Beata Bużan „Żyjemy jeno w snach o sobie”
Pochodzenie człowieka nie musi determinować jego życia. Jednak Helena, bohaterka książki, myśli i czuje inaczej. Dlatego postanawia stworzyć siebie na nowo. Wymyślić sobie tożsamość, która pozwoli jej zrzucić brzemię nieślubnego dziecka z małej wsi. Jej życie powoli staje się mistyfikacją. Nawet najbliżsi nie wiedzą, co jest prawdą, co pozorem, a co kłamstwem. Helena wcale nie czuje się dobrze ze swoimi tajemnicami, ale wie jedno: pragnie umrzeć jako ktoś lepszy.
Autorka jest nauczycielką, podróżniczką, obserwatorką życia. Uczy języków obcych. Wierzy, że tajemnica porozumienia międzyludzkiego ukryta jest nie tylko w uważności na słowa, rozmówcę, lecz także w umiejętności wyrażenia swoich myśli. Pomimo że jest gadułą, to potrafi usłyszeć to, co pozostaje niewypowiedziane. Dlatego podpowiada swoim uczniom, jak, kiedy i dlaczego należy mówić.
Pewnego dnia, obserwując przyrodę, zorientowała się, że pośpiech w życiu codziennym pozbawia ją mnóstwa przyjemności. Praca na kilku etatach pozwala spełnić tylko niektóre marzenia. Z kolei jej największe pragnienia, z odległej czasoprzestrzeni, wymagają przede wszystkim zwolnienia tempa.
Zatem zwolniła… Zrezygnowała z pracy na akord, usiadła przy biurku i zaczęła pisać. Dzięki temu oddycha głęboko, a czytelnicy mają okazję zajrzeć do innego świata. „Żyjemy jeno w snach o sobie” jest debiutem literackim Beaty Bużan.
Rhys Bowen „Dublin, moja miłość”
To już szósta część cyklu o nowojorskiej pani detektyw żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Mimo licznych przeciwności losu Molly nie zamierza porzucić zajęcia prywatnego detektywa. Jej kolejna przygoda zaczyna się w chwili, gdy przyjaciel Ryan O’Hare zaprasza ją na wielkie przyjęcie, którego atrakcją jest fontanna tryskająca szampanem. Gospodarz, odnoszący sukcesy impresario Tommy Burke, chce powierzyć Molly delikatną misję. Dziewczyna miałaby odnaleźć jego dawno zaginioną krewną. Jednak w tym celu musiałaby się udać do Irlandii. Molly – podobnie jak czytelnicy poprzednich tomów serii – wie, że wizyta w rodzinnym kraju może być dla niej bardzo niebezpieczna. Ale to nie powstrzymuje urodzonej ryzykantki. Pierwsza niespodzianka czeka ją już podczas rejsu przez ocean. Oto bowiem inna pasażerka, aktorka Oona, proponuje jej kolejne zadanie, raczej niemające nic wspólnego z pracą detektywa. Na tym jednak nie koniec zaskakujących wydarzeń. Nim statek dopłynie do portu, na pokładzie zostanie popełnione morderstwo, a Molly znajdzie się w kręgu podejrzanych. A kiedy wreszcie zejdzie na ląd, szybko się przekona, że piękny Dublin aż tętni od groźnych ruchów spiskowych. Przyjdzie jej ponownie uciekać przed demonami przeszłości, spotkać się z braćmi (choć w okolicznościach, jakich nie byłaby w stanie nawet sobie wyobrazić) i poznać mężczyznę, dla którego żywiej zabije jej serce.
Melanie Wenzel „Moje najlepsze przepisy z roślin leczniczych”
Coraz więcej osób sięga od razu po silne lekarstwa, gdy coś drapie w gardle, głowa pęka albo boli brzuch. Woleliby jednak wykurować się łagodniejszymi metodami i ufają przy tym w leczniczą moc roślin.
Książka krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób można bez przygotować samemu domowe lekarstwa. Autorka wprowadza nas w świat roślin i ich właściwości przybliżając historię ziołolecznictwa. Dzięki Wenzel jesteśmy nawet świadkami załamania się ślepej wiary w to, że wszystko można wyleczyć za pomocą lekarstw oferowanych przez koncerny farmaceutyczne.
W książce znajdziemy także najważniejsze formy zastosowania naturalnych substancji czynnych – autorka dokładnie opisuje w jako sposób można wykorzystać leczniczą moc roślin, samodzielnie przyrządzając odpowiednie napary, mieszanki czy okłady. Dzieli się również z czytelnikiem ponad sześćdziesięcioma przepisami na różne dolegliwości, dla każdej grupy wiekowej i fazy życia.
Rebecca Kanner „Estera”
Imperium perskie rozciąga się daleko poza horyzont. Król perski ma opinię władcy potężnego, bogatego i niepokonanego, rządzi swym królestwem niczym bóg. Otrzymuje wszystko, czego pożąda. I każdą kobietę, której zapragnie. Tysiące kobiet z każdego zakątka jego kraju.
Młoda Żydówka zostaje porwana ze swego domu przez królewskich żołnierzy. Każą jej iść pieszo w skwarze, przez rozpaloną ziemię, do stolicy imperium. Tam trafia do pałacu – złotej klatki. Pośród wrogich jej nałożnic królewskich i eunuchów przez kilka miesięcy ma przygotowywać się do swej nocy z królem – pierwszej i ostatniej zarazem. Gdy owo nieuniknione spotkanie następuje, dziewczyna robi wszystko, co w jej mocy, by zauroczyć władcę i stać się jego królową.
Korona jednak ściąga na nią kolejne niebezpieczeństwa. Jeden z bezwzględnych zauszników króla podsuwa mu myśl o ludobójstwie. Tylko młoda królowa może zapobiec wymordowaniu Żydów. Musi odnaleźć w sobie siłę i złamać królewskie prawo. Musi zaryzykować własnym życiem, by ocalić swój lud. To opowieść o odnajdywaniu w sobie ukrytych pokładów odwagi. O ryzykowaniu wszystkim, aby stanąć w obronie tego, co słuszne.
Terry Pratchett „Odkurzacz czarownicy”
Kolejny, po "Smokach na zamku Ukruszon", zbiór wczesnych opowiadań Terry’ego Pratchetta, pełnych oszustów, czarodziejów, piratów i wielu innych zabawnych postaci.
„Czy wierzycie w magię? Wyobrażacie sobie, jak mogłaby wyglądać wojna między czarodziejami? A ekscytująca podróż sterowcem? Albo łodzią podwodną? A może chcielibyście wiedzieć, kto był «najszybszą pałką policyjną» na Dzikim Zachodzie? Jeśli tak, to niniejsze opowiadania są właśnie dla was. Poza tym, o czym właśnie wspomniałem, znajdziecie w nich i czarownicę latającą na odkurzaczu, i mówiące, ruchome pomniki, i zbuntowaną mrówkę!” – pisze autor we wstępie.
Clara Lindstorm i Annakarin Nyberg „Zrób to krok po kroku”
Jeśli lubisz majsterkować i robić coś własnymi rękami, to jest to książka dla ciebie. Znajdziesz w niej pomysły na praktyczne przedmioty, które możesz wykonać samodzielnie – na przykład torbę, skrzynkę na listy, szczudła czy grę memo – wykorzystując to, co znajdziesz w domu: puszki po konserwach, pudełka, klej, farbę i papier. I najważniejsze: ZRÓB TO KROK PO KROKU jest przede wszystkim dla dzieci. Dorosłych ewentualnie można poprosić o pomoc, zwłaszcza gdy do wykonania jakiegoś przedmiotu będą potrzebne młotek i gwoździe. Myślą przewodnią tej książki jest recykling. Przejrzyste ilustracje i instrukcje prowadzą małych majsterkowiczów krok po kroku do celu, zachęcając jednocześnie do eksperymentowania z kolorem i formą.
Gra "Fantazja"
Fantazja – baśniowa kraina – legła w gruzach. Odbudować ją mogą wyłącznie potężni Rzeźbiarze Natury lub Inżynierowie Światła, którzy powołują do istnienia rzeczy, wykorzystując moc swojej wyobraźni. Podczas zabawy wcielicie się w ich role i odtworzycie zniszczone królestwo – zaczynając od jego stolicy. Osoba, która popisze się większą fantazją, otrzyma nieprzebrane bogactwa i rękę pięknej królewny… lub królewicza. Popuśćcie wodze wyobraźni i odbudujcie Fantazję. Dobrze się zastanówcie nad wyborem budynków, gdyż kafelki, które położycie na stole wokół Magicznego Zamku, zapewnią Wam w trakcie gry dodatkowe moce, a na koniec dadzą Punkty Zwycięstwa. Kto zdobędzie ich więcej, ten wygra. Zasady gry opierają się na dokładaniu kafelków, do tych będących na stole, tak, aby boki się łączyły odpowiednimi symbolami pod względem liczby i rodzaju. Dodatkowo rozbudowuje się budynki, płacąc za nie kafelkami.
W rozgrywce bierze udział 2 graczy z możliwością rozszerzenia na więcej osób.
Bardzo prosta mechanika, piękne ilustracje Tomka Larka, tematyka fantasy, nawiązująca do filmu „Niekończąca się opowieść” z pewnością skłonią miłośników planszówek do sięgnięcia po tę pozycję.
Do wygrania, w poniedziałek, wtorek i środę między 11.00 a 12.00 będą tym razem: Odkurzacz czarownicy, Zrób to krok po kroku i Dublin, moja miłość.
Napisz komentarz
Komentarze