Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 03:19
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Technologia prania wodnego od A do Z

Pralka jest jednym z niezbędnych sprzętów AGD. Jak się jednak okazuje, coraz więcej osób chcąc zaoszczędzić swój cenny czas zamiast prania w warunkach domowych wybiera profesjonalne usługi pralnicze. W dużych miastach otwiera się ostatnio sporo nowych punktów oferujących kompleksowe odświeżanie asortymentu tekstylnego. Ich właściciele nie mogą narzekać na brak zainteresowania; wszystko wskazuje na to, że biznes pralniczy ma przed sobą jasną przyszłość. Powierzając nasze ubrania do pralni mamy do wyboru dwie opcje: pranie wodne lub czyszczenie chemiczne. W tym artykule skupimy się na działaniu pralni wodnych.
Technologia prania wodnego od A do Z

Na czym polega pranie w pralni wodnej?

Mówiąc w uproszczeniu, pranie wodne odbywa się na mokro z dodatkiem detergentu w różnej postaci. W tej metodzie używa się specjalnych środków (proszków, żeli, płynów, tabletek, kapsułek itp.), które wnikają w głąb tkaniny, rozpuszczają brud i niezawodny sposób usuwają zanieczyszczenia. Jest to więc znana nam od lat forma prania, jednak w unowocześnionej formie. Do przemysłowego prania wyrobów włókienniczych wykorzystuje się zaawansowane produkty o bardzo dobrych właściwościach piorących, co dodatkowo zwiększa ich skuteczność. W profesjonalnej pralni wodnej niezbędne są także specjalne maszyny (o tym, co składa się na wyposażenie pralni piszemy w dalszej części artykułu).

Jak się pierze w pralni wodnej?

Proces prania w pralni wodnej, podobnie zresztą jak w pralni chemicznej, składa się z kilku etapów. Po przyjęciu asortymentu przez pracowników na samym początku odzież jest segregowana pod względem kolorów i rodzajów materiałów, a także poddawana znakowaniu identyfikacyjnemu (niezbędnemu w celu późniejszego ustalenia przynależności danego elementy garderoby do określonego zlecenia). Później jest kontrola stanu odzieży, sprawdzenie ilości i rodzaju zabrudzeń, zaznaczenie ewentualnych uszkodzeń i spisywanie protokołu przyjęcia. Po wykonaniu tych czynności odbywa się pierwszy etap procesu czyszczenia, tj. detaszacja (odplamienie) odzieży na specjalnym manekinie lub stole detaszerskim. Kolejnym etapem cyklu technologicznego jest umieszczenie wsadu w bębnie pralnicy. Po doborze odpowiedniego programu automat piorący sam wykonuje swoją pracę realizując program zadany komputerowo. Jak zostało powiedziane we wstępie, ten rodzaj prania odbywa się w wodzie z dodatkiem detergentu. Pralnica sama pobiera odpowiednią ilość wody i środka piorącego, a cały proces odbywa się automatycznie, bez udziału ludzi. Po wypraniu asortymentu w pralnicy oraz odsączeniu z tkanin resztek wilgoci i detergentów odbywa się suszenie bielizny przy użyciu specjalnych urządzeń (suszarek przemysłowych). W najnowocześniejszych i najbardziej rozbudowanych zakładach stosuje się bardzo skomplikowane urządzenia zwane tunelami suszącymi, umożliwiające wyjątkowo szybkie i efektywne suszenie zróżnicowanego asortymentu. Następnym krokiem jest wykańczanie (formowanie, fasonowanie), czyli czynności mające na celu przywrócenie wypranej odzieży pierwotnego kształtu. Wykonuje się je przy pomocy stołów lub manekinów. Później odbywa się prasowanie oraz maglowanie, a na koniec składanie i pakowanie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych i bezpiecznych technologii współczesne pralnictwo jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

 

Jakie maszyny znajdują się w pralni wodnej?

W pralniach wodnych najważniejszym urządzeniem jest zaawansowana technologicznie pralnica przemysłowa (inaczej: pralka przemysłowa, pralnicowirówka). Jej działanie jest analogiczne jak pralki automatycznej, lecz wielkość i skala są o wiele większe. Nowoczesne modele posiadają szereg przydatnych funkcji, na przykład sensory umożliwiające precyzyjną kontrolę temperatury i wilgotności. Innymi urządzeniami znajdującymi się na wyposażeniu pralni wodnej są m.in.:

  • suszarka przemysłowa (lub tunel suszący),
  • magiel,
  • prasownica,
  • wytwornica pary wodnej,
  • żelazka ręczne,
  • manekiny formujące,
  • składarka do ubrań,
  • pakowarka do odzieży.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama
Reklama