„Praktyki u Marszałka” to autorski program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W ciągu trzech wakacyjnych miesięcy – lipca, sierpnia i września, studenci uczący się na stacjonarnych studiach wyższych na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu, i jednocześnie zameldowani w województwie mazowieckim, mogą odbywać płatne praktyki zawodowe w urzędzie marszałkowskim w Warszawie lub jednej z jego delegatur – w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Radomiu lub Ostrołęce.
.
Regulamin tegorocznych praktyk uległ zmianom. Dotyczą one przede wszystkim rekrutacji, która składała się z dwóch etapów. W pierwszym należało prawidłowo wypełnić i w terminie złożyć wniosek zgłoszeniowy. Drugi etap to test wiedzy o Mazowszu, który odbył się w połowie maja tego roku. W przypadku, gdy po drugim etapie rekrutacji pozostało więcej kandydatów niż proponowana liczba miejsc, studenci, którzy najlepiej rozwiązali test, zostali zaproszeni na rozmowy rekrutacyjne. Wzrosło również wynagrodzenie dla praktykantów. Studenci za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w wysokości 1950 zł brutto, wypłacane na podstawie podpisanej na początku praktyk umowy zlecenie.
Praktyki trwają 20 dni roboczych w danym miesiącu. W tym czasie studenci poznają m. in. praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami oraz sprawdzają, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu
Jak ocenia swój staż Marzena Kowalczyk, która pracowała w kancelarii marszałka?
Każdy student ma swojego opiekuna, który przedstawia zadania wybranej komórki organizacyjnej urzędu i wprowadza studenta w jego obowiązki. Praktyki odbywają się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań. Pierwszego dnia studenci odbywają szkolenia wstępne dotyczące m.in. zasad organizacji urzędu, zasad bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych czy też udostępniania informacji publicznej. Praktykanci uczestniczyli w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznali się z również z zasadami BHP. Na zakończenie każdy ze studentów otrzymuje zaświadczenie o ukończonej praktyce.
Napisz komentarz
Komentarze