Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 18:48
Reklama prosto i po polsku

Dni Sochaczewa 2018 z nową nazwą i formułą: szczegóły

- Zmiana nazwy to tak naprawdę mała rzecz w porównaniu ze zmianą formuły – mówi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. – Najważniejsze jest, że zdecydowaliśmy się samodzielnie zorganizować to święto, nadać mu odrębny charakter...
Dni Sochaczewa 2018 z nową nazwą i formułą: szczegóły

Autor: Małgorzata Kazur

Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa – od tego roku pod taką nazwą odbywać się będzie czerwcowe święto miasta. Podczas ostatniej sesji rada miasta ustanowiła tę uroczystość, zmieniając nie tylko nazwę, ale przede wszystkim formułę Dni Sochaczewa. Teraz ma to być cykl koncertów, prezentacji i imprez podkreślających tożsamość kulturową miasta.

 

Festiwal teatrów ulicznych, prezentacje najlepszych orkiestr strażackich, nowe publikacje dotyczące Sochaczewa, występ 250-osobowego chóru złożonego z niemal wszystkich śpiewaków z miasta, imprezy sportowe i festyn na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chodakowie to tylko niektóre elementy trzydniowego święta, które od tego roku odbywać się będzie w nowej formule. O nowej nazwie zdecydowała Rada Miasta podczas ostatniej sesji. Zaproponowaną przez burmistrza nazwę „Święto Mieszkańców”, na wniosek Magdaleny Zborowskiej Rada zmieniła (niemal jednogłośnie) na „Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa”. Wnioskodawczyni argumentowała poprawkę przywiązaniem mieszkańców do dotychczasowej nazwy, mającej już dwudziestoletnią tradycję. Za utrzymaniem tego miana opowiadało się też wielu sochaczewian na forach internetowych i Facebooku.

- Zmiana nazwy to tak naprawdę mała rzecz w porównaniu ze zmianą formuły – mówi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. – Najważniejsze jest, że zdecydowaliśmy się samodzielnie zorganizować to święto, nadać mu odrębny charakter. Ustanowienie Święta Mieszkańców powinno eksponować ryt kulturowy, który nawiązywałby do historii tej społeczności, eksponowałoby wyjątkową aktywność mieszkańców w różnych dziedzinach – artystycznej, sportowej, edukacyjnej – podkreśla naczelnik. W związku z tym pojawią się elementy, które pozostaną po Święcie – książki i aplikacja mobilna oraz hejnał miasta. A jednocześnie nie zabraknie elementów festynowych, wspólnego spotkania na terenie MOSiR-u, koncertów gwiazd.

Tylko Urząd

Najważniejszą rzeczą będzie zebranie w jednym czasie i miejscu wszystkich, którzy prowadzą w mieście działalność kulturalną, rękodzielniczą, sportową, różne stowarzyszenia i grupy nieformalne. Wydarzenia sportowe będą koncentrować się w Chodakowie, wokół świeżo wyremontowanej hali sportowej. Na Boryszewie zagości sztuka, będzie specjalny koncert Cameraty. Żyć będzie plac Kościuszki i wzgórze zamkowe, a także Urząd. Docelowo miejscem centralnym obchodów ma być amfiteatr, jednak na razie, w związku z remontami parków i niemożliwością wykonania nowego obiektu w tym roku, głównym miejscem pozostanie teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W tym roku organizacją Dni Sochaczewa zajmuje się wyłącznie Urząd Miasta, zrezygnowano z przetargu dla zewnętrznych firm. – Firma zewnętrzna nie zna potrzeb mieszkańców konkretnej miejscowości, nie wie, czym mogą i chcą się pochwalić – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik. – Pełnią szczęścia byłoby, gdyby mieszkańcy Sochaczewa współtworzyli to święto, a my jako urzędnicy powinniśmy ich wspierać, pomagać i koordynować.

IG

 

Święto Mieszkańców - Dni Sochaczewa 2018 program (opr. Urząd Miasta)

PIĄTEK 8 czerwca 2018

Ten rok jest szczególny, gdyż w całym kraju, także w Sochaczewie, trwają obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mocnym niepodległościowym akcentem w czasie Dni Sochaczewa ma być uroczysta sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się 8 czerwca.

- Wspólnie z przewodniczącym Kaczmarkiem planujemy w trakcie sesji pierwsze wykonanie hejnału Sochaczewa. Spotkanie radnych uświetni także koncert polskich hymnów „Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”. Po raz pierwszy razem wystąpią wszystkie sochaczewskie chóry – Państwowej Szkoły Muzycznej, Vivace, Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Patria. To będzie wyjątkowe wydarzenie, bo na scenie stanie łącznie 250 śpiewających osób – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Wieczorem w SCK przy 15. Sierpnia odbędzie się koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia przeplatany recytacją wierszy napisanych przez sochaczewskich poetów.

- To nasz ukłon w kierunku literatów, bardzo zintegrowanego i rosnącego środowiska poetów, które chcemy pokazać szerszej publiczności. O przeczytanie kilku wierszy poprosiliśmy doskonale znanego aktora Tadeusza Chudeckiego – dodaje naczelnik.

Piątek zakończy się na placu Kościuszki widowiskiem, którego głównym bohaterem będzie ogień. W ten sposób o 22.00 rozpocznie się Festiwal Katarynek i Teatrów Ulicznych.

 

SOBOTA 9 czerwca 2018

Sobota rozpocznie się od uroczystości wojskowych. 37. Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej stacjonujący w Bielicach otrzyma sztandar ufundowany przez cztery samorządy: powiat sochaczewski, miasto Sochaczew, gminę Sochaczew i gminę Teresin. Chwilę później na placu rozpocznie się Festiwal Orkiestr Dętych OSP, organizowany w hołdzie dla strażaków, którzy w 1918 roku rozbrajali wroga i jako pierwsi w Sochaczewie wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę. Orkiestry przejdą w paradzie „Biało-Czerwonej” z placu Kościuszki na stadion MOSiR, a na jej czele zobaczymy zabytkowe wozy strażackie. Muzyków usłyszymy także na scenie głównej, gdzie po grających pop i folk Brathankach oraz koncercie legendy disco Boney M, odbędzie jeszcze potańcówka z DJ Piaskiem.

W sobotę i niedzielę od 12.00 na terenie MOSIR odbywać się będzie „Jarmark Sochaczewski”.

- To propozycja dla lokalnych twórców rękodzieła, czyli malarzy, rzeźbiarz, garncarzy oraz producentów zdrowej żywności np. serów, miodów, wędlin i soków. Mamy na terenie powiatu kilkadziesiąt rodzinnych gospodarstw specjalizujących się w regionalnych smakach, mamy także wielu twórców rękodzieła. Zapraszamy, by się pokazali, pochwalili swoimi produktami i swoją sztuką – zachęca Joanna Niewiadomska-Kocik.

Oprócz strefy sztuki na stadionie powstanie też strefa rodzinna, a tam gry i zabawy prowadzone przez animatorów oraz goście specjalni z Centrum Nauki Kopernik, którzy w sobotę i niedzielę przeprowadzą dwanaście pokazów. Pozwolą one dzieciom zrozumieć np. jak funkcjonuje ludzki mózg, skąd się bierze powietrze itp.

Przez dwa dni na terenie MOSiR gościć ma także Miasteczko Harcerskie sochaczewskiego hufca.

 

NIEDZIELA 10 czerwca 2018

W niedzielę odprawiona zostanie tradycyjna msza święta w intencji mieszkańców, a po niej na plac Kościuszki wróci Festiwal Katarynek i Teatrów Ulicznych. Już dziś zapraszamy na koncert kataryniarzy, spektakl „Motylescena” augustowskiego teatru Akt i plenerowy teatrzyk dla dzieci. Na finał festiwalu samorządowcy i goście z miast partnerskich Sochaczewa podzielą wśród mieszkańców „Mazurka Chopina”.

Nową propozycją w programie będzie Otwarty Ratusz. W jego ramach planowana jest m.in. prezentacja nowych wydawnictw poświęconych miastu. 10 czerwca w urzędzie odbędzie się spotkanie autorskie i prezentacja „Sochonostalgii” Barbary Sobkowicz, wieloletniej nauczycielki języka polskiego w LO Chopina. To rozszerzony zbiór wspomnień, publikowanych od kilku lat na łamach „Ziemi Sochaczewskiej”, który przeniesie czytelnika do powojennego Sochaczewa, na stare ulice, do popularnych restauracji, przypomni dawno zapomniane miejsca, mieszkańców i wydarzenia.

- Po premierze książki odbędzie się prezentacja specjalnej aplikacji na telefony i tablety poświęconej atrakcjom turystycznym miasta i najbliższych okolic – dodaje Joanna Niewiadomska-Kocik.

W niedzielę na scenie zaprezentują się m.in. tancerze, wokaliści i muzycy związani z Sochaczewskim Centrum Kultury, swoje największe przeboje zaśpiewa idol nastolatek Dawid Kwiatkowski, a wieczorny blok koncertów zamkną Wilki.

Artykuł pochodzi z tygodnika Echo Powiatu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama
Reklama