Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:26
Reklama dogadać się w małżeństwie

Świat książkowego mola 13.05.2017

Kryminał, powieść obyczajowa z Japonii, coś dla miłośników piłkarskich herosów, wyprawa w literacki świat międzywojennej Warszawy i najnowsze przygody najsłynniejszego misia na świecie - o tym wszystkim posłuchacie w sobotnim programie. Zapraszam!
Świat książkowego mola 13.05.2017

Piotr Łopuszański „Warszawa literacka w okresie międzywojennym”

Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, barwnych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi pisarze. To tutaj toczyło się różnobarwne życie artystyczne. Do dzisiaj krążą powstałe wówczas anegdoty. Autor stara się pokazać pisarzy od strony nie tylko zawodowej, ale i prywatnie, niejako w szlafroku. 
Warszawscy literaci okresu międzywojennego byli ludźmi o bogatych osobowościach. Każdy z nich miał jakieś dziwactwo, coś go wyróżniało. Irzykowski nie umiał zawiązać krawata. Nosił więc tzw. krawatki, czyli niedbale zasupłane wstążki. Gałczyński i Nałkowska pisali zielonym atramentem, który dawał im natchnienie. Strug pisał na kolorowych kartkach. Boy używał maszyny do pisania i tylko poprawki dodawał ręcznie. Lubił zmieniać swoje teksty także w korektach. 

Patrick Barclay „Mourinho. Pogłębiona anatomia zwycięzcy”
José Mourinho to człowiek o wielu obliczach i nie chodzi tu tylko o to, że w każdym klubie, który prowadzi, pełni równocześnie przynajmniej trzy funkcje. Ten trener, selekcjoner i menedżer w jednym budzi też skrajne emocje. Niecierpiany przez sędziów, kochany przez swoich piłkarzy, nienawidzony przez jednych kibiców, a uwielbiany przez innych, niechętnie podziwiany przez trenerów jest ewenementem we współczesnej piłce nożnej. Jest doprawdy wyjątkowy.
Podobnie jak jego kariera, którą rozpoczynał w podrzędnych portugalskich klubach, by dzięki pasji, uporowi, ogromnej pracowitości i odrobinie szczęścia rozpocząć tryumfalny marsz przez Europę. Z FC Porto, Chelsea, Interem Mediolan, Realem Madryt i znowu Chelsea. 

Marcin Wroński „Czas Herkulesów”

To ostatnia powieść z cyklu z komisarzem Maciejewskim. Marcin Wroński, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru, tworzy wspaniały i porywający obraz wielokulturowego Chełma u progu rozwoju. Miłośnicy II Rzeczpospolitej i kryminałów retro będą zapewne wniebowzięci.
Nie każdy awans cieszy. Jako oficer inspekcyjny komisarz Maciejewski czuje się niczym carski rewizor i grzęźnie w papierkowej robocie. Gdy w czasie jego kontroli w Chełmie dochodzi do zabójstwa młodego zapaśnika, komisarz angażuje się w sprawę. Okazuje się bowiem, że w wielokulturowym, gwałtownie rozwijającym się mieście osiadło kilku dawnych zawodników, którzy kiedyś w oczach małego Zygi równi byli Herkulesowi. Maciejewski musi oddzielić dawne sympatie od faktów.

Kazuki Sakuraba „Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów”

Trzy kobiety, trzy historie, trzy epoki. Epicka, wielowątkowa opowieść o trzech pokoleniach rodziny, barwny portret Japonii od 1945 roku po czasy współczesne i mroczna zagadka pewnego morderstwa.
Manyo. Babka. Jasnowidzka, pochodzi z tajemniczego ludu zamieszkującego góry. Porzucona jako małe dziecko przez rodziców i przygarnięta przez obcą rodzinę, przez całe życie będzie inna, odmienna. Zachowa jednak wrodzoną pogodę ducha i życzliwość. Wyjdzie za mąż za syna miejscowych bogaczy, właścicieli ogromnej huty.
Kemaris. Jej córka. Nieprzewidywalna, wiecznie zbuntowana, żywiołowa. Będąc nastolatką została szefem gangu motocyklowego, potem zainteresowała się mangą (komiks japoński) i jako ich autorka odniosła w Japonii sukces. Artystka, która nie umie dać miłości swemu dziecku, a mężczyzn wybiera wyłącznie szpetnych.
Toko, najmłodsza bohaterka tej sagi. Córka i wnuczka tak nieprzeciętnych kobiet jak Kemaris i Manyo jest zupełnie zwyczajna. To jej historia. A także historia śledztwa, które poprowadzi, gdy babka na łożu śmierci wyzna jej, że jest morderczynią. Kogo zabiła, dlaczego i w jakich okolicznościach – tego Toko będzie chciała się dowiedzieć.

„Nowe przygody Kubusia Puchatka”

Kubuś Puchatek Urodziny obchodził 18 stycznia, podobnie jak Alan Alexander  Milne, autor książek o jego przygodach, których na całym świecie sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy. Ukochany przez młodsze i starsze dzieci, zwany Misiem o Bardzo Małym Rozumku, najsłynniejszy mieszkaniec Stumilowego Lasu jest jedną z najlepiej zarabiających fikcyjnych postaci w historii (kwotą większą niż 6 miliardów dolarów może pochwalić się tylko Myszka Miki). Kubuś Puchatek ma nawet swoją gwiazdę w Hollywood Hall of Fame. Autorami nowych przygód Kubusia są Paul Bright, Jeanne Willis i kate Saunders, a ilustracje wykonał Mark Burges. Książkę przetłumaczył Michał Rusinek.

Uwaga!

Ze względów organizacyjnych od teraz nie będą się odbywały konkursy dla uważnych słuchaczy bezpośrednio po programie. Zapraszam Was za to do słuchania porannego programu Radia Sochaczew – od poniedziałku do środy będzie w nim można wygrać omawiane pozycje. Po 11 Michał Radkowski zada Wam pytania, do których podpowiedzi znajdą się także – oczywiście – na stronie radia, w zakładce Świat książkowego mola. Czasem będą też konkursy w internecie, dlatego zachęcam do polubienia strony programu na Facebooku.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama