Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 18:44
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Urząd Skarbowy w Sochaczewie informuje: PIT-WZ i PIT-OP

Urząd Skarbowy w Sochaczewie informuje: PIT-WZ i PIT-OP

PIT- WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Urząd wypełni dla ciebie PIT-37, ty go zaakceptujesz lub odrzucisz. 

Za jego pomocą prześlesz do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy podasz dane wybranej organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% podatku.

Urząd skarbowy, na podstawie danych z twojego wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych, przygotuje PIT-37 i udostępni go na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

 

Ważne!
Wniosek PIT-WZ możesz złożyć do 16 kwietnia 2018 r.

Kto może złożyć wniosek PIT-WZ
Każdy, kto uzyskał w 2017 r. przychody – wykazane przez płatników lub organy rentowe w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A – które należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT-37.

Nie ma znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci – we wniosku wskażesz sposób rozliczenia.

Ważne!
Wniosek PIT-WZ może złożyć wyłącznie podatnik. Nie ma możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika.

Dlaczego warto złożyć wniosek PIT-WZ
Oszczędzasz czas i minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych.

W przypadku wniosku PIT-WZ to urząd skarbowy przygotuje dla ciebie zeznanie, a tobie rozliczenie dochodów za rok 2017 zajmie nie więcej niż kilka minut.

Ważne!
Złożenie wniosku PIT-WZ nie oznacza złożenia zeznania podatkowego za  2017 r. Dopiero na podstawie tego wniosku urząd skarbowy sporządza twoje zeznanie podatkowe PIT-37.

 

PIT-OP

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).

 

Możesz je złożyć, jeśli jesteś emerytem lub rencistą i zostałeś rozliczony przez organ rentowy na formularzu PIT-40A oraz nie uzyskałeś innych dochodów, które powinieneś rozliczyć w zeznaniu podatkowym.

Złożenie PIT-OP oznacza, że wyrażasz zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1% podatku należnego dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP
Oświadczenie PIT-OP możesz złożyć jeśli:

◦ jesteś emerytem lub rencistą,

◦ dostałeś od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2017 r.,

◦ nie uzyskałeś w 2017 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

Dlaczego warto złożyć oświadczenie PIT-OP
W poprzednich latach, jeśli chciałeś przekazać 1% podatku, musiałeś wypełnić całe zeznanie podatkowe. Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. Oszczędzasz więc czas i zmniejszasz ryzyko popełnienia błędów, które wynikają np. z przepisywania danych z informacji od organu rentowego (PIT-40A) czy błędów rachunkowych.

W oświadczeniu PIT-OP wskazujesz tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego  podatku.   

I tyle - resztę za ciebie zrobi urząd skarbowy.

Ważne!
Oświadczenie PIT-OP w formie elektronicznej może złożyć tylko podatnik. Nie może tego zrobić pełnomocnik.  
Oświadczenie w formie papierowej może być złożone zarówno przez podatnika, jak i ustanowionego pełnomocnika.

Oświadczenie PIT-OP możesz złożyć do 30 kwietnia 2018 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama
Reklama