Maria Gołkowska w 2014 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Sochaczewa.
Urodziła się 14 stycznia 1935 r. w Sochaczewie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Córka Władysławy Kozłowskiej, również animatorki życia kulturalnego naszego miasta, organizatorki imprez i spektakli teatralnych. Absolwentka wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1951 roku aresztowana przez komunistyczne władze, oskarżona o „szerzenie wrogiej propagandy” i skazana na 9 miesięcy więzienia. Aktywna członkini NSZZ Solidarność, pod koniec lat 80 zaangażowana w tworzenie Komitetu Obywatelskiego, z którego po wyborach samorządowych w 1990 r. wywodzili się radni pierwszej kadencji Rady Miejskiej naszego miasta. Współzałożycielka dwóch lokalnych pism: „Sochaczewianina” i „Ziemi Sochaczewskiej”. Przez blisko pięćdziesiąt lat uczyła kolejne roczniki sochaczewian miłości do języka i kultury własnego narodu. Pasja, z jaką przekazywała wiedzę – bez względu na to, czy uczyła w szkole podstawowej, czy średniej – powodowała, że jej uczniowie chcieli sięgać znacznie dalej, poza ramy szkolnego programu.
Nie mniej ważna jest jej działalność jako animatora życia społecznego i kulturalnego – współtworzyła pierwsze po 1989 r. lokalne pismo „Sochaczewianin” oraz pełniła funkcję jego redaktora naczelnego, była współzałożycielką „Ziemi Sochaczewskiej”, z którą współpracowała do 1994 r., a także organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych (spektakle teatralne, spotkania autorskie i prelekcje).
Nagrody i odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi w 1975 r.; dwukrotnie medal Komisji Edukacji Narodowej w 1985 r. i 1976 r.; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1990 r.; nagroda Ministra Oświaty i Wychowania I stopnia w 1973 r.; nagroda Inspektora Oświaty i Wychowania w Sochaczewie w 1984 r.; nagroda Kuratora Oświaty w 1990 r.; nagrody Dyrektora Szkoły w latach 1988, 1989, 1993 i 1994.
Biogram opracował Urząd Miejski.
Pożegnanie Pani Profesor odbędzie się w sobotę, 31 grudnia, o 12.00 w kościele św. Wawrzyńca w Sochaczewie.
Napisz komentarz
Komentarze