Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 20:23
Reklama prosto i po polsku

Świat książkowego mola 25.11.2017

Tym razem mam dla Was powieść, historie niesamowitych kobiet, propozycje dla osób lubiących gotować, a nielubiących dla odmiany skomplikowanych receptur i na zakończenie świetne książki dla najmłodszych czytelników.
Świat książkowego mola 25.11.2017

Jerry B. Jenkins i James MacDonald „Pergaminy”

Doktor Augie Knox wiedzie spokojne, może nawet nieco nudne życie wykładowcy akademickiego. Pewnego dnia dostaje tajemniczą wiadomość. Przyjaciel prosi, by Augie niezwłocznie udał się do Włoch. Dwadzieścia stuleci wcześniej medyk Łukasz wspiera swojego przyjaciela Pawła z Tarsu, oczekującego w więzieniu na egzekucję po wyroku, który wydał na niego cesarz Neron. Paweł bardzo chce odzyskać swoje rękopisy, pozostawione w Troadzie. W końcu pergaminy wracają do właściciela. Wkrótce potem Paweł ginie. Wraz z nim znikają jego wspomnienia. Do czasu…
Ta wspaniała, pełna nagłych zmian akcji opowieść będzie trzymała czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

Hibo Wardere „Cięcie”

To poruszająca historia obrzezanej kobiety. Wyobraź sobie, że masz sześć lat. Matka budzi cię w środku nocy, myje i ubiera w zniszczone ubranie, a potem prowadzi cię do złowróżbnie wyglądającego namiotu na końcu ogrodu. Tam zostajesz unieruchomiona siłą przez dorosłe kobiety i w okrutny sposób okaleczona. A wszystko to na polecenie twojej rodzicielki.
Hibo Wardere w dzieciństwie padła ofiarą obrzezania, zabiegu tak brutalnego, że w jego następstwie o mało nie straciła życia.
W wieku osiemnastu lat, po wybuchu wojny domowej w Somalii, przeniosła się do Londynu. Tam szybko się zorientowała, że to, co ją spotkało w ojczyźnie, na Zachodzie wcale nie jest czymś normalnym. To właśnie wtedy postanowiła poświęcić się walce ze zwyczajem okaleczania kobiecych narządów płciowych. Zajmując się wychowywaniem dzieci i każdego dnia zmagając się ze straszliwymi konsekwencjami obrzezania, starała się dowiedzieć jak najwięcej o korzeniach tej okrutnej tradycji. Obecnie Hibo pracuje w Londynie i pomaga dziewczętom, którym grozi wywiezienie przez rodziców za granicę w celu obrzezania.

Kamil Janicki „Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo”

Kamil Janicki przywrócił do łask trzy zapomniane kobiety – Jadwigę Kaliską, żonę Władysława Łokietka, ich córkę - Elżbietę, królową Węgier oraz prawnuczkę – Jadwigę Andegaweńską. Święte królowe, które pokochały władzę. Gdy zabrakło dynastii, tylko one mogły zapewnić Polsce przyszłość.
Kontynent pustoszony zarazą, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Czasy naznaczone upadkiem najpotężniejszych rodów. Epoka potrzebująca prawdziwych bohaterek. Kobiet zdolnych położyć podwaliny nowego polskiego imperium.
Bez Jadwigi nie byłoby królestwa. Gdy męża wygnano z kraju, to na jej barki spadła walka o przetrwanie dynastii. Gdy zaś wróg stanął u bram Wawelu, ona osobiście dowodziła ostatnim bastionem Piastów.
Elżbieta nie zasłaniała się żadnym mężczyzną. Straciła dłoń, broniąc rodziny przed atakiem oszalałego zamachowca. A gdy jej brat umarł, to ona stała się ostatnią nadzieją królestwa. I jedyną w historii Polski kobietą, która nikomu nie oddała choćby krztyny swej władzy.
Jadwiga Andegaweńska po prababce odziedziczyła nie tylko imię, ale też hart ducha. Zrobiono z niej króla, licząc, że będzie bezwolną marionetką. Ale to ona utorowała drogę do polskiej potęgi.
Pokora, pobożność i nieposkromiona ambicja. Przełomowy moment dziejów. I wybitne damy, bez których nie byłoby Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Jamie Oliver „5 składników. Gotuj szybko i łatwo”

Tytuł mówi wszystko – to bogata paleta dań przygotowanych z zaledwie pięciu składników. Łącząc na niesamowite sposoby zaledwie tyle elementów, Jamie wyczarował ponad 130 zupełnie nowych przepisów, które możesz wykorzystać na co dzień i od święta. Znajdziesz tu wszystko – od sałatek i pasty, przez ciekawe pomysły na kurczaka, ryby, warzywa, ryż, makarony, wołowinę i wieprzowinę, aż po słodkości. Ta książka to maksimum smaku przy minimum wysiłku, szeroki wachlarz posiłków o różnej wartości odżywczej i mnóstwo fantastycznych inspiracji. Czas przygotowania każdego z opisanych w książce dań nie przekracza dwudziestu minut. 

Anna Starmach „Pyszne obiady”

Ania Starmach, jurorka MasterChefa i MasterChefa Juniora, prezentuje przepisy na doskonałe domowe obiady, łatwe do przygotowania dla każdego. Na początek gorące, aromatyczne zupy. Jako danie główne zrumieniona pierś z kaczki podana z pomarańczami, soczysty stek z masłem czosnkowym lub risotto z dojrzałymi zielonymi szparagami, ale też klasyczny kotlet schabowy czy najlepsze mielone albo zrazy. I wreszcie idealny deser: delikatna tarta z owocami albo, jeśli mamy naprawdę wielką ochotę na łakocie, kawałek pysznego czekoladowego sernika.

Cara Delevigne „Mirror, mirror”

. Red, Leo, Rose i Naomi to czwórka młodych przyjaciół. Są inni od pozostałych rówieśników, są odmieńcami. Nie wiedzą, kim są i kim chcą być. Zbliża ich muzyka. Wspólnie zakładają kapelę Mirror, Mirror. Ale nie nacieszą się długo wspólną pasją... Naomi zostaje wyciągnięta nieprzytomna z rzeki. Pozostając w śpiączce, walczy o życie. Policja twierdzi, że była to nieudana próba samobójcza. Ale jej przyjaciele wcale nie są tego pewni. Każde inaczej reaguje na dramatyczne wydarzenia – Rose zaczyna imprezować jak szalona, Leo wpada w depresję, a Red postanawia samodzielnie odkryć prawdę. Czy Naomi się obudzi? Co zaprowadziło ją na granicę życia i śmierci? A może pytanie powinno brzmieć: kto?
Odpowiedzi na pytania nie przyniosą niczego dobrego. Na jaw wyjdą najmroczniejsze tajemnice. Nic już nie będzie takie samo. Rozbitego lustra nie da się przecież skleić.
Cara Delevingne to aktorka i modelka znana m.in. z ról w filmach „Papierowe miasta”, „Legion samobójców” oraz „Valerian i miasto tysiąca planet”. Jej konto na Instagramie śledzi ponad 40 milionów osób. Jest bisekusalna (z czym się nie kryje), walczy o prawa zwierząt, nagłaśnia problem depresji, na którą sama chorowała.

Magdalena Różczka, Marta Wysocka-Jóźwiak „Gabi. A właśnie, że jest pięknie!”

Czy to możliwe, że siedmioletnia dziewczynka powtarza ciągle zdanie: „Moje życie to pasmo sukcesów”?
Czy przyjemniej jest dawać, czy brać?
Czy wystarczy wierzyć w marzenia, aby się spełniły? A może lepiej mieć plan B?
Gabi wychowuje się w rodzinie zastępczej. Ma sześcioro rodzeństwa. Uwielbia marzyć i ciągle chodzi z głową w chmurach. Właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie i już nie może się doczekać! W nowej szkole poznaje Bartka – swojego rówieśnika. Chłopiec jest nieśmiałym jedynakiem, który wszystkim się przejmuje. Na pozór wiele ich różni, ale szybko ta znajomość przeradza się w prawdziwą przyjaźń – taką na dobre i na złe.
Dzieciaki przeżywają mnóstwo przygód, mają sto pomysłów na minutę, ciągle wpadają w kłopoty, ale cokolwiek by się działo, na pewno sobie poradzą! Bo najważniejsza jest przecież rodzina, przyjaźń i ogromna wiara w marzenia.

Pija Lindenbaum „Pudle i frytki”

Ulisa, Ludek i Katka muszą wyruszyć na otwarte morze, żeby znaleźć dla siebie nowe miejsce po tym,  jak w ich dotychczasowym domu wszystko wyschło, został ostatni ziemniak, a w basenie nie dość, że nie ma już wody, to na dodatek wpadł do niego wielki głaz i zbił posadzkę… Psy są zmuszone do ucieczki, w poszukiwaniu lepszego miejsca. Tu przecież nie przeżyją. Wsiadają na łódkę i z narażeniem życia płyną w nieznane. Gdy w końcu dobijają do brzegu, wychodzą im na spotkanie trzy pudle. Czy to miejsce może być ich nowym domem? I czy będą mogli spróbować trochę frytek? Pija Lindenabum jest wnikliwą obserwatorką dziecięcych zabaw i dziecięcego sposobu myślenia. Swoje spostrzeżenia potrafi genialnie przelać na papier – powstaje oszczędna w słowach, ale jakże pełna znaczeń opowieść, której równorzędnym głosem są ilustracje.


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama