Sochaczew musi dostosować podział na okręgi wyborcze do znowelizowanej przez sejm ustawy o samorządzie gminnym. Będzie ich, jak przed 2014 rokiem, cztery, bowiem jak wówczas, będą one wielomandatowe. Zgodnie z nowymi przepisami podczas najbliższych, jesiennych wyborów, wybierzemy radnych i burmistrza na pięć, a nie cztery lata.
W styczniu sejm znowelizował ustawę o samorządzie gminnym. Nowe przepisy już obowiązują i znaczna ich część będzie miała zastosowanie w czasie jesiennych wyborów samorządowych. Kadencja radnych miasta i sejmiku oraz burmistrza wydłużona zostanie z czterech do pięciu lat, a w miastach takich jak Sochaczew wrócą wielomandatowe okręgi wyborcze.
27 marca radni dokonają podziału miasta na cztery okręgi wyborcze i będzie to pierwszy etap przygotowań do jesiennych wyborów, w których wybierzemy radnych sejmiku mazowieckiego, powiatu, burmistrza oraz 21 radnych miasta. Kolejne to m.in. wybór komisji nadzorujących głosowanie i wskazanie siedzib obwodowych komisji wyborczych.
Od chwili przywrócenia samorządu gminnego funkcjonującego w obecnym kształcie, tylko raz wybieraliśmy radnych w okręgach jednomandatowych. W 2014 roku miasto podzielone zostało na 21 okręgów i w każdym z nich mandat zdobywał jeden kandydat – ten z największą liczbą głosów. Przed 2014 rokiem radnych wybieraliśmy w czterech okręgach, a w każdym z nich do podziału było 5-6 mandatów. I tak będzie teraz, w czasie jesiennych wyborów. Sześciu radnych wybiorą mieszkańcy Boryszewa, po pięciu mieszkańcy Chodakowa, centrum oraz okręgu obejmującego fragment centrum i osiedla domów jednorodzinnych za Bzurą. Nowy podział na okręgi wielomandatowe w dużej części jest odzwierciedleniem starego podziału, sprzed 2014 roku, ale są w nim pewne zmiany. Przybyło kilka ulic, inne mają zmienione nazwy, dlatego już dziś warto się zapoznać granicami nowych okręgów.
Info źródło UM Sochaczew
Napisz komentarz
Komentarze