Michael Nast „Pokolenie JA. Niezdolni do relacji”
Dlaczego pokolenie dzisiejszych 30-40 latków, ale też już ludzi młodszych, z takim trudem buduje trwałe związki? Statystyki mówią o lawinowym wzroście jednoosobowych gospodarstw domowych w Europie Zachodniej, a więc zapewne wkrótce także i w Polsce.
Naukowcy różnych dziedzin od dawna głowią się, jak wytłumaczyć ten fenomen, a Michael Nast robi to lekko, zwięźle i przekonująco. Autor kreśli szerszą perspektywę – nie ogranicza się do samych relacji romantycznych, wspomina też o wpływie pracy, środowiska, mediów na nasze oczekiwania.
Analizuje różne aspekty współżycia. Rozprawia się z pewnymi mitami popkultury, tak mocno zakorzenionymi w naszej świadomości, że przyjmujemy je za coś oczywistego. Nie daje recepty na związek – ale takich książek było już dużo – służy jedynie diagnozą, dlaczego sytuacja obecnych 30-40 latków wygląda tak, a nie inaczej.
Sabine Durrant „Skłam ze mną”
Brytyjska powieściopisarka, Sabine Durrant, która swego czasu realizowała się jako dziennikarka, na rynku literackim debiutowała w 2002 roku. Obecnie na koncie ma sześć powieści, w tym trzy thrillery psychologiczne. „Skłam ze mną” swoją premierę miał w 2016 roku. Powieść nominowano do kilku nagród przyznawanym utworom kryminalnym, jednak thriller psychologiczny Durrant nieco odstaje od modelu, do którego przyzwyczaił nas ten gatunek. Dlaczego?
Paul ma plan. Wizję lepszej przyszłości, którą ma zamiar zrealizować. Jeśli wymaga to ukrycia czy wyolbrzymienia kilku detali, nic nie szkodzi. Ale gdy wprasza się na rodzinne wakacje w Grecji, wpada w pułapkę napięć i emocji, których nie rozumie. W końcu zaczyna do niego docierać, że niezależnie od najbardziej choćby bolesnej prawdy najwięcej szkód wyrządza kłamstwo. Tylko że kiedy zaczyna to rozumieć, jest już za późno...
Katherine Webb „Angielka”
Rok 1958. Joan Seabrook, świeżo upieczona archeolożka, spełnia marzenie swojego życia o wizycie w Arabii i przybywa z Anglii do starożytnego miasta Maskat. Próbując zapomnieć o osobistej tragedii, chce zbadać pustynny fort Jabrin i odnaleźć ukryte w nim skarby. Lecz Oman to kraj zagubiony w czasie – surowy, pełen tajemnic i pogrążony w krwawym konflikcie. Podróż do Jabrin może okazać się więc niemożliwa. Rozczarowanie Joan pogłębiają opowieści pionierki i odkrywczyni Maude Vickery, idolki z dzieciństwa, której dokonania rozpaliły fantazje i ambicje młodej archeolożki.
Spotkanie z niezwykłą samotniczką Maude wywraca życie Joan do góry nogami. Przyjaźń kobiet zacieśnia się, a Joan daje się wciągnąć w wir przygód. Gdy zaczyna zastanawiać się nad swoimi wyborami i motywami Maude, jest już za późno. Joan zdaje sobie sprawę, że stała się pionkiem w podstępnej grze, która ma wyrównać dawne porachunki. Teraz musi opowiedzieć się po którejś ze stron i znaleźć sposób na zatrzymanie lawiny wydarzeń, którą sama wywołała, nim dojdzie do straszliwych konsekwencji.
Kasia Bulicz-Kasprzak "Pójdę do jedynej”
To opowieść o dwóch młodych chłopcach, podejmujących na progu dorosłości krok, który radykalnie odmieni ich życie. Różne pobudki i środowiska, inne charaktery, lecz ta sama decyzja – kariera zawodowego żołnierza. Czy wybór na całe życie, podjęty, kiedy osobowość człowieka dopiero się kształtuje, może być tym właściwym? Jaki wpływ na niepokornego, lekkomyślnego Karola będzie miało zderzenie z wojskowym drylem? Czy pochodzący z tradycyjnej wielodzietnej wiejskiej rodziny Paweł odnajdzie swoje miejsce w koszarach w nadgranicznym mieście? Czy w ogóle można mówić o własnej drodze, kiedy każdego dnia trzeba wykonywać czyjeś rozkazy?
Losy głównych bohaterów wielokrotnie splatają się ze sobą, łączy ich wspólna służba i pragnienie szybkiego awansu, ale przede wszystkim ta szczególna żołnierska przyjaźń, która rozpoczęła się jeszcze na początku kariery wojskowej i trwa, pomimo wielu zawirowań, na dobre i złe.
Bobbie Peers „William Wenton. Instytut szyfrów”
Autor jest pisarzem, scenarzystą i twórcą filmowym. W 2006 roku jego debiutancki, krótkometrażowy film „Sniffer” zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. „William Wenton. Instytut szyfrów” to jego debiutancka powieść dla dzieci i młodzieży, rozpoczynająca cykl przygodowy o młodym adepcie kryptologii. William Wenton – czy raczej: Olsen! – od czasu tajemniczego wypadku musi wraz z rodzicami żyć w ukryciu, pod przybranym nazwiskiem. Fascynują go szyfry, kody i łamigłówki, które widzi wszędzie wokół. Kiedy w ręce wpada mu najbardziej skomplikowany mechanizm szyfrujący na świecie, chłopak nie spodziewa się, że to dopiero początek przygody. Wkrótce będzie musiał wykorzystać swój talent, by pokonać chciwego wynalazcę i odkryć prawdę o swoim dawno zaginionym dziadku.
Książka pełna szyfrów i zagadek, poruszająca zagadnienia związane z robotyką i sztuczną inteligencją, zdobyła 4 kluczowe nagrody w Norwegii, w tym tytuł Norweskiej Książki Roku 2016, i zebrała entuzjastyczne recenzje na całym świecie. Prawa do serii zostały sprzedane do 37 krajów (m.in. USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin, Rosji, Turcji, Brazylii).
Alice Pantermuller, Daniela Kohl„Pamiętnik Zuzy-Łobuzy. Francja-elegancja"
To już siódmy tom cyklu o Zuzie, więc może niektórzy czytelnicy już znają tę sympatyczną bohaterkę. Jeśli nie, to nie ma znaczenia, ponieważ książeczka stanowi integralną całość i można ją czytać – i oglądać, bo zawiera mnóstwo ciekawych rysunków – nie znając poprzednich części. Zuza właśnie skończyła kolejne wakacje. Na szczęście nadal może korzystać południami z basenu. Wybiera się tam codziennie z przyjaciółmi. Na dodatek w szkole przez pierwszy tydzień będzie trwał wielki projekt "Co kraj to obyczaj". Remi, nowy kolega z Francji, będzie siedzieć obok niej na lekcjach. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że nie zna ojczystego języka Zuzy, a jego kanapki śmierdzą serem! Zuza postanawia zaczarować smród z kanapek, grając na flecie. Zamiast kanapek zaczarowała jednak… chłopca. Od pory Rémi wszędzie za nią chodzi i daje jej prezenty.
Wojowoce
Prawdziwa burza w… szklance koktajlu. To dla 2 do 6 graczy w wieku powyżej ośmiu lat, a planowany czas rozgrywki wynosi około 30 minut W pudełku znajdziemy sześć różnokolorowych talii owoców, które możemy ze sobą dowolnie łączyć. Wszyscy gracze otrzymują na starcie 5 kart, którymi pojedynczo zagrywają na stół. Celem jest stworzenie koktajlu o największej sile owocowego rażenia. Każda jednostka ma unikalną, owocową nazwę i statystyki. Autorem gry jest Rafał Pabierowski, a ilustracje wykonał Krzysztof Kiełbasiński. Gra z cała pewnością podoba się miłośnikom planszówek, bo jej recenzje w internecie zamieszczają nie tylko młodzi gracze, ale i ci znacznie starsi. Zabawa na pewno będzie pyszna :)
Do wygrania, w poniedziałek, wtorek i środę między 11.00 a 12.00 będą tym razem: Angielka, William Wenton. Instytut szyfrów i Pójdę do jedynej.
Napisz komentarz
Komentarze