Spotkanie władz miasta z mieszkańcami Sochaczewa świadczy dobitnie o dużym zainteresowaniu możliwością wymiany tzw. kopciuchów, czyli starych pieców i kotłów, z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej, o jakie będzie się starał ratusz. Wczoraj do kramnic miejskich na zaproszenie burmistrza przyszło wiele osób, chcących poznać szczegóły projektu.
We wczorajszym spotkaniu na temat możliwości wymiany starych pieców i kotłów w mieście Sochaczew wziął udział wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, przedstawiciele firmy Empirio, która przedstawiała szczegóły programu unijnego w tym zakresie, a przede wszystkim licznie zgromadzeni mieszkańcy.
- Bardzo merytoryczne spotkanie, myślę, że przekazaliśmy to, co merytoryczne mieszkańcom miasta – komentuje wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski. - Wysoka frekwencja świadczy o tym, że mieszkańcy są bardzo zainteresowani wymianą kotłów, termomodernizacją, generalnie, z czego się bardzo cieszę, czystszym powietrzem w Sochaczewie.
Zasadniczym celem projektu, wpisanym w program unijny, skąd pochodzić mają środki, na jego realizację, jest zmniejszenie niskiej emisji spalin, zwłaszcza czadu w Sochaczewie. Jeśli wniosek miasta Sochaczew o dofinansowanie zadania zostanie rozpatrzony pozytywnie, mieszkańcy mają szansę na odzyskanie nawet 80 % kosztów wymiany starych pieców.
- Więcej na ten temat będzie można powiedzieć po 23 kwietnia, kiedy mija termin składania ankiet i deklaracji przez mieszkańców. Wtedy będziemy dokładnie znali liczbę zainteresowanych wejściem w projekt osób. Będzie to pierwszy etap weryfikacji do końcowego wniosku.
Czas na realizację projektu jest bardzo napięty. Ratusz musi złożyć wniosek do 6 czerwca.
- Dlatego tak ważna jest teraz ścisła i energiczna współpraca z mieszkańcami, czyli końcowymi beneficjentami projektu – podkreśla wiceburmistrz Dobrowolski.
W ankietach, które mieszkańcy mogą pobrać w Urzędzie Miasta, należy określić, z jakimi typu inwestycjami mamy do czynienia na ich nieruchomościach, czy chodzi tylko o wymianę pieca czy kotła, czy o termomodernizację.
- Kolejnym etapem będzie przygotowanie audytów i świadectw energetycznych, które są niezbędnymi dokumentami do tego, aby mieszkańcy mogli uczestniczyć w tym wniosku. I to będzie ostatni krok przed złożeniem wniosku – wylicza wiceburmistrz.
Dodajmy, że ankiety mogą składać wszyscy mieszkańcy zainteresowani wymianą urządzeń grzewczych w swoich nieruchomościach, również wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.
Napisz komentarz
Komentarze