Tetsuya Honda „Przeczucie”
To pierwszy tom cyklu o młodej komisarz policji Reiko Himekawie.
Zaczęło się od zwłok podrzuconych pod żywopłotem. Jak śmieci. W Tokio, gdzie nikt nie wyrzuci na ulicę nawet papierka. Były szczelnie zawinięte w niebieską folię i obwiązane sznurkiem. Miały mnóstwo ran, z których największą zadano już po śmierci. Komisarz Reiko Himekawa czuła, że to szczególna sprawa. Intuicja mówiła jej, że na pewno będą kolejne ofiary. I były, tak samo zmasakrowane. Cała sprawa wydawała się nie mieć sensu. Gdy do śledztwa dołączył Katsumata, Reiko znalazła się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Jak on jej nienawidził! Nie dość, że kobieta, to jeszcze młoda i piękna. I te jej przeczucia! Bardziej widział ją w roli gejszy niż komisarza w tokijskiej policji. Teraz muszą pracować razem. A Reiko coraz częściej ma przeczucie, że tym razem stawką jest nie tylko odnalezienie mordercy, ale i jej przyszłość.
Denis Szabałow „Prawo do zemsty”
Prawo do zemsty" to trzecia powieść trylogii Szabałowa. Kontynuacja apokalipsy, napisanej w ramach projektu Uniwersum Metro 2033. Jej poprzednie części to "Prawo do użycia siły" oraz "Prawo do życia. "Siła ma słuszność wtedy, kiedy wykorzystuje się ją w dobrym celu. Silny człowiek to dobry człowiek. Ale dobro to nie jest przebaczenie wszystkiego. Dobro powinno mieć pięści. Nie mamy już prawa do łaski i wybaczenia. Zostało nam tylko prawo do zemsty’ – tak mogłoby brzmieć motto tej powieści. Głównym bohaterem jest tutaj Daniła Dobrynin – stalker, któremu odebrano wszystko. Dom, rodzinę oraz przyjaciół. Celem, dla którego żyje jest zemsta. Nie brak mu w tym zaangażowania, sił i chęci, choć szybko odkrywa, że nie dokona niczego w pojedynkę.
Dodatkiem do powieści jest zbiór opowiadań polskich fanów „W ruinie”. To już czwarta część, książka składa się z 12 krótkich opowiadań. Opowiadania zostały wyłonione w corocznym konkursie Wydawnictwa Insignis i Portalu Metro2033.pl
Adam Lang "Sznurek"
Adam Lang to pisarz, który z wykształcenia jest matematykiem i pracował jako nauczyciel w szkole.
Już po maturze przyszedł do swojej szkoły i oznajmił zdziwionej polonistce, że zamierza napisać powieść. Nauczycielka poradziła mu, by był do bólu szczery albo cały czas zmyślał. Lang postawił na szczerość. Obecnie na rynku księgarskim ukazała się jego trzecia powieść zatytułowania „Sznurek”, wydana przez Wydawnictwo Literackie. Lang pisze dla chłopców i o chłopcach, kierując się do nastolatków. To ewenement na polskim rynku literackim. Zawojował serca czytelników i krytyków książką Klucze. Jego literacki debiut był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Główny bohater - Krystian Kowalski mieszka w małej wsi Rusały. Od dziecka wychowywany w atmosferze ciągłego krytykowania, prawa silniejszego i walki o akceptację wśród rówieśników opowiada swoją piękną historię, która przytrafiła mu się pewnego lata. Odwiedzając swoją matkę w Warszawie, poznaje dziewczynę - Sonię, w której zakochuje się po uszy. I tu mógłby być koniec tej historii, gdyby nie fakt, że jest ona ukochaną starego kumpla z dzieciństwa, który wyprowadził się z Rusał kilka lat temu. Wszyscy postanawiają wspólnie spędzić lato we wsi, w której wychowywał się Konrad (chłopak Soni). Z dnia na dzień, bez przygotowania, zaczynają się mieszać dwa światy - świat wielkiego miasta i małej wsi. Dwa różne typy ludzi i zachowań, a w tym wszystkim Sonia i Krystian, którzy próbują ukryć przed Konradem swój „związek”. (Cytat z www.dlalejdis.pl).
Deborah Moggach „Przemilczane tajemnice”
Życie uczuciowe Petry zawsze było katastrofą i nawet teraz, kiedy skończyła sześćdziesiąt lat, tak nim kieruje, że w dalszym ciągu układa się ono dramatycznie. Mimo to Petra nieoczekiwanie zakochuje się w Jeremym, dobrym znajomym z dawnych lat, który przyjeżdża w odwiedziny z zagranicy. Czyżby fatalne zrządzenie losu? Jeremy jest bowiem mężem Beverly, jej najlepszej przyjaciółki.
Ledwie Petra zaczyna się czuć komfortowo w swoim najszczęśliwszym dotychczas związku, a nagle z powodu nadzwyczajnych okoliczności musi wyjechać do Afryki Zachodniej, do Beverly, którą od pewnego czasu w sposób oczywisty oszukuje.
Jednocześnie w dwóch zupełnie innych częściach świata, dwie kobiety również próbują unieść na barkach ciężar zakłamania: w Teksasie Lorrie podejmuje decyzję o udziale w największej w swoim życiu mistyfikacji, a w Chinach Li-Jing stara się dociec, co właściwie robi jej mąż podczas swoich służbowych podróży do Afryki Zachodniej…
Okazuje się, że każdy, niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie żyje, nosi w sobie przemilczane tajemnice. Czy zatem można wierzyć Bev, czy w ogóle komukolwiek można ufać?
Ian McGuire „Na wodach północy”
Rok 1859. Do załogi statku wielorybniczego wypływającego na Morze Arktyczne dołącza Patrick Sumner, który ze zszarganą reputacją odszedł z armii, a teraz obejmuje stanowisko lekarza okrętowego.
Gdy statek jest już daleko od portu, znalezione zostają zwłoki zamordowanego chłopca. Sumner, choć niechętnie, wchodzi w rolę detektywa. Wkrótce stanie twarzą w twarz z potwornościami większymi nawet od tych, z jakimi zetknął się podczas powstania sipajów. Uosobieniem zła okazuje się Drax. Harpunnik. Morderca. Bestia. Kiedy stanie się jasne, jaki jest prawdziwy cel wyprawy, a załoga straci wszelką nadzieję, między Sumnerem a Draxem w przerażających ciemnościach arktycznej zimy dojdzie do nieuchronnej konfrontacji.
Napisz komentarz
Komentarze