Kristopher Jansma „Odyseja nowojorska”
Irene Richmond, artystka, asystentka w eleganckiej galerii sztuki na Manhattanie; George Murphy, naukowiec-astronom, który po latach badań osiągnął zasłużoną pozycję zawodową; Sara Sherman, narzeczona George’a, redaktorka w dużym magazynie; Jacob Blaumann, poeta, którego po wydaniu jednego, dobrze przyjętego tomiku wierszy, dotknęła niemoc twórcza; William Cho, z rodziny koreańskich imigrantów, absolwent uniwersytetu Yale, na którym studiował biznes i zgłębiał greckich klasyków; obecnie pracownik firmy inwestycyjnej.
Próbują odnaleźć drogę pośród zmiennych relacji z wielkim miastem i z sobą nawzajem i nie przestają podążać za marzeniami. Dopiero druzgocący cios każe im się zatrzymać, zweryfikować plany na przyszłość i wyznaczyć nowe szlaki na drodze do pogodzenia się z nieoczekiwaną stratą.
Emma Chastain "Dziennik Chloe Snow"
- Nazywam się Chloe Snow i moje życie to porażka – pisze bohaterka. Mama twierdzi, że od pamiętania smutniejsze jest tylko zapominanie, więc będę zapisywać w tym dzienniku wszystko, co mnie spotka. Dzięki temu w wieku dziewięćdziesięciu lat przypomnę sobie tę dziwaczną, okropną i ekscytującą jazdę przez liceum.
Sympatyczna licealistka prowadzi więc kronikę swoich przeżyć podczas przeprawy pełnej wzlotów i upadków przez życie rodzinne, przyjaźń, szkołę i miłosne perypetie, a z każdej strony jej dziennika bije ciepło i humor. Bohaterka ma 13-14 lat, to wiek, w którym dzieje się wiele w życiu dojrzewających dziewcząt, a jednym z głównych tematów rozmów i rozmyślań jest seks.
Ewa Stachniak „Bogini tańca”
Bronisława Niżyńska dorastała w cieniu brata. Choć oboje byli cudownymi dziećmi baletu, to jego okrzyknięto legendą. To jego nazywano „Bogiem tańca”.
Bronia godziła się na bycie „tą drugą”. Jednak do czasu…
Bogini tańca to wyjątkowa opowieść o kobiecie, która dotarła na szczyt wbrew wszystkiemu i wszystkim. Na zdominowanej przez mężczyzn scenie osiągnęła pozycję, o jakiej inni mogli tylko marzyć. Jednak najtrudniejsze role odgrywa się czasem nie na scenie, a w życiu…
Jose de Carvalho „Fatima 1917-2017. 100 lat historii objawień”
Historia Fatimy rozpoczęła się 13 maja 1917 roku. Od tego momentu –przesłanie Maryi, przekazane za pośrednictwem Hiacynty, Franciszka i Łucji, rozbrzmiewa we wszystkich zakątkach świata. Album ten, przywołując epizody wybrane ze stu lat, które upłynęły od objawień, pokazuje oddziaływanie orędzia fatimskiego na ludzi całej ziemi. Tekst i dawne zdjęcia we wzruszający sposób przybliżają niezwykłe wydarzenia, które stały się udziałem trojga pastuszków z Fatimy. Przypominają wszystko, co złożyło się na historię objawień i co wciąż ją tworzy. Historię, która zmieniła losy całego świata.
Moni Nilsson „Tsatsiki i Per”
Tsatsiki chodzi do piątej klasy. Nic nie jest już takie jak dawniej, kiedy był mały. Mamuśka i Jens ciągle się kłócą, nowi sąsiedzi zawsze mają o coś pretensje, a dziewczyny z klasy uważają, że Tsatsiki i Per Hammar są dziecinni. W dodatku hotel Taty Poławiacza Ośmiornic zagrożony jest bankructwem i nie wiadomo, czy Tsatsikiemu i Perowi uda się tego lata pojechać do Grecji. Postanawiają sami zarobić na bilety. To jednak okazuje się równie trudne, co dogadanie się z dziewczynami…
Szósta książka o Tsatsikim, ale można ją czytać, nie znając poprzednich. Jeśli jednak interesują was wcześniejsze przygody Tsatsikiego i sięgniecie po pięć pierwszych tomów, przeczytacie w nich o tym, co się działo w pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej klasie, a także o niezwykłych wakacjach Tsatsikiego w Grecji.
Seria książek o Tsatsikim została przetłumaczona na kilkanaście języków i była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce oraz polski Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Przygody Tsatsikiego stały się też kanwą trzech filmów.
Moje domowe laboratorium
Dziecięca ciekawość świata jest bardzo cenna. Dzieci z zapałem i niegasnącym zainteresowaniem szukają odpowiedzi na dziesiątki pytań dotyczących wszystkiego, co je otacza: jak? dlaczego? po co? skąd się to bierze? Z tej chęci zdobywania wiedzy rodzą się prawdziwe pasje i zainteresowania.
Moje domowe laboratorium stanowi idealne narzędzie do rozbudzania takich zainteresowań. Prezentuje niezwykle ciekawe doświadczenia i eksperymenty, które dzieci mogą przeprowadzać w domu z użyciem najzwyklejszych przedmiotów. Skupiają się one wokół najciekawszych i najpopularniejszych działów fizyki i chemii – dziecko dowie się więc, jak działa i skąd się bierze elektryczność, jak działa magnes i do czego może się przydać, czym jest w rzeczywistości kolor i jakie są właściwości światła, jak powstaje dźwięk, a także na czym polegają reakcje chemiczne i gdzie można zaobserwować je na co dzień.
Jan Skuratowicz, Tadeusz Zysk „Dwór dla dzieci”
Jaś Ogonek, mała mysz, marzył o tym od dawna. Zmęczony życiem na wsi, wyrusza w poszukiwaniu przygody w wielkim świecie. I tak trafia do dworu wiejskiego właścicieli folwarku.
Oto niezwykła książka, która pomoże dzieciom zapoznać się z wnętrzami dworu wiejskiego z początku XX wieku. Wspólnie zajrzymy do pokojów wszystkich jego mieszkańców, a także do pomieszczeń pełniących kluczowe dla domu funkcje (kuchnia, kredens, jadalnia, stajnia z wozownią).
Jaś Ogonek szybko odkryje, że ma niezwykły dar – potrafi rozmawiać z przedmiotami. Dzięki temu dowiemy się:
- czym zajmował się pan domu,
- dlaczego kuchnia to kiepskie miejsce dla myszy,
- po co komu globus,
- dlaczego fortepian to taka maruda,
- skąd niedźwiedź w sieni,
- gdzie prowadziła winda,
- dlaczego żurnale są tak obrażalskie.
Do wygrania w porannych programach Radia Sochaczew od poniedziałku do środy będą tym razem: Dziennik Chloe Snow, Dwór dla dzieci oraz Tsatsiki i Per
Napisz komentarz
Komentarze