Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:53
Reklama prosto i po polsku

Świat książkowego mola 29.04.2017

Trzy powieści, trzy propozycje dla dzieci i wyprawa w świat policji - to moje propozycje na czytelniczą sobotę. Zapraszam jak zawsze do słuchania programu.
Świat książkowego mola 29.04.2017

Leif GW Persson „Bomber i jego kobieta”

Jest poniedziałek, 11 maja. Lisa Mattei, szefowa pionu operacyjnego szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo odbiera telefon od przełożonego. Ta rozmowa zmienia wszystko. Brytyjczycy przekazują Säpo informację o planowanym zamachu terrorystycznym. Zamachowiec-samobójca ma zdetonować bombę w sztokholmskim skansenie 6 czerwca –  w Święto Narodowe Szwecji. Może zginąć wiele osób, w tym ministrowie rządu i para królewska. Lisa Mattei musi udaremnić planowany zamach. Rozpoczyna się wyścig z czasem...

Jeff Zentner „Król węży”

Wyobraź sobie, że masz rzesze fanów na swoim blogu, a nienawidzą cię koledzy z twojej własnej szkoły... Albo że tworzysz piękne piosenki i chowasz je do szuflady, bo jesteś pośmiewiskiem w małym miasteczku... Albo może pełen kompleksów z powodu swojego wyglądu jesteś jedynym w okolicy fanem znanej serii fantasy i możesz o tym rozmawiać wyłącznie w necie?  Ponure, zaściankowe miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych. Młodzieńcze życie Dilla nie jest łatwe. Nie dość, że czuje się napiętnowany przez trudną rodzinną sytuację, to dodatkowo w szkole traktowany jest jak odmieniec. Jedynym antidotum na cały ten wszechogarniający jad, jest jego przyjaźń z innymi wyrzutkami Travisem i Lydią.

Gunter Krieger „Świadek”

Stefaton, młody Grek, członek grupy aktorskiej, mieszka w Tyberiadzie nad Morzem Galilejskim. Jego ukochana jest Żydówką. To od niej Stefaton po raz pierwszy słyszy o galilejskim rabbim, Jezusie. Za jej namową idzie posłuchać nauk owego nauczyciela. Przyznaje, że słowa Galilejczyka zrobiły na nim wrażenie.
Życie Stefatona zmienia się, kiedy grupa aktorska, do której należy, wystawia nową farsę, a on sam gra w niej rolę rzymskiego namiestnika. Stefaton zostaje oskarżony i osądzony – musi odsłużyć dwa lata w jednym z rzymskich garnizonów w Jerozolimie. Trafia do oddziału zajmującego się wykonywaniem wyroków – krzyżowaniem skazanych. Któregoś dnia, na krótko przed żydowskim świętem, w pałacu namiestnika odbywa się proces rabbiego, którego nauk Stefaton niegdyś słuchał...

„Jerzy Dziewulski o polskiej policji”

Jak naprawdę wygląda praca w polskiej policji?
Spektakularne porwanie samolotu na Tempelhoff. Walka z brutalnymi porywaczami. Pertraktacje z terrorystami. Prostytutki współpracujące z mundurowymi. Ale i rzeczywistość, gdzie absurd goni absurd. A papierkowa robota zdaje się nie mieć końca.
W tej pracy liczy się tylko jedno – sukces, czyli znalezienie sprawcy. Ale jak przekonuje Jerzy Dziewulski – czasami trzeba poruszać się na krawędzi prawa i mieć świadomość, że praca w policji to droga donikąd.

Astrid Lindgren i Ilon Wikland „Peter i Lena. Dwa opowiadania”

Peter bardzo się cieszy, że będzie miał rodzeństwo, jednak gdy w domu pojawia się mała Lena, Peter obawia się, że rodzice bardziej od niego kochają jego siostrę. Na szczęście mama szybko wyprowadza go z błędu i już niebawem Lena staje się jego ulubioną towarzyszką zabaw. Pewnego dnia Peter zabiera młodszą siostrę ze sobą do szkoły, żeby zobaczyła, jak tam jest. W tej przepięknie i bogato zilustrowanej książce znajdziecie dwa opowiadania:

Ja też chcę mieć rodzeństwo”

Ja też chcę chodzić do szkoły”

Pierwsza encyklopedia - „Samoloty”

To propozycja dla przedszkolaków. Sprawdza się jako książka tematyczna do pokazywania, czytania i opowiadania. Jest doskonałym wsparciem dla rodziców zasypywanych codziennie milionem pytań o otaczający świat.

Każda strona prowokuje do zadawania pytań i pomaga zrozumieć zagadnienia związane z lotnictwem – w tym przypadku, a ponieważ w serii ukazało się już kilka książek, warto sięgnąć i po wcześniejsze – związane z gospodarstwem wiejskim, ciałem człowieka, wybranym gatunkiem zwierząt czy ze służbami ratunkowymi.

Gra planszowa Fliper

W estetycznym metalowym pudełku znajdują się trójkątne karty oraz grube żetony. Na kartach z jednej strony są rysunki owoców (5 rodzajów), z drugiej zaś cyfra lub owoc. Gracze odkrywają jednocześnie kartę z owocami oraz drugą z owocem lub cyfrą. Kto pierwszy zgadnie, który owoc odpowiada danej cyfrze lub ile jest sztuk danego owocu - zabiera kartę. Pozornie banalne, ale biada zamyślonym ciamajdom. W tej grze liczyć się będzie refleks i spostrzegawczość. Nie lekceważcie jednak szlachetnej sztuki rachowania do 10.

Tym razem do wygrania będą: Król węży, Świadek i Fliper

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama
Reklama