Bartosz Janiszewski „Grzesiuk. Król życia”
Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce "Boso, ale w ostrogach" ocalił od zapomnienia świat przedwojennej Warszawy i jej charakternych dzieci. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem. Biografia napisana przez Bartosza Janiszewskiego jest wnikliwa, dokładna, obfituje w anegdoty, z których można wysnuć wniosek, że nawet prozaiczne czynności wykonywane przez Stanisława Grzesiuka mogły przekształcić się w niewiarygodną przygodę. Z biografii tej wyłania się obraz człowieka inteligentnego, posiadającego kręgosłup moralny i ogromne poczucie humoru, ale często mającego też zbyt „gorącą głowę” i ciężki charakter.
Agnieszka Płoszaj „Czarodziejka”
Julia Bronicka nie jest grzeczną dwudziestolatką. Gdy jej przyjaciółka i wspólniczka wpada w kłopoty, Julia rusza na ratunek. Klientka powierza Mani tajemniczy pakunek, wkrótce potem zostaje zamordowana, a Mania znajduje się w centrum śledztwa prowadzonego przez komisarza Karskiego i podkomisarza Mielczarka. Julia nie wierzy im za grosz, ale musi z nimi współpracować dla dobra przyjaciółki. Czy cała trójka zdoła się porozumieć, zanim będzie za późno? Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, a przeszłość ofiary kryje w sobie wiele tajemnic.
Magdalena Knedler "Dziewczyna z daleka"
W pewien styczniowy poranek w domu prawie stuletniej Nataszy Silsterwitz zjawia się młody Anglik, Artur Adams. Przywozi ze sobą kopertę wypełnioną starymi fotografiami i srebrną piersiówkę, na której widok Nataszę ogarnia panika. Kobieta ma pewność, że ten mężczyzna przynajmniej w części zna jej dramatyczną przeszłość. Przeszłość, o której nie powiedziała nikomu – nawet najbliższej rodzinie.
Adams z determinacją dąży do rozmowy z nestorką, a ona wie, że nie będzie w stanie przed nim uciec. I oto – u schyłku życia – przyjdzie jej wyjawić prawdę o sobie. Przed Arturem, ale i przed własną wnuczką, gdyż to właśnie ich Natasza zabiera w pełną napięcia podróż do przeszłości - na przedwojenną Wileńszczyznę i skutą lodem Syberię.
Veronica Roth „Naznaczeni śmiercią”
Nowa powieść autorki kultowej serii „Niezgodna”.
Na jednej z planet w odległej galaktyce żyją dwa nienawidzące się wzajemnie i walczące o władzę ludy. Losy Cyry i Akosa splatają się brutalnie. Początkowa wrogość przeradza się we wzajemne ukojenie. Kiełkujące uczucie wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, obsesjom, wyobrażeniom. Naznaczeni śmiercią, naznaczeni stratą. Wyzwoleni przez miłość.
Thomas Pavitte "Kwerkle. Arcydzieła"
Jakiś czas temu przestawiałam Wam poprzednią pozycję z tej serii, czyli zwierzęta. Teraz nowozelandzki grafik wziął na tapetę najbardziej znane obrazy i dzieła sztuki, jak "Mona Lisa", "Pocałunek" Gustava Klimta, maska Tutenchamona, czy "Dziewczyna z perłą" Vermeera. Każdy obraz złożony jest z setek nachodzących na siebie mniejszych bądź większych kółeczek, których pola zostały ponumerowane od 1 do 5. Każda z tych liczb oznacza inny odcień – od najciemniejszego do najjaśniejszego. Przy czym to od nas samych zależy, jakich barw będziemy używać. Dzięki temu możemy być pewni, że efekt będzie wyjątkowy i niepowtarzalny.
Joe Sugg „Username: Evie”
Joe Sugg, znany brytyjski youtuber o pseudonimie ThatcherJoe, podbił serca brytyjskich fanów tym komiksem. Fabuła skupia się na nastoletniej Evie – dziewczynie nieakceptowanej przez rówieśników. Evie jest bardzo samotna, a jedyną osobą, która jest przy niej, jest jej schorowany ojciec. Gdy ten umiera, świat Evie się zawala. Odkrywa ostatni prezent od ojca – dziwną aplikację, która przeniesie ją do wirtualnej krainy, stworzonej specjalnie dla niej. Ale nie tylko Evie się tam przenosi…
Do wygrania będą: "Czarodziejka", "Naznaczeni śmiercią" i "Username" Evie".
Napisz komentarz
Komentarze