W związku z tym, iż padłego dzika znaleziono ok. 30 km od powiatu sochaczewskiego, a dokładnie od granicy z gminą Brochów, teren tej gminy został przez wojewodę zakwalifikowany jako teren skażony. Pamiętajmy, że jak dotąd w naszym powiecie nie zanotowano jednak przypadku wystąpienia choroby afrykańskiego pomoru świń i pozostaje mieć nadzieję, że tak będzie w dalszym ciągu. Mimo to, służby powiatowe podejmują działania, mające na celu pełną gotowość na wypadek przedostania się wirusa na teren powiatu sochaczewskiego.
Stąd w poniedziałek, 27 listopada br. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Sochaczewskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Głównym celem spotkania w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie było przygotowanie samorządów, służb, inspekcji, policji i straży do zapobiegania oraz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Wzięli w nich udział przedstawiciele wymienionych instytucji, na czele ze wicestarostą Tadeuszem Głuchowskim i Teresą Wojdą, powiatowym lekarzem weterynarii w Sochaczewie, która przedstawiła istotę problemu. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Koła Łowieckiego „Struga”.
Podczas posiedzenia zebrani zajęli się m.in. dokonaniem oceny zagrożenia oraz prawdopodobieństwa wystąpienia wirusa na terenie powiatu sochaczewskiego. Zapoznali się też z informacjami dotyczącymi zadań i kompetencji poszczególnych instytucji w przypadku wystąpienia ognisk choroby.
Afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym, a główną przyczyną rozprzestrzeniania wirusa są zarażone dziki.
Przypomnijmy, afrykański pomór świń stanowi zagrożenie zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi!
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
Napisz komentarz
Komentarze