W ramach plebiscytu „Lider Zmian, Samorząd 2017″, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podsumowała aktywność wszystkich miast i gmin w województwie. Jak mówił podczas zorganizowanej w Warszawie gali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, do ułożenia rankingów użyto danych finansowych od początku aktualnej perspektywy unijnej, czyli od 2014 roku, a za datę graniczną podsumowania uznano 15 listopada 2017r.
Nagradzano w dwóch kategoriach: najaktywniejszych (liczba złożonych wniosków) i najskuteczniejszych (środki pozyskane w przeliczeniu na liczbę mieszkańców). Samorządy rywalizowały w tzw. subregionach: ciechanowskim, ostrołęckim, płockim, radomskim, siedleckim, warszawskim wschodnim i warszawskim zachodnim. W każdym z nich wyłoniono po trzech zwycięzców. Nasze miasto, obok 28 innych gmin, znalazło się w subregionie warszawskim zachodnim. Tu tytuł „Lidera Zmian” otrzymał Mszczonów (12 złożonych wniosków), na drugiej pozycji uplasował się Grodzisk Mazowiecki (11 wniosków), a na trzeciej ex aequo gmina Brwinów i miasto Sochaczew (po 10 wniosków). W imieniu Piotra Osieckiego nagrodę dla miasta odebrał wiceburmistrz Marek Fergiński.
W drugim rankingu, czyli w kwocie unijnego dofinansowania przypadającej na mieszkańca, Sochaczew znalazł się w połowie stawki, a to dlatego, że pod uwagę wzięto umowy zawarte do 15 listopada, a np. umowa na budowę amfiteatru i widowni na podzamczu podpisana została 20 listopada. Trzeba też dodać, że w 2017 rok Sochaczew był bardzo skuteczny, jeśli chodzi o rządowe dofinansowania – przypomnijmy to m.in. niemal 11 mln na odwiert geotermalny, 2,9 mln na stadion i boisko przy SP 3, czy blisko siedem milionów na rewitalizację parków.
Przypomnijmy, że z obecnego RPO Sochaczew pozyskał dotacje na ogromne projekty infrastrukturalne, których budżet miasta sam by nie udźwignął. Jesienią ub. roku zapadły decyzje o przyznaniu nam aż 14 mln zł wsparcia.
- Zdecydowana większość naszych wniosków uzyskała dofinansowanie. Regionalny Program Operacyjny dofinansował m.in. termomodernizację budynków kultury w Chodakowie i Boryszewie oraz remont hali sportowej przy ul. Chopina. Z tego samego źródła zdobyliśmy pieniądze na budowę bulwarów nad Bzurą, kawiarni przy przystani kajakowej, budowę amfiteatru u podnóża zamku i widowni na niemal tysiąc osób. Ponadto za unijne pieniądze prowadzimy pięć projektów edukacyjnych w szkołach podstawowych nr 1, 2 ,4, 6 i 7 – wylicza wiceburmistrz Marek Fergiński, który w ratuszu odpowiada m.in. za pozyskiwanie środków zewnętrznych.
Kolejne wnioski są gotowe lub już złożone w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych i czekają tylko na ogłoszenie wyników konkursów.
- Na rozpatrzenie czeka m.in. wniosek o dofinansowanie projektu „Sochaczewski Eko-bus”. Jeśli trafi na listę rankingową, w dwa lata w komunikację miejską zainwestujemy około 10 mln zł, z ulic zniknął dymiące Jelcze, a ich miejsce zajmą ekologiczne autobusy spełniające najwyższe normy środowiskowe. Zabiegamy o 7,4 mln, które pokryje 80 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Poza tym jeszcze w styczniu złożymy wniosek o 733 tys. na realizację projektu edukacyjnego przez szóstą z naszych szkół podstawowych, czyli „trójkę” – dodaje Piotr Osiecki.
UM Sochaczew
Napisz komentarz
Komentarze