- Liczba bezrobotnych zarejestrowanych na koniec czerwca br. wynosiła 2 524 i w porównaniu do stanu na ten sam dzień w 2016 roku była niższa o 427 osób. Oznacza to, że stopa bezrobocia na przestrzeni ostatniego roku spadła z 8,4% do 7,2% - mówił dyrektor Krzysztof Wasilewski. Wśród tej liczby bezrobotnych, ponad połowa (1 339) to kobiety.
Najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych na terenie naszego powiatu dotyczy miasta, choć i tu ich liczba w okresie dwunastu miesięcy zmalała z 1 412 do 1 198. Z kolei gminą, która pochwalić się może najmniejsza ilością ludzi bez pracy jest Rybno – 55 zarejestrowanych. Jednakże pamiętajmy, że Rybno jest gminą jedną z najmniejszych w powiecie sochaczewskim i pod względem liczby mieszkańców, zaś Sochaczew – największą. W pozostałych gminach liczba osób pozostających bez pracy według stanu na 30 czerwca br. wynosiła – gmina Sochaczew (317), Teresin (270), Iłów (189), Brochów (178), Młodzieszyn (171), Nowa Sucha (146). Również w każdej z wymienionych gmin stopa bezrobocia na przestrzeni roku obniżyła swój poziom.
W pierwszym półroczu 2017 roku Powiatowy Urząd Pracy w Sochaczewie zarejestrował ponad 1,8 tys. osób, czyli o blisko 530 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Biorąc pod uwagę kategorię dotyczącą wieku, to według stanu na koniec czerwca br. najwięcej bezrobotnych - 676 to osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata (26,8 % ogółu populacji). Z kolei najmniejszą grupę, bo 187 stanowili bezrobotni w wieku powyżej 60. roku życia tj. 7,4 % ogółu populacji.
W omawianym przez dyrektora Wasilewskiego okresie najwięcej bezrobotnych – 751 to ludzie z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej, a następnie 638 - z zasadniczym zawodowym. Najmniej liczną grupą byli bezrobotni z wykształceniem wyższym – 253 osoby.
Powiatowy Urząd Pracy w Sochaczewie realizuje aktywne formy przeciwdziałania zjawisku, jakim jest bezrobocie. – W pierwszym półroczu bieżącego roku pośrednicy pracy odbyli ponad 450 wizyt w zakładach pracy, wynikiem czego było pozyskanie do współpracy 104 pracodawców – informował dyrektor – W kwietniu, w hotelu Chopin zorganizowaliśmy Targi Pracy. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 30 pracodawców, którzy zaoferowali poszukującym ponad 50 ofert w różnych zawodach. Targi cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu – dodał.
Krzysztof Wasilewski zaznaczył także, w pierwszym półroczu 2017 roku PUP skierował na szkolenia 34 osoby, w tym 11 długotrwale bezrobotnych. 20 osób uczestniczyło w szkoleniach grupowych m.in. „Europejskim Certyfikacie Umiejętności Komputerowych z modułem profesjonalnego sprzedawcy” oraz kurs na Prawo jazdy kat. C. Ponadto, jak dodaje - Jednym z instrumentów rynku pracy wspierającym podstawowe usługi rynku pracy są dodatki aktywizacyjne wypłacane osobom bezrobotnym, posiadającym prawo do zasiłku, które samodzielnie lub w wyniku skierowania przez PUP podjęły pracę.
W okresie od stycznia do czerwca br. PUP w Sochaczewie wypłacił dodatek aktywizacyjny dla 122 osób, w tym 63 kobiet.
W pierwszych sześciu miesiącach br. urząd realizował m.in. następujące programy: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 – „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie sochaczewskim”, Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 – „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i powyżej pozostających bez pracy w powiecie sochaczewskim”. Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała opracowany przez PUP w Sochaczewie Program Specjalny pn. „Aktywni na rynku pracy II”. Istotnym celem tego programu jest zaktywizowanie grupy osób bezrobotnych, a okres jego realizacji to kwiecień – grudzień 2017 roku.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
Napisz komentarz
Komentarze