Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:51
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Czy sochaczewianie robią przetwory?

Lato i jesień to najlepszy czas na zrobienie domowych przetworów i zapasów na zimę. Wówczas dojrzewa większość warzyw i owoców sezonowych, krzaki i drzewa uginają się pod ciężarem soczystych owoców: truskawek, wiśni, jabłek, śliwek, gruszek oraz warzyw: ogórków, papryki i pomidorów. Lato to też czas zbiorów buraczków oraz czas na leśne grzybobranie. Robimy też przetwory z dyni oraz przetwory z cukinii.
Czy sochaczewianie robią przetwory?

 Pytaliśmy mieszkańców Sochaczewa o to jakie przysmaki robią w kuchni z letnich owoców i warzyw.

Kliknij aby odtworzyć

A dla wszystkich, którzy jeszcze nie zrobili przetworów, a zamierzają je wykonać zamieszczamy najważniejsze informacje związane z tą dziedziną aktywności kulinarnej.

Przetwory można robić z dodatkiem octu (marynowane grzyby, ogórki, buraczki itp.) lub cukru (słodkie dżemy, konfitury, powidła, marmolady) lub też słonej zalewy (ogórki kiszone, kapusta kiszona, ogórki małosolne). Czasem jak w przypadku przetworów z pomidorów (przecier pomidorowy) wekujemy sam "czysty produkt".

Ważne zasady:

  • Przy robieniu domowych przetworów ważna jest cierpliwość i dokładność. Słoiki i zakrętki muszą być wyparzone i suche (np. po wyjęciu ze zmywarki).
  • Do przetworów nie mogą dostać się cząstki innego jedzenia, nie można w nich zanurzać oblizanej łyżki ;)
  • Wszystkie składniki przetworów muszą być zakryte zalewą.
  • Przed zakręceniem słoików wieczka i góra słoika pod zakrętką mają być czyste i suche.
  • Konfitury, przeciery i sosy koniecznie muszą być bardzo dokładnie zagotowane. W momencie wypełniania nimi słoików muszą się delikatnie gotować.

Przetwory możemy pasteryzować odwracając słoiki do góry dnem lub przykrywając je grubym kocem, następnie słoiki takie odstawiamy do całkowitego ostudzenia. Można też użyć metody naszych mam i babci, pasteryzując słoiki w lekko gotującej się wodzie, przez ok. 15 minut.

Jak wyparzyć (wysterylizować) słoiki:

  • słoiki wraz z zakrętkami można włożyć do zmywarki i włączyć standardowy program mycia/suszenia. Konfiturę nakładać do jeszcze gorących i suchych słoików.
  • lub słoiki wraz z zakrętkami wstawić do zimnego piekarnika, następnie rozgrzewać go do 120 stopni C i wyparzać przez około 40 minut.

Jak pasteryzować słoiki wypełnione konfiturą:

  • słoiki o podobnej wysokości wstawiamy do dużych garnków (słoiki nie mogą stykać się ze sobą). Wlewamy wodę (musi sięgać poniżej nakrętki, np. do około 2/3 wysokości słoika). Gotujemy na umiarkowanym ogniu przez około pół godziny.
  • lub słoiki wstawiamy do nagrzanego do 120 stopni piekarnika i "pieczemy" przez około 20 minut, otwieramy piekarnik i studzimy w otwartym piekarniku.

 Przygotowanie domowych przetworów - dżemów, konfitur, nalewek oraz warzyw wcale nie jest takie  trudne. Życzymy zatem udanych przygotowań smakołyków na zimę.  

 

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama
Reklama