Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:21
Reklama

Znamy wyniki głosowania w Sochaczewskim Budżecie Obywatelskim!

Sześć spośród 17 projektów poddanych pod głosowanie w Sochaczewskim Budżecie Obywatelskim zostanie w pełnym lub częściowym zakresie zrealizowanych w przyszłym roku. Mieszkańcy zdecydowali o remoncie chodakowskich ulic, budowie bulwarów nad Bzurą i wiat piknikowych, placu zabaw i siłowni zewnętrznej na osiedlu Polna, progów zwalniających w Karwowie oraz chcą wziąć udział w bezpłatnych lekcjach języka angielskiego. Pieniądze na te przedsięwzięcia wyłoży Urząd Miejski w Sochaczewie.
Znamy wyniki głosowania w Sochaczewskim Budżecie Obywatelskim!

Urząd Miasta zakończył zliczanie głosów w tegorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród 17 zgłoszonych projektów zrealizowanych zostanie sześć.

Poniżej wyniki - na czerwono zaznaczyliśmy projekty, które będą zrealizowane


1. Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej - 1167 głosów
2. Plac zabaw i siłownia na Osiedlu Polna - 1158
3. Bulwary nad Bzurą - 826

4. Modernizacja kuchni szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Sochaczewie - 598
5. Modernizacja przejścia dla pieszych i parkingu przy SCK i Kinie Mazowsze w Chodakowie - 274
6. Wiaty rekreacyjno-piknikowe na bulwarach nad Bzurą - 257

7. Park "Kultura" w Boryszewie (za budynkiem SCK w Boryszewie) - 242
8. Angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa - 226
9. Budowa progów zwalniających - 219

10. Rowerowy tor przeszkód - 192
11. Remont łazienki dla niepełnosprawnych (basen "Orka") - 188
12. Strefa kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 - 167
13. Doposażenie siłowni zewnętrznych - 96
14. Cykl pikników integracyjnych dla mieszkańców Sochaczewa - 73
15. Studio nagrań - 69
16. Multimedialny przewodnik po Sochaczewie na smartfona - 51
17. Koncert Zespołu "Arka Noego" podczas Dni Sochaczewa - 43

Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej (300 000 zł)
Najwięcej głosów zebrała propozycja remontu dwóch ulic w Chodakowie, złożona przez Halinę Kuzińską i mieszkańców tej dzielnicy. Projekt zakłada remont ulic Ogrodowej (199 m) i Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Ogrodowej do Parkowej (90 m). W jego ramach ma zostać położona nowa nakładka asfaltowa na jezdniach i kostka brukowa na chodnikach. Nowa infrastruktura pozwoli na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców osiedla oraz osób przyjeżdżających do kościoła, szkoły, sklepów. Był to tak zwany projekt duży, na który przypadała całość wnioskowanych środków, czyli 300 tysięcy złotych.

Bulwary nad Bzurą (530 000 zł)
Drugim z "dużych" zwycięskich projektów jest budowa bulwarów nad Bzurą, którego pomysłodawcami są Daniel i Jacek Jakubiakowie. Szacowany koszt inwestycji w złożonym wniosku został wyceniony na pełną pule dla projektów dużych, czyli 830 tysięcy złotych. Jednak zdobył on mniej głosów niż remonty ulic w Chodakowie, więc zgodnie z regulaminem SBO 2018 na jego realizację przypadła reszta środków, czyli 530 tysięcy złotych. Niewykluczone jednak, że wzorem lat poprzednich, ratusz dołoży pieniędzy, aby inwestycja mogła być kompleksowo zrealizowana. W opisie projektu pomysł zakłada budowę ścieżki pieszo-rowerowej stanowiącej bulwar nad Bzurą, wykonany z nawierzchni betonowej odpornej na okresowe zalewanie. Ciąg komunikacyjny ma łączyć ul. Podzamcze z terenem plaży miejskiej. Jego szerokość ma wynosić cztery metry. Wzdłuż bulwaru staną słupy oświetleniowe. Umożliwi to poruszanie się po zmroku, co dziś jest praktycznie niemożliwe. Zejście ulicą Moniuszki na teren plaży miejskiej jest strome i sprawia niektórym mieszkańcom problemy. Powstanie bulwaru rozwiąże tę sytuację i pozwoli bez przeszkód dotrzeć na teren plaży miejskiej osobom niepełnosprawnym, jeżdżącym na wózkach inwalidzkich, oraz rodzicom z małymi dziećmi.

Wiaty rekreacyjno-piknikowe na bulwarach nad Bzurą (100 000 zł)
Swoistym uzupełnieniem inwestycji budowy bulwarów nad Bzurą będzie powstanie wiat rekreacyjno-piknikowych w okolicach plaży miejskiej. Zwycięski projekt, którego pomysłodawczynią jest Selena Majcher, zakłada ustawienie pięciu wiat o wymiarach ok. 2,5 x 2,5 x 2,5 m i konstrukcji stalowej na fundamentach żelbetowych z drewnianą podłogą oraz zadaszeniem z tworzywa sztucznego, które będą demontowane w okresie zimowym. Rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze będą mogły schronić się przed słońcem w upalne dni. Dodatkowo wiaty będą mogły służyć do alternatywnych form wypoczynku i rekreacji połączonej z piknikiem lub grillowaniem.

Plac zabaw i siłownia na Osiedlu Polna (100 000 zł)
Małym projektem, który zdobył największe poparcie jest powstanie placu zabaw i siłowni zewnętrznej w Trojanowie. Nowy obiekt rekreacyjny stanie pomiędzy blokami na ulicy Targowej (nr 6A, 8A) oraz al. 600-lecia (bloki nr 70 i 72A). Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Marek Księżak.

Angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa (100 000 zł)
Realizacja projektu podwyższy poziom znajomości języka angielskiego wśród mieszkańców Sochaczewa. Pomysł zgłoszony przez Daniela Janiak zakłada wybranie odpowiedniej sali, w której będą się odbywały zajęcia grupowe, zatrudnienie lektorów i korepetytorów oraz zakup dla nich materiałów dydaktycznych. Zajęcia, w założeniu, będą realizowane na dwóch poziomach - podstawowym i zaawansowanym. Rekrutacja zainteresowanych osób powinna odbyć się w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Budowa progów zwalniających (20 000 zł)
Ostatnim ze zwycięskich małych projektów jest budowa progów zwalniających, zgłoszona przez Sylwestra Zdzieszyńskiego. Na realizację projektu przypadnie reszta dostępnej puli, czyli 20 tysięcy złotych (złożony wniosek zakładał 50 tysięcy). Tak zwani leżący policjanci mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla Karwowo i terenów za Bzurą. Tamtejsze drogi osiedlowe są wąskie, nie mają chodników, a każdego dnia pieszo poruszają się po nich mieszkańcy, w tym małe dzieci. 

Urząd Miasta/Red.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamaprosto i po polsku
Reklama
Reklama