernie ważne czynniki, które w zasadzie determinują to, jaki produkt inwestycyjny wybierzemy. Inwestorzy powinni również śledzić prognozy wydawane przez ekspertów.
Ci bardziej doświadczeni, którzy działają już na rynku wiele lat, są w stanie sami przewidzieć rezultaty podejmowanych działań, niemniej jednak nowicjusze nie powinni polegać wyłącznie na swojej wiedzy.
Napisz komentarz
Komentarze