Domenico Starnone „Sznurówki”
Pochodzący z Neapolu Vanda i Aldo pobrali się młodo. Teraz, kiedy mają dwoje dorosłych już dzieci, mieszkają w Rzymie i wiodą spokojne życie na emeryturze. Spokojne – do czasu. Seria podejrzanych wydarzeń ujawni bowiem skrywane przez lata sekrety, a panująca między małżonkami oschłość okaże się nie tylko pochodną wieloletniej rutyny.„Jeśli już nie pamiętasz, szanowny panie, to Ci przypomnę: jestem Twoją żoną” – pisze do męża kilkadziesiąt lat wcześniej Vanda, gdy Aldo zostawił ją i dzieci dla kochanki. I choć z listów wściekłej żony wyłania się wyraźny obraz winy wiarołomnego mężczyzny, to nic nie jest tak jednoznaczne jak się wydaje. Dlaczego bowiem z pozoru spełniony mąż i ojciec decyduje się zdjąć z palca obrączkę i zmienić miejsce zamieszkania? Co tak naprawdę nim kieruje i czy tylko jego powinno się obarczać odpowiedzialnością za rodzinny kryzys?
Shannon Kirk „Metoda”
Szesnastoletnia dziewczyna w ciąży zostaje uprowadzona; porywacz łapie ją na ulicy, wciąga do furgonetki, krępuje, zawiązuje jej oczy i wywozi w nieznanym kierunku. Nastolatka jest przerażona, osamotniona i bezbronna… Ale czy rzeczywiście?
Od momentu porwania i uwięzienia w tajemniczym budynku na odludziu postanawia za wszelką cenę uratować swoje nienarodzone dziecko i zemścić się na bandycie, który jej pilnuje, oraz na jego wspólnikach. Kolekcjonuje „atuty”, które mają jej pomóc w realizacji tego zamiaru: koc, uchwyt wiadra, temperówkę, stare radio. W najdrobniejszych szczegółach opracowuje plan ucieczki i zemsty, wykonując skomplikowane obliczenia, nieustannie ćwicząc i czekając na dogodny moment, by zaatakować prześladowców. Niezwykle metodyczna i precyzyjna, opanowana i skrupulatna, staje się równorzędnym przeciwnikiem porywaczy, którzy grożą jej śmiercią.
Poznając „Metodę”, zaczynamy się zastanawiać, kto tu staje się ofiarą, a kto napastnikiem.
Dmitri Glukhovsky „Czas zmierzchu”
Zawodowy tłumacz otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy, która w XVI wieku z polecenia franciszkanina Diega de Landy wyruszyła po święte księgi Majów. Im bardziej tłumacz ulega fascynacji księgą, tym śmielej tajemnicze bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy.
Duszna atmosfera tropikalnej selwy zadomawia się w arbackich zaułkach… Tymczasem z nagłówków gazet, z wiadomości radiowych i telewizyjnych napływają niepokojące doniesienia o kolejnych kataklizmach. Zniszczenia są ogromne, a ofiar – tysiące. Co łączy wierzenia Majów z naszym, zdawałoby się, postreligijnym postrzeganiem rzeczywistości? Czy jest jakiś związek między współczesnymi wydarzeniami a wyprawą opisaną na kartach tajemniczego dziennika? Związek ten zdaje się dostrzegać tylko jeden człowiek.
Katie Khan „Zatrzymać gwiazdy”
Carys i Maxowi zostało tylko półtorej godziny powietrza. Spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając nic prócz siebie. Szukając więc w sobie oparcia, wspominają świat, który za sobą zostawili. Świat, którego reguł nigdy tak naprawdę nie potrafili uznać, który nigdy nie był ich domem, do którego jednak za wszelką cenę chcą wrócić, ponieważ jest jedyną szansą na uratowanie ich miłości…
W następstwie wojennego kataklizmu, który spustoszył Stany Zjednoczone i Bliski Wschód, w Europie zapanował utopijny ustrój społeczny oparty na tzw. Rotacji, która przewiduje, że co trzy lata obowiązkowo wszyscy obywatele zmieniają miejsce zamieszkania, przenosząc się do innych wielokulturowych społeczności, gdzie żyją życiem skupionym wyłącznie wokół własnych, indywidualnych celów. W tym raju Max spotyka Carys i natychmiast budzi się w nim uczucie. Szybko zdaje sobie sprawę, że oto jest dziewczyna, z którą chciałby stworzyć poważny związek, na który jednak nie pozwalają prawa nowego świata…
Katie Khan to na literackim rynku debiutantka.
Antonio Tabucchi „Dla Isabel. Mandala”
Tadeus Slowacki, portugalski pisarz o polskich korzeniach, poszukuje śladów dawnej przyjaciółki Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, od Lizbony z czasów dyktatury Salazara, przez Alpy Szwajcarskie i Ligurię, po Makau. Czy ją odnajdzie i czego się wtedy dowie…?
Ostatnie dzieło włoskiego mistrza opowiadania, rozpisane na kręgi niczym w mandali, to rzecz o zagubieniu w meandrach życia, poszukiwaniu prawdy, odpowiedzi na pytania ostateczne. Tajemnice i niedomówienia, Tabucchowska atmosfera z pogranicza jawy i snu, fascynująco uchwycona niepowtarzalność chwili, literackie gry i nawiązania do wcześniejszych powieści (choćby tytułową Isabel) – wszystko to hipnotyzujący, swoisty testament literacki najbardziej europejskiego spośród włoskich pisarzy. Niecodzienna uczta literacka.
Do wygrania, w poniedziałek, wtorek i środę po 11.00 będą tym razem: Czas zmierzchu, Zatrzymać gwiazdy i Sznurówki
Napisz komentarz
Komentarze