Na trzynaście samorządów, znaleźliśmy się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych z zakresu walki ze smogiem i promocji ekologicznego transportu. A to oznacza, że wniosek naszego ratusza „Sochaczewski Eko-bus”, o wartości 10 milionów złotych, zostanie dofinansowany i zrealizowany. Pierwsze zakupy mają być robione jeszcze w tym roku.
- Zasadniczym celem jest złożenie nowej, atrakcyjnej oferty mieszkańcom miasta w zakresie komunikacji. Takiej komunikacji, która z jednej strony przełoży się na czystsze powietrze w mieście, a z drugiej strony będzie na tyle atrakcyjna, że mieszkańcy będą chcieli z niej korzystać, najlepiej rezygnując z jazdy samochodem – mówi zastępca burmistrza Sochaczewa Dariusz Dobrowolski.
Za wspomniane 10 milionów ratusz w ciągu dwóch lat wymienić ma stare autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej na pięć nowych, w tym trzy elektryczne, a dwa spalinowe spełniające normy ekologiczne EURO 6, czyli najwyższe jeśli chodzi o ochronę środowiska.
Na pewno najbardziej spektakularną nowością w naszym mieście będą autobusy elektryczne. Jak informuje ratusz, na jednym ładowaniu będą one przejeżdżać około 150 – 200 kilometrów. Wszystkie nowe pojazdy muszą zabierać minimum 80 pasażerów, wszystkie mają być niskopodłogowe, klimatyzowane i wyposażone w specjalne platformy dla wózków inwalidzkich. Ładowanie ich akumulatorów odbywać się ma na terenie bazy ZKM.
- Wniosek obejmuje również postawienie nowych 26 wiat na przystankach autobusowych ze stojakami na rowery. Zakupimy też wielofunkcyjne biletomaty, w których będziemy mogli nie tylko kupić bilet, doładować miesięczny, płacąc gotówką bądź kartą płatniczą – mówi wiceburmistrz Dobrowolski.
Zgodnie z projektem w Sochaczewie pojawią się dwa takie biletomaty, jeden na placu Kościuszki, a drugi obok PKP.
Aktywne tablice informacyjne na głównych przystankach – to kolejna nowość, która się pojawi.
- Wyświetlać się na nich będzie informacja, jaka linia się za chwilę pojawi, za ile minut, dokąd jedzie. Tablice na pewno ułatwią podróżowanie po mieście. W ramach projektu planujemy też montaż dodatkowych stojaków rowerowych oraz połączenie istniejących ścieżek rowerowych – wyjaśnia wiceburmistrz Dobrowolski. Dodajmy, że nowy, stumetrowy odcinek ścieżki rowerowej przebiegać będzie przez plac Kościuszki, łącząc trasy rowerowe w ulicy Warszawskiej (zaczynającą się za mostem) i w ulicy Staszica.
Realizacja projektu ma się zakończyć do grudnia 2019, ale wiceburmistrz Dobrowolski przekonuje, że niektóre nowe elementy na pewno pojawią się jeszcze w tym roku. Najdłużej może potrwać zakup autobusów elektrycznych.
W tej chwili ratusz czeka na podpisanie umowy o dofinansowaniu projektu w wysokości 80 procent kosztów, po czym planuje jak najszybciej ogłosić przetargi.
Jak wspomnieliśmy, zasadniczym celem projektu jest walka ze smogiem, czyli sprawienie, by powietrze stało się u nas czystsze. O to stanie się wówczas, gdy wielu z nas porzuci auto na rzecz nowego autobusu bądź roweru, śmigającego sprawnie po nowych, połączonych ścieżkach. Kto ma taki plan? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie i komentowania.
Napisz komentarz
Komentarze