Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:39
Reklama prosto i po polsku

Wciąż istnieje zagrożenie wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków

W ostatnich dniach Główny Lekarz Weterynarii przypomniał, że nadal istnieje zagrożenie wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Do osób mających kontakt z drobiem lub dzikim ptactwem zwrócił się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności, bo śmiertelność drobiu może sięgać stu procent, a to dla hodowców prawdziwa katastrofa.
Wciąż istnieje zagrożenie wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków

Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, na szczęście znacznie mniej groźna dla ludzi. Człowiek może jej uniknąć stosując podstawowe środki ostrożności. Wirus HPAI ginie dopiero w temperaturze 70°C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptactwo wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22°C i ponad 30 dni w 0°C. Choroba atakuje głównie drób oraz dzikie ptaki wodne - łabędzie, kaczki, gęsi.

Niestety Mazowsze nie jest wolne od ptasiej grupy. Przypadki jej występowania stwierdzono m.in. w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego i Żyrardowa, dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze nie wolno karmić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich i wykorzystywać do pojenia drobiu wody ze zbiorników, do których dostęp mogą mieć dzikie ptaki. Należy zabezpieczyć budynki, w których przetrzymywane są ptaki oraz pasza dla nich, przed dostępem dzikich zwierząt, w pomieszczeniach gdzie przebywa ptactwo trzeba stosować odzież ochronną a po każdym kontakcie z drobiem lub dzikim ptactwem umyć ręce mydłem. Drób powinien przebywać w przeznaczonych dla niego pomieszczeniach, a nie na zewnątrz. Zalecenia te dotyczą nie tylko właścicieli ferm, ale także osób posiadających jedynie kilka sztuk drobiu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii prosi, by niezwłocznie zgłaszać mu każdy przypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama