Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 18:45
Reklama dogadać się w małżeństwie

Świat książkowego mola 27.05.2017

Biografia malarki, książki dla dzieci - także tych naprawdę małych, interesująca polska powieść, thriller psychologiczny i ksiązka kucharska - taki zestaw przygotowałam dla Was na kolejny program. Zapraszam jak zawsze w sobotę po 16.00.
Świat książkowego mola 27.05.2017

Dominique Bona „Berthe Morisot. Tajemnica kobiety w czerni”

Młoda kobieta w czerni, z bukietem fiołków, o głębokim spojrzeniu, którą Manet namalował w 1870, to Berthe Morisot. Jej twarz o dumnych rysach skrywa jakąś tajemnicę. Jedna z modelek? Nie: to jedyna kobieta w grupie impresjonistów. Berthe Morisot urodzona na francuskiej prowincji w 1841 r., córka prefekta, malowała i wystawiała wraz z tą grupą mężczyzn sprzeciwiających się sztuce oficjalnej, na razie głównie krytykowanych, bez publiczności. Byli wśród nich: Manet, Degas, Monet, Renoir.
Żarliwa, ale tajemnicza, delikatna, ale namiętna, kochająca życie rodzinne, a jednocześnie modelka i przyjaciółka – a może, kto wie? ktoś więcej – Edourada Maneta, którego brata poślubiła: w milczeniu i cieniach Berthe Morisot kryje się zagadka.

Iwona Żytkowiak „Matka swojej córki”

Portret matki widzianej oczami córki, która też jest matką…
Nina po śmierci męża zostaje sama. Dzieci usamodzielniły się, a świat zdaje się o niej zapomniał. W obronie przed samotnością wychodzi ponownie za mąż za Lucjana, mężczyznę z bagażem doświadczeń i przyzwyczajeń. Chce być tak kochana jak bohaterki filmów, nie odmawia sobie prawa do bycia kobietą. Maluje na czerwono usta, jest świadoma swego ciała, ma tęsknoty, z których nie umie, a może nie chce się wyzwolić. Czy małżeństwo jest w stanie uszczęśliwić Ninę, która marzy o wielkiej miłości? 
To również opowieść o Joannie – córce, która z niechęcią patrzy na poczynania matki. Nie widzi, że bagaż życia i doświadczeń Niny jest przepełniony. Nic więc dziwnego, że stało się to, co się stało…

Beata Śniechowska „Pyszne poranki. 101 przepisów na smaczne i zdrowe śniadania”

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Niestety, przygotowując je, często popadamy w rutynę, nie mając pomysłu na urozmaicenie. Czasami wystarczy ciekawa inspiracja, by banalną kanapkę z serem i szynką przeobrazić w równie proste, ale przede wszystkim pełnowartościowe i smaczne danie. I z takich inspiracji składa się ta książka.
Autorka podpowiada, w jaki sposób zestawić powszechnie znane produkty, żeby razem stworzyły oryginalne połączenia smakowe, jak na przykład: kanapka z limonkowym masłem z awokado, wędzonym łososiem i burakiem, farfalle z bryndzą, orzechami i jabłkiem czy pudding chia z jogurtem kokosowym, musem mango i malinami.

Wendy Walker „Nie wszystko zostało zapomniane”

W miasteczku Fairview w stanie Connecticut wszystko wydaje się na pozór idealne. Pewnej nocy nastoletnia Jenny Kramer zostaje brutalnie zgwałcona i pobita na lokalnej imprezie. Kilka godzin później dostaje lek, który ma wymazać z pamięci wspomnienie tej koszmarnej nocy. Jednak w ciągu kolejnych miesięcy, w miarę jak goją się jej rany, pozbawiona pamięci o faktach dotyczących napaści Jenny, nie daje sobie rady z nagromadzeniem negatywnych emocji. Jej ojciec obsesyjnie chce znaleźć prześladowcę i pragnie sprawiedliwości. Natomiast matka udaje, że ten przerażający incydent nie naruszył jej misternie zbudowanego świata. Podczas gdy rodzice szukają pomocy dla córki, wychodzą na jaw ich skrywane od lat tajemnice.

"Co wokoło" - seria dla najmłodszych

Lotta Olsson, autorka m.in. opowieści o mrówkojadzie i orzesznicy, oraz ilustratorka Charlotte Ramel, znana z ilustracji do Cynamona i Trusi, w humorystyczny i niebanalny sposób pokazują otoczenie kilkunastomiesięcznego dziecka, najbliższy mu świat pełen niespodzianek, zadziwień i odkryć.

Tom "Auto robi brum" skupia się na dźwiękach i odgłosach.

Tom "Sweter włóż i już" oswaja trudną sztukę ubierania się.

W tomie "Mały, mały smyk" towarzyszymy maluchowi w jego codziennych zabawach i zajęciach.

Tom "Bardzo wielki nos" nazywa części ciała i pokazuje kontrast między dużym i małym.

To niewielkiego formatu, kartonowe cuda, idealnie odpowiadające na potrzeby kilkunastomiesięcznego dziecka, które poznaje otaczający je świat.4 śliczne książki, które zawierają „rymy, rytmy, dźwięki i obrazy dla najnajów”. Dzięki zaokrąglonym rogom, sztywnym stronom i niewielkiej wadze są dobrze dopasowane dla maluchów i mogą być oglądane samodzielnie.

Michael Roher „Wędrowne ptaki”

„Wędrowne ptaki” to książka z najwyższej półki – znakomicie ilustrowana opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych. O szukaniu porozumienia i wzajemnym poznawaniu się, o szacunku wobec odmienności i fascynacji nią. O potrzebie niesienia pomocy „wędrownym ptakom”. Ale i o tym, co nam dają.
To w końcu wzruszająca historia o przyjaźni Łukasza z Paulinką, która jeszcze niedawno była… obca. Przyjaźni, która zobowiązuje.
Trudno piękniej opowiedzieć dziecku o tym, że czasem spotykamy na swej drodze „wędrowne ptaki”, a czasem… sami bywamy przybyszami.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama