Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 16:49
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Świat książkowego mola 08.04.2017

W sobotnim programie pięć - jak zawsze interesujących - propozycji, w tym kontynuacja bestsellerowej powieści "Miłość w czasach zagłady". Zapraszam jak zawsze po 16.00.
Świat książkowego mola 08.04.2017

Rose Tremain „Sonata Gustawa”

Jaka jest różnica między przyjaźnią a miłością? Lub między neutralnością i zaangażowaniem? Gustav Perle dorasta w małym miasteczku w „neutralnej” Szwajcarii, gdzie horror II wojny światowej wydaje się jedynie odległym echem. A jednak ojciec Gustava zginął w dość tajemniczych okolicznościach, a uwielbiana przez chłopca matka stała się dziwnie obojętna, a nawet zgorzkniała. Jedynym jasnym punktem w życiu Gustava jest przyjaźń z jego rówieśnikiem, Antonem Zwiebelem, który szybko staje się dla chłopca całym światem…

Krzysztof Mroziewicz „Indie. Sztuka władzy”

Ministrem i doradcą założyciela słynnej dynastii Maurjów był mędrzec Kautilja. Napisany przez niego traktat zawiera wskazówki wprowadzające w sztukę rządzenia krajem i ludźmi tak, by żyli oni w dobrobycie. Dzieło to, poświęcone zagadnieniom dyplomacji, prawa, ekonomii, polityki oraz wojny, wyprzedza o niemal dwa tysiące lat Księcia Niccolo Machiavellego. Mroziewicz przybliża polskim czytelnikom to dzieło, które prezentuje państwo i władzę, które można określić jako totalitaryzm z ludzka twarzą.  Książka ta pozwala zaznajomić się z początkami indyjskiej państwowości oraz historii tego subkontynentu.

Hanni Munzer "Marlene"

Kontynuacja powieści "Miłość w czasach zagłady". Monachium, lipiec 1944 roku. Marlene Kalten, przyjaciółka Debory Berchinger, stoi w milczeniu przed zbombardowaną kamienicą przy Prinzregentenplatz. Sądzi, że Deborah i jej mały braciszek Wolfgang nie żyją.
Nic nie jest jednak w stanie złamać żelaznej woli Marlene, która odważnie rzuca się w wir walki i wkrótce staje się najbardziej poszukiwaną kobietą w Rzeszy. Poznaje niezwykłe osoby i nawiązuje wyjątkowe przyjaźnie, w końcu spotyka miłość swojego życia – mężczyznę, który gotów jest zrobić wszystko, by uratować niewinne dzieci. Wkrótce Marlene staje wobec tragicznego wyboru: może zmienić losy wojny i ocalić miliony ludzi, lecz ceną za to będzie śmierć mężczyzny, którego kocha.

Ross King „Leonardo i Ostatnia Wieczerza”

W 1495 roku Leonardo da Vinci zaczął jedno z najbardziej wpływowych dzieł sztuki w dziejach – „Ostatnią Wieczerzę”. Po dekadzie spędzonej na dworze Lodovico Sforzy, hrabiego Mediolanu, Leonardo był w punkcie zero: w wieku 43 lat nie dokonał, pomimo stworzenia wielu prestiżowych dzieł, niczego, co naprawdę byłoby warte jego nadzwyczajnych umiejętności. Jego ostatnią klęską był gigantyczny koń z brązu odlany na cześć ojca Lodovica, zrobiony z materiału skonfiskowanego przez wojsko.
Zlecenie namalowania Ostatniej Wieczerzy miało być kompensatą tej porażki, choć szanse na jej ukończenie nie były wielkie: Leonardo nigdy nie pracował nad tak dużym obrazem i nie miał doświadczenia z techniką malowania ściennego – freskiem.
Pośród wojny oraz politycznego i religijnego chaosu wokół niego, nękany przez swoje własne niepewności i frustracje, Leonardo tworzy arcydzieło, które na zawsze go określi.  

Marta Milewska „Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma”

Dla fanów piłki nożnej książka o tym jak założyć drużynę. Pokonać dumę i strach przed nieznanym. Dogadać się z kolegami. Jest także ciekawa piwnica, która nią nie jest do końca. A także głucha Amelka, która gra świetnie w piłkę. Marta Milewska nie tylko napisała tekst, ale także stworzyła ilustracje.

Do wygrania będą tym razem: Marlene, Indie i Mietek.

Uwaga - Kolejna audycja za dwa tygodnie!

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamaprosto i po polsku
Reklama
Reklama