Program szczegółowo analizuje zjawisko przemocy domowej głównie w oparciu o dane z procedury Niebieska Karta. To ogólnopolski projekt polegający na monitorowaniu rodzin dotkniętych tego rodzaju problemami. Karty zakłada policja, gdy np. w czasie interwencji stwierdzi stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej.
Jak wynika z opracowania, dominującą formą przemocy jest znęcanie się psychiczne i fizyczne, a ofiarami najczęściej padają kobiety – żony i konkubiny. To aż 84 proc. ofiar. 10 procent ofiar stanowią mężczyźni, a 6 proc. dzieci, przy czym przemoc wobec najmłodszych częściej stosują kobiety. Naganne zachowania wobec seniorów i niepełnosprawnych to zjawisko marginalne, zaledwie kilka przypadków rocznie.
Typowy sprawca to mężczyzna (90 proc.) w wieku produkcyjnym mający problem z nadużywaniem alkoholu. Osoby nadużywające mocnych trunków stanowią 57 proc. osób stosujących przemoc, 17 proc. to osoby z zaburzeniami psychicznymi, 12 proc. sięga po środki psychoaktywne, 12 proc. to osoby karane.
W latach 2013-2017 zostało wszczętych 447 procedur Niebieska Karta – najczęściej przez policję (321), pracowników pomocy społecznej (112), placówki oświaty (9) i służbę zdrowia (5). Pocieszające jest to, że programy wsparcia dla ofiar, walki z tym zjawiskiem prowadzone przez samorządy i ich instytucje, policję, prokuraturę, pomoc społeczną i organizacje pozarządowe – przynosi efekty. W 2013 roku w Sochaczewie wszczęto 146 procedur Niebieskiej Karty, podczas gdy w 2016 tylko 70.
Urząd Miasta
Napisz komentarz
Komentarze