Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:40
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Mniej wypadków w rolnictwie

W tym roku spadła liczba wypadków, do których dochodzi w gospodarstwach rolnych.
Mniej wypadków w rolnictwie

 Jak mówi Marlena Kowalska, kierowniczka placówki terenowej KRUS w Sochaczewie, to między innymi efekt szeroko zakrojonych akcji profilaktycznych

Kliknij aby odtworzyć

Mimo profilaktyki nadal dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń. W pierwszej połowie tego roku KRUS odnotował na Mazowszu 11 388 wypadków, w których życie straciło 37 osób. Niestety najczęściej wypadki są spowodowane niewłaściwym zachowaniem pracownika wynikającym z nienależytego użytkowania maszyn i sprzętów lub zaniedbania podstawowych kwestii bezpieczeństwa. Jak wynika z danych KRUS najwięcej wypadków w rolnictwie spowodowanych było upadkiem osób. Prawie połowa zdarzeń (47,4 proc.) była z tym związana. Drugą, najczęściej występującą przyczyną było pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń (12,4 proc.). Z kolei 11,7 proc. wypadków związanych jest z uderzeniem, przygnieceniem lub pogryzieniem przez zwierzęta. Pozostałe przyczyny wypadków to m.in. upadek przedmiotów, zetknięcie z ostrymi narzędziami czy przejechanie przez środek transportu w ruchu.

Konieczne jest podejmowanie działań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w rolnictwie. Zarówno pracodawcy jak i sami pracownicy powinni bezwzględnie przestrzegać obowiązujących zasad BHP i regularnie uczestniczyć w szkoleniach, podczas których przypominane są zasady bezpiecznej pracy. O bezpieczeństwie wykonywanej pracy decyduje również odpowiedni stan miejsca pracy. Należy zadbać o odpowiednie, równe nawierzchnie podwórzy i ciągów komunikacyjnych. Podłoże powinno być antypoślizgowe, równe, utwardzone. Należy unikać tworzenia progów, a także zabezpieczać wrota przed ich samoistnym zamykaniem. Dodatkowo każdy pracownik powinien być wyposażony w odpowiednią odzież roboczą oraz środki ochrony indywidualnej. Osoby, które pracują ze zwierzętami powinny szczególnie dbać o higienę osobistą – myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami oraz często zmieniać i prać ubranie robocze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama