Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 20:34
Reklama prosto i po polsku

Uwaga rolnicy - wnioski o płatności obszarowe tylko przez internet!

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 muszą być złożone za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - to efekt przepisów wspólnotowych.
Uwaga rolnicy - wnioski o płatności obszarowe tylko przez internet!

 - W tym roku złożenie wniosku o przyznanie wszystkich płatności wraz  z wymaganymi załącznikami i materiałami graficznymi będzie łatwiejsze - pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  przygotowali nową aplikację eWniosekPlus. Jest ona przejrzystsza, prostsza i bardziej intuicyjna niż poprzednia. Przez cały proces wypełniania wniosku rolnik jest prowadzony przez tzw. kreatora. Prawidłowo wypełniony e-wniosek zaoszczędzi rolnikowi czasu na składanie dodatkowych wyjaśnień, dokonywanie korekt, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku oraz da szansę na wcześniejszą wypłatę płatności – mówi Beata Kalinowska Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Rolnicy, którzy posiadają już konto w aplikacji e-Wniosek, mogą zalogować się na istniejące konto. W przypadku, gdy rolnik nie ma konta w aplikacji e-Wniosek, powinien je utworzyć na stronie ARiMR w zakładce eWniosekPlus.

- Aby założyć konto należy podać: numer identyfikacyjny producenta – „numer gospodarstwa”, kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR- zrealizowanego w  2017 r., osiem ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - informuje Beata Kalinowska.

 Po zalogowaniu się do aplikacji można rozpocząć wypełnianie wniosku o przyznanie płatności na 2018 rok. Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych (ewidencyjnych). Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. Może dodać niezbędne załączniki, a pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację. Aplikacja porównuje dane deklarowane przez rolnika z danymi referencyjnymi m.in. w zakresie maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO), jak również przeprowadza kontrolę krzyżową między danymi deklarowanymi przez innych rolników oraz inne sprawdzenia w zakresie kompletności wniosków.

Aplikacja również na bieżąco wylicza powierzchnię gruntów ornych, procent uprawy głównej oraz dwóch upraw głównych. W zakresie sprawdzenia wymogów zazielenienia dostępny jest kompleksowy przegląd zawierający informacje na temat zwolnienia z wymogu dywersyfikacji upraw, zwolnienia z wymogu utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), spełnienia wymogu dywersyfikacji upraw, spełnienia wymogu utrzymania EFA, powierzchni, nazwy 
i procentu upraw głównych, danych dotyczących elementów EFA oraz trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym. Aplikacja automatycznie sprawdzi, czy wszystkie pola obowiązkowe we wniosku zostały wypełnione i czy poprawnie. Następnie należy wysłać wniosek i pobrać potwierdzenie.

Od 12 lutego 2018 r. na stronie internetowej ARiMR rolnicy będą mogli zapoznać się z wersją demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus – sprawdzić, jak ten program działa i jak z niego korzystać. Pełna wersja nowej aplikacji zostanie udostępniona na stronie internetowej Agencji 15 marca 2018 r., czyli w dniu rozpoczęcia tegorocznej kampanii przyjmowana wniosków o przyznanie płatności. Natomiast rolnicy, którzy nie mają dostępu do Internetu, by złożyć wniosek, będą mogli skorzystać ze stanowisk komputerowych w Biur Powiatowych Agencji.

ARiMR, tak jak do tej pory, będzie przesyłać rolnikom wstępnie wypełniony wniosek, tzw. wniosek spersonalizowany wraz z załącznikami wersji papierowej. Należy jednak traktować go tylko informacyjnie.

Złożenie wniosku w formie papierowej będzie możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej Biura Powiatowego ARiMR.

ARMiR


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama
Reklama